ПодкастиГоре і втрата. Простими словами #8
Чому потрібно проживати втрату до кінця
У восьмому (спеціальному) епізоді подкасту «Простими словами» Марк та Ілля обговорюють горе і втрату. Чому люди по-різному переживають втрату? Марк розповідає про бабусю та горіхи, а Ілля пояснює, чому після переживання смерті є право на життя.
Слухайте на зручній платформі:
Є події настільки сильні, що на них неможливо не звертати увагу: вони починають впливати на людей, їхні думки та настрої. З одного боку, ми переживаємо сильне горе, коли подія дуже близька. З другого боку, нам може бути боляче навіть за те, що нас прямо не стосується. Коли у світі стаються трагедії, ми включаємося в них зі своїми персональними історіями. Ці трагедії зачіпають ті частини нас, які ми не прожили до кінця.
Важливо знати, що можна бути різними під час переживання втрати – немає протоколу чи конкретного сценарію. Кожна людина доноситиме співчуття тим способом, яким уміє.
Горе неможливо прожити одномоментно чи перескочити − за день воно не переживається. Ступінь горя рівнозначний цінності того, що ми втратили. Деяким людям потрібні роки, дехто може пережити втрату швидше.
Існує п’ять стадій проживання горя за версією Елізабет Кюблер-Росс:
Заперечення − людина не може повірити в те, що сталося. Чим неочікуванішою є втрата, тим більшим є заперечення.
Гнів − спроба знайти винних, людина злиться і бунтує від неможливості щось змінити.
Компроміс − спроба домовитися зі світом і реальністю, щоб змінити невідворотність втрати. Компроміс іще називають стадією торгу.
Депресія − реакція організму на втрату сенсу і почуттів, які були, поки жила людина.
Прийняття − кінцеве переживання втрати. Відчуття, що з трагедією можна далі жити. Це можливість знайти новий смисл − що зі мною залишається після втрати цього «важливого».
Стадії переживання варто сприймати як п’ять фрагментів або стратегій людини у стані горя. Вони можуть перетікати з однієї в іншу, необов’язково послідовно. Певні етапи можуть бути дуже довгими, інші ж короткими.
Що почитати на цю тему?
«Курячий бульйон для душі»
Дуже допоміжна книжка, збірка маленьких історій. Прочитати її − як випити вітамінки. Прості оповідання, від яких стає легше.
«Бог дрібниць»
Про глибоке поетичне переживання втрати й історію, яка їй передувала. Сильний роман про трагедію, яка може статися, якщо людина недопереживає горе.
Що подивитися на цю тему?
«Як я зустрів вашу маму»
Епізод «Останні слова», де в одного з героїв помирає батько. Приходить священник на поминки і питає всіх, якими були останні слова померлого до них. Усю серію герої пригадують, кому що він сказав. Ця серія − світлий сум переживання втрати.
«Коханий із майбутнього» (About time)
Важливо, щоб фільм залишався лікувальним і мав світле закінчення, адже є багато жорстких стрічок про горе. «Коханий із майбутнього» − один із світлих фільмів.
У наступному випуску Марк та Ілля поговорять про відразу.
Послухати повну бесіду з поясненнями на життєвих прикладах можна в APPLE PODCASTS, SOUNDCLOUD, GOOGLE PODCASTS або MIXCLOUD. Нові випуски виходять щочетверга.
Подкаст «Простими словами» – серія розмов про психологію від The Village Україна. Перший сезон присвячено емоціям. Ведучі подкасту: редактор The Village Україна Марк Лівін і психолог, сертифікований гештальт-терапевт Ілля Полудьонний.
Чим відрізняється самотність від усамітнення? Розповідаємо у попередньому епізоді
Продюсер: Костя Гузенко
Верстка та дизайн: Анна Шакун
Обкладинка: Даша Коровіна
Ведучі: Марк Лівін та Ілля Полудьонний