ПодкастиВійна, тюрма й віднайдена мова. Чого ми не знаємо про Григора Тютюнника?
Другий сезон подкасту «Станція 451» урочисто відкрито!
Літературний подкаст The Village Україна «Станція 451» повертається із другим сезоном. Він присвячений великим історіям в українській літературі. Письменникам, про яких ми чули зі шкільної чи університетської програм, але про їхнє життя знаємо мало.
Цей сезон – особистий. До Олександра Михеда в ролі ведучого приєднався його батько – Павло Михед – професійний літературознавець і людина, яка стала його провідником в українську літературу. Другий сезон – це їхній діалог про літературу й не тільки.
У першому епізоді говоримо про Григора Тютюнника.
Підписуйтеся на телеграм-канал про подкасти «Міністерство подкастів України»
Григір Тютюнник народився 1931 року. Коли йому було шість, його 40-річного батька заарештували, пришили політичний мотив і відправили етапом до Сибіру. Лише 1957 року прийшов папірець, мовляв, реабілітований, невинний. І де батькова могила – того ніхто не знає.
Ще за рік, 1938 року, Григору сім. Дядько й тітка, яких він назве «другими батьками», заберуть його до себе на Донбас.
Там він проживе до 1942 року, аж допоки з початком Другої світової не буде змушений пройти через пів країни до рідної Полтавщини.
Будуть у житті Тютюнника й інші непрості часи. Як-от після училища його відправили працювати на завод імені Малишева. Він недовго протримався на заводі й за те, що не відробив обов’язкові три роки після навчання в училищі, його на чотири місяці відправили в Полтавську колонію. Коли Тютюнника випускали, табірний бібліотекар сказав йому на прощання: «Тебя выпускают? Ах, жаль, хороший читатель был».
І це тільки початок його життєвого шляху, сповненого болю й випробувань.
Бо, скажімо, рідну мову він віднайде вже після 30 та почне нею писати.
А в літературу прийде вже сформованим автором, у першій же опублікованій новелі якого можна безпомильно віднайти всі ті речі, за які ми його любимо.
У цьому епізоді ми говоримо і про ранні оповідання Тютюнника, і про його метод «доболювання», і про відточування влучності слова, і вміння вилущити щемкий сум на денці свідомості персонажів.
А ще тут кілька підказок про те, як зчитувати пейзажі Тютюнника. Можливо, те, що ви зазвичай пробігали очима, відкриється вам по-новому.
І ще тут історія про те, як мій батько був на живому виступі Григора Тютюнника.
Що з Тютюнника прочитати для початку?
- «Чудасія»
- «Оддавали Катрю»
- «Холодна м’ята»
- «Медаль»
- «Червоний морок»
- «Обмарило»
Рекомендація від Павла Михеда:
«Три зозулі з поклоном» – сюжет трикутника закоханих, дивовижний навіть у контексті світової літератури. Любов нуртує в душах і тілах героїв, як Боже світло.
Zagoriy Foundation — Родинний Фонд Великих Історій. Місією Фонду є розвиток культури благодійності в Україні. Zagoriy Foundation підтримує сталі проєкти, що служать його місії, а також мають просвітницький елемент та об'єднують навколо вирішення суспільних викликів.
За підтримки