Кількість штрафів за порушення закону про мову зросла втричі у 2024 році, як порівняти з показниками за весь минулий рік, повідомляє «Опендатабот».

Цьогоріч Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови наклав уже 64 штрафи й виніс 91 попередження (проти 61 минулоріч).

Звернень меншає, але протоколів стає більше

У 2024 році склали вже 216 протоколів за порушення закону про мову – це у 1,7 рази більше, ніж минулоріч.

Водночас кількість звернень щодо таких порушень зменшилася у 1,7 рази, як порівняти із таким же періодом у 2023 році. В середньому щомісяця надходить 180 звернень проти 300 на місяць торік.

На що скаржаться?

Близько 29% звернень – це скарги на відсутність української версії сайта. 16% – на обслуговування російською мовою, ще 14% порушень повʼязані з рекламою.

Щодо протоколів, то найбільше їх також стосуються відсутності української версії сайтів – 42% від загальної кількості. Це вже утричі більше, ніж торік.

Де найбільше скарг?

Антирейтинг очолили Київ, Одещина, Харківщина й Дніпропетровщина.

   

  • Верховна Рада ухвалила закон про державну мову у 2019 році.
  • З 16 січня 2021 року набула чинності норма закону, згідно з якою в ресторанах, кафе, кав’ярнях, аптеках, заправках та інших підприємствах клієнтів мають обслуговувати українською мовою.
  • З 16 липня 2021 року українська мова стала обовʼязковою для концертів, вистав, екскурсій, фільмів і серіалів на телебаченні.
  • З 16 січня 2022 року всі загальноукраїнські та регіональні друковані засоби масової інформації повинні видаватися державною мовою.
  • З 16 липня 2022 року усі сайти та програмне забезпечення на приладах повинні мати українську версію й українськомовний інтерфейс. Версія державною мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії сайтів та сторінок.
  • З 1 січня 2024 року підвищили квоти на використання української мови для телемовлення й радіомовлення. Мовлення державною має заповнювати не менш ніж 90% ефіру. 

Фото: «Опендатабот»