Перебої з електрикою внаслідок російських обстрілів української енергосистеми – наша нова тимчасова реальність. І поки росіяни ще на щось сподіваються (спойлер: марно), ми маємо подбати про тепло та базовий комфорт, коли вдома немає опалення та світла. Особливо якщо проводимо у холодній квартирі багато часу, наприклад, увесь день працюючи дистанційно.
Ми поговорили з Ігорем і Вікторією – парою мандрівників, які працюють в ІТ, про те, як зігрітись, коли вдома мерзнуть руки, і не цокотіти зубами на мітингах. Ігор і Вікторія люблять походи з ночівлями на високогір’ях, тому їхній лайфхак – це функціональні речі для подорожей.
Вікторія: Усе почалося з планів до війни. Ми хотіли поїхати в Ісландію, удвох, без турів, традиційним маршрутом Золоте Кільце. Там холодно навіть улітку, тому готувались серйозно та збирали все найтепліше. Так у мене вперше з'явилась термобілизна з вовни, хоча тоді й не подумала б, що вона мені більше знадобиться не в подорожах, а вдома.
Ігор: Термобілизна – це наша рекомендація номер один для холодів. Тепер це, здається, улюблені речі Вікторії, які вона одягає ще під ковдрою, перед тим, як встати з ліжка. Зараз у квартирі всього 16 градусів, ми мало рухаємось і більшість часу проводимо за лептопами, тому використовуємо термобілизну з натуральної вовни, яка добре зберігає тепло. Удома холодніше, ніж на вулиці, а тебе гріє меринос!
Термобілизна:
Основна функція термобілизни — відводити вологу від тіла на наступний шар одягу, адже в холодний сезон нам важливо не допустити переохолодження. Термобілизна не тільки підтримує комфортну температуру тіла, але й додає декілька градусів, коли ви вдягаєте поверх інший одяг або перебуваєте в спальнику чи під ковдрою.
Для домашнього використання найкращим рішенням стане вовняна термобілизна. Вона не прилягає тісно до тіла, даючи йому дихати, швидко висихає та добре справляється із запахами.
Вікторія: Ми живемо в історичному районі, який дуже любимо. Тут гарні старі вікна і відкритий балкон із краєвидом. Ми – естети, і насолоджуємось цією автентикою, але тепла у квартиру це, звісно, не додає. Тому другий предмет у моєму топі – це фліс. Він м’який і чудово гріє, особливо якщо одягати його поверх термобілизни.
Ігор: Моя знахідка – це флісовий светр із капюшоном: якщо в голову тепло, тіло теж менше мерзне. І ще з переваг – речі з флісу дуже легкі, як порівняти, наприклад, із в’язаними светрами. Щоб утеплитись, необов’язково носити на собі важкий одяг.
Вікторія: У нас також є кольорові флісові штани. Це – річ-унісекс, і ми купили однакові, бо вони дуже зручні, і нам обом сподобався дизайн. Але якщо хочеться затишку й закутатись, то я залажу у спальник і працюю звідти. Це як сидіти під пледом на літній терасі.
Фліс:
Завдяки особливій порожнистій структурі волокон фліс є відмінним утеплювачем і слугує легким шаром верхнього одягу. Фліс, який використовують у виготовленні одягу для активного відпочинку, технологічний — зносостійкий, приємний на дотик і швидко висихає.
Ігор: Уночі, поки ще не критично холодно, ми кидаємо спальники на ковдру. Їх можна розстібнути повністю та розкласти як плед. Коли буде холодніше, ми застібнемо спальники в кокони та спатимемо в них, а ковдра буде вже другим шаром – так ефективніше берегти тепло.
Спальник:
У домашніх умовах підійдуть і найлегші спальники, які розраховані на літо.
Враховуйте конструкцію, ширину та довжину спальника під свій зріст і комплекцію. Ідеально, коли в ньому є вільний простір – тоді спати комфортно, й утеплювач добре функціонує.
А якщо плануєте використовувати цей спальник і у мандрівках, орієнтуйтесь, щоби температура «комфорт», що написана на спальнику, збігалася або була на кілька градусів меншою за температуру, за якої ви плануєте спати.
Вікторія: Зі всього досвіду наших мандрів ми зрозуміли, що пухові речі – це надійна страховка від холоду. Наприклад, у пухових спальниках нам не було холодно навіть за мінусових температур у горах. Зараз я одягаю пухову безрукавку, коли ми робимо перерви та виходимо з кавою на балкон, – вона не дає холоду жодного шансу. А Ігор – фанат пухових шкарпеток, у яких любить гріти ноги, коли доводиться довго сидіти за роботою. Такі капці використовують мандрівники й альпіністи, вони призначені не для ходіння, а саме для додаткового утеплення під час сну чи перепочинку. Мені в них зазвичай надто гаряче, а, крім того, я рідко можу довго всидіти на місці – тому більше ходжу у вовняних шкарпетках. Вони дуже теплі, й у них легко можна заскочити у звичайні домашні капці, щоб вийти на балкон подихати.
Шкарпетки:
Шкарпетки з вовни вівці мериноса утримують тепло ніг, не вбирають запахи та не викликають подразнень навіть у людей із чутливою шкірою.
Пухові шкарпетки зазвичай використовуються для додаткового утеплення ніг під час сну чи днювання в наметовому таборі. Високоякісний гусячий пух, що тут використовується – найкращий утеплювач. Його будова дає змогу якнайкраще затримувати тепло, а ще він дуже легкий і добре компресується.
Ігор: Ще наш абсолютний мастхев – це термос і термогорнята. Термогорнята – невеликі за об’ємом, їх зручно всюди носити із собою та можна відкрити чи закрити одним натисканням на клапан кришки. У них ми зазвичай заварюємо каву. Великий термос використовуємо, щоб зранку залити чай на двох і неспішно пити його весь день – чай залишається теплим аж до вечора. Насправді ми й до вимкнень опалення так робили, і навіть улітку – це дуже зручно та не потрібно багато разів на день умикати чайник.
Термос:
Термоси виготовляються з неіржавної сталі та мають подвійні стінки. Така конструкція дає змогу тримати напій усередині гарячим до 12 годин, водночас зовнішня сторона не нагрівається. У термоси можна заливати гарячу воду, щоб надалі використовувати її для приготування їжі — вони надійно герметизовані, а також не мають шкідливих BPA-речовин.
Вікторія: І якщо ми вже заговорили про чай і каву, то мусимо згадати ще й про їжу для мандрівників. Її я вважаю справжнім стрибком уперед із часів, наприклад, мого пластунства, коли в походи носили величезні казани для готування їжі. Нарешті все це в минулому! Тепер достатньо маленького газового пальника, туристичного газового балона та невеликого обсягу води, щоби мати повноцінну вечерю за 10 хвилин.
Ми купуємо сушені страви українського виробництва, і вибір там – величезний: від гречки, кус-кусу з овочами до борщу чи харчо. Такі страви не треба готувати – їх достатньо залити окропом, і все готово. У вечори без світла ми брали сублімати та влаштовували вдома естетичні вечері на кариматі при свічках і ліхтариках. Поки закипає вода, над нею можна гріти руки й уявляти, що твій дім – це кемпінг. У цьому є і романтика, і легка ностальгія за мандрами – передчуття Ісландії, яка, вірю, з нами все ж скоро трапиться.
Їжа для мандрівників:
Крім таких переваг, як відсутність брудного посуду, сублімована та сушена їжа є найкращим рішенням для походів. Її також можна тримати про запас на випадки, коли немає електроенергії чи можливості вийти з дому. Щоби приготувати сублімат, у пакет із їжею варто залити приблизно 300 г окропу, ретельно перемішати та зачекати до 10 хв.
Щоби нагріти воду в домі з відключеною електроенергією, радимо мати різьбовий газовий балон і туристичний пальник. Він кипʼятить літр води за 3–4 хвилини та дає змогу регулювати подання газу, щоб оптимально використовувати ресурс і налаштовувати полумʼя.
Ігор: Друзі, які приходять у гості, запитують про килим на стіні – чи це також один із наших лайфхаків для тепла вдома. Але ні, цього разу це просто стьоб, який перетворився в найпопулярнішу фотозону в нашій квартирі :)
Матеріал підготовлено за підтримки