Корисна звичкаНудьгувати з користю для себе
Щоб чути себе, планувати майбутнє та допомагати іншим
Уникнути нудьги – просто. Достатньо ввімкнути новини, надягнути навушники або поглянути в телефон. Утім, без пауз ставатиме складно створювати довгострокові плани та спілкуватися із собою. Запитуємо у психологині про користь нудьги, як до неї звикати та чому її не варто боятися.
Альона Максим’як
психологиня
Чого вчить нудьга в дитинстві та дорослому віці
Нудьгувати та займати себе люди навчаються з дитинства. Телефон можна розглядати, як один із найдоступніших способів уникнення нудьги. Часто з 5 місяців від народження дитині дають телефон, аби та не заважала. Так виникають дорослі, які не вміють бути в паузі. І не знають, що з цим робити. Пауза і нудьга стають невідомим. Незнайомою ситуацією, яка лякає людину. Це стається через те, що в дитини з 5 місяців виникає патерн, у якому пауз немає.
Пізніше основною діяльністю стає вільна гра. У дитини бажання фантазувати закладено від природи. Якщо їй це не перебити електронними пристроями, то дитина від народження вмітиме справлятися з нудьгою та займати себе. В неї вмикається фантазія, креативність, коли діти з кришок від каструль і коробки будують космічні кораблі. Електронні пристрої це блокують. Це «простіше», і після дітей тоді не треба прибирати. Деактивована дитина може тихо сидіти. Але потім ми маємо дорослих, які не знають, що робити. Не знають, що таке нудьгувати та бути в паузі. Ця навичка не сформувалася.
У дорослому віці в паузі вмикається внутрішній діалог. Внутрішній діалог не завжди приємний. Є теми, про які краще не думати, від яких простіше відвернути увагу. Це зустріч зі справжнім собою. Там, де пробиваються назовні запитання, які не хотілося би собі поставити. Там, де є рефлексія та справжні переживання. Інколи це запитання, яких хотілося би уникнути.
«Діалог із собою може бути тільки в паузі. Іншими словами, під час нудьги»
Вихід у соціальні мережі та телефон – втеча від внутрішнього діалогу. Часто в сім’ях є фоновий звук. Увімкнений телевізор або музика вдома й у машині. Ніколи немає тиші. У цьому ж виховуються діти, і це фон, крізь який не чути себе та не вмикається внутрішній діалог. Діалог із собою може бути тільки в паузі. Іншими словами, під час нудьги.
Зрозуміти себе крізь нудьгування
До мене приходили люди та казали: «Мені нічого не хочеться, мені нудно. У мене немає сил це робити». Або кажуть, що є випадки, коли треба заробити грошей, але їм нудно навіть думати про це.
Це – сигнал. У будь-якому явищі є запитання: «Для чого це вам?». Нудьга для чогось дана. Вона не просто так, і в нас психіка розумно створена. Вона завжди намагається вас зберегти. У будь-яких випадках, коли ви маєте щось у собі побороти, – мозок захоче відпочити та посидіти.
Спробуйте зрозуміти свій стан нудьги. Він лячний чи допоміжний? Про що він вам говорить? Чим він може вам допомогти? Від чого він вас рятує? В цих періодах нудьги через те, що є зв’язок із собою, є шанс порозумітися зі своїми бажаннями та метою життя.
Як нудьга дозволяє знайти сили допомагати іншим
Коли людина перебуває в гонитві за ресурсами та досягненнями, зазвичай немає ресурсів, які можна було би віддати іншим людям. Найчастіше віддають, коли є надлишок. А паузи та стани нудьги – підзаряджають людину. Вони відповідають за відновлення ресурсу та підзарядку.
Коли ресурс відновлений – виникатимуть запитання, куди можна його віддати. Якщо нудьгу сприймати, як стан, що поповнює ресурс – захочеться стати донором, допомогти притулку або допомагати в інший спосіб. Поповнення ресурсів неможливе без цих пауз.
Пострадянський образ нудьги
У суспільстві зараз багато говорять про мотивацію, досягнення цілей. Аби можна було на характері вставати та йти заробляти. І дуже мало уваги приділяється особистості та її потребам. Нудьгу вважають чимось негативним. У пострадянський період часто лунають фрази: «Чого сидимо?», «Немає, чим зайнятися?», «Все поробили?».
Виник стереотип, що нудьгують дурні, а розумні встають о 4:00, лягають після півночі та постійно ефективні.
Раніше нудьгувати було соромно. Це висвітлювалося в негативному світлі. Так виник стереотип, що нудьгують дурні, а розумні встають о 4:00,лягають після півночі та постійно ефективні. Ефективності неможливо досягнути без періодів нудьгування. Хоча найкращі ідеї з’являються лише в стані спокою. Брейншторми – це прекрасно, але вони не завжди про справжні потреби. В стані нудьги народжується найцінніше.
Як припинити боятися нудьгувати
Перше запитання – навіщо? Якщо поставити ще одну ціль, досягти її й так отримати ще одне джерело напруження – це неправильно. Якщо говоримо про те, що ви вирішили, що паузи потрібні, то важливі маленькі кроки.
- Слідкуйте за відчуттями. Коли відчуваєте нудьгу – запитуйте себе, що ви відчуваєте на рівні тіла та зафіксуйте п’ять відчуттів. Наприклад, відчуваєте, як ступні торкаються підлоги або поколювання в пальці. І помічайте, які відчуття викликає цей стан. Це може бути стурбованість або тривожність. У людей, які не звикли, буде страх цього стану. Можна слідкувати, як ці відчуття змінюються. Також можете заводити таймер на хвилину та протягом хвилини фіксуйте свої відчуття.
- Їдьте в тиші. Коли їдете в машині, спробуйте їхати без музичного супроводу та подкастів.
- Щовечора вимикайте телефон. Спочатку на 15 хвилин, потім на 30, потім на годину. Сильно позбавляти себе звичного потоку подій – джерело напруження. Робіть маленькі кроки. Не придумуйте собі 10 санкцій, аби відмовлятися від усього та сидіти в стресі. Адже від цього великий шанс зриву. Спочатку 15 хвилин без телефону на день. Потім 20. Можна створити графік відпочинків, але починати треба з дуже маленьких проміжків.
- Робіть активні прогулянки на самоті.
- Займайтеся спортом у тиші. Не вмикайте музику або будь-який інший фон. Якщо ви на пробіжці – не надягайте навушники.
- Створіть ритуали без електронних пристроїв. Наприклад, пийте зранку каву без гортання стрічки новин. Тільки споглядаючи в тиші світанок.
- Медитуйте. Спочатку робіть короткі медитації на хвилину та поступово збільшуйте час. Не треба поспішати, адже мешканцям мегаполісів, наприклад, не завжди легко буде лежати дві години на пляжі без книжки, телефону й інших розваг. Мало хто це витримує. Але поступово до цього можна прийти, і це буде класний результат, якщо ви зможете тривалий час нічого не робити.
- Займайтеся інтуїтивним малюванням. Беріть аркуш паперу й олівець чи ручку та малюєте так, як вас вестиме рука.
- Робіть дихальні вправи. Це може бути дихання за квадратом, техніка 4-7-8 або найпростіше – короткий вдих і довший видих. Такі вправи мають заспокійливий ефект.