«Маю хороші новини: один український банк виділив нам гроші на відбудову амбулаторії, з наступного тижня стартуємо», – каже Ростислав Смірнов, співзасновник проєкту «Добробат», одразу по приїзді в Загальці у Київській області.

На площі біля сільської ради його слухають близько сорока людей – маленька частина багатотисячного добровольчого будівельного батальйона, який допомагає відновлювати деокуповані містечка й села в Київській, Сумській та Чернігівській областях.

Фото: Світлана Сорока

Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів

Спочатку проєкт мав працювати лише в Бородянці, де рятувальникам потрібна була допомога із розбором завалів. Однак охочих приєднатися було стільки, що довелося розширювати географію.

У Загальцях «Добробат» уже вп’ятнадцяте. Це селище за 9 кілометрів від Бородянки, яке теж потрапило під російську окупацію.

Поки автобуси із «добробатівцями» їдуть уздовж вулиці Незалежності, місцеві виглядають волонтерів зі своїх зруйнованих дворів. Процес координує сільський староста. Йому жителі повідомляють про свої потреби, а він скеровує до них добровольців. Більшість ще на етапі розбору завалів.

Хто волонтерить із «Добробатом»

Перед тим, як добровольці розійдуться по локаціях, їм видають жилетки і перчатки. «Із миру по нитці», – пояснює Ростислав: перчатки передали «Солом’янські котики», хтось допоміг із автобусами, хтось – із паливом, касками. Техніку для розбору завалів та інструменти дають будівельні компанії, потреба в будівельних матеріалах та інвентарі в батальйону є завжди.

Натомість живої сили «Добробату» не бракує. Виїзди відбуваються кілька разів на тиждень, групу збирають за годину – треба ще встигнути зареєструватися. «Хто перший [встав] – того і капці», – каже Ілля, який зміг потрапити на виїзд вперше з моменту запуску проєкту.

Зараз у «Добробата» є база зі щонайменше 30 тисяч добровольців у Київській, Чернігівській та Сумській областях. Насправді їх більше, бо частина зареєстрованих – керівники або прораби, які зазвичай привозять із собою ще з десяток людей.

У батальйоні, який приїхав до Загальців, лише двоє професійних будівельників. Ще тут є бухгалтерка, програмісти, студенти-політологи та юристи, копірайтерка, економіст, менеджер із продажів. У селищі поки що тільки розбирають завали, тому долучитися міг будь-хто.

Якщо ж потрібна більш спеціалізована допомога, – ремонт покрівель або вікон, відновлення електропостачання – то набирають майстрів, які мають досвід таких робіт. Зокрема, роблять розсилки на електриків та покрівельників, які вже зареєструвалися в базі «Добробата».

Мотивація в учасників дуже різна. Хтось каже, що нині важко сидіти без діла, тому суботу регулярно присвячує волонтерству. Хтось хоче «заглушити почуття провини від того, що не на передовій». Хтось жартує, що їздить із «Добробатом», бо місцеві смачно годують.

Кому допомагають

Артем відбиває цемент від цегли, яку потім можна буде перевикористати, на одній із локацій у Загальцях і виглядає як людина, яка дещо тямить у будівництві. Насправді він директор із продажів у компанії, яка продає побутову техніку. Із «Добробатом» виїхав удруге, удруге в житті й тримає в руках інструмент.

У будинку, який розбирають Артем та інші добровольці, після авіаудару 8 березня вцілів лише фундамент. «Це до мене хлопці з дівчатами втретє приїжджають, я прошу. Бо без їхньої допомоги не справилася б», – каже Ірина, власниця помешкання. Вона керує роботами разом із батьком і сама працює із волонтерами. Час від часу відволікається на город, який висадили попри війну.

«Треба уже щось будувати, щоб перезимувати можна було. Ось дали нам тимчасовий будиночок. Там поставим стіл, ліжечка, проведемо електрику від стовпа і будемо влітку жити. Бо і садимо, і сапаємо, і [завали] носимо. Слухайте, і не знаю, за що хапаться», – Ірина, яка закінчила ремонт за два місяці до початку війни і залишилися ні з чим, дивує оптимізмом та енергійністю. Але в Загальцях вона така не одна.

«Таролог мені казав, що буду медійною персоною. Але не так я собі популярність уявляла, звичайно, – сміється Валентина, чий дім тепер часто можна побачити на роликах в YouTube. – Ну а [який] сенс плакати. Ви знаєте, скільки нитиків побачите там далі. Буде кожен розповідати, який він нещасний. А я не хочу так».

До Валентини «Добробат» приїздить утретє. Уже вдалося розібрати більшість завалів і почати демонтувати дах. Комісія визначила, що будинок зазнав руйнувань третьої категорії тяжкості, тобто ремонту не підлягає. Так само як і з десяток інших будинків на вулиці Незалежності в Загальцях, які допомагають розбирати волонтери.

Яку допомогу надає «Добробат»

До Загальців вже приїздили кілька комісій. Фахівці роблять експертне обстеження та висновок і віддають його власникам житла. Власники мають самостійно звернутися із цим висновком до фінансової установи або місцевих адміністрацій за державною компенсацією. Однак, як саме буде відбуватися відшкодування, наразі незрозуміло. Відповідний закон іще не ухвалили, він існує тільки в проєкті.

Власники повністю зруйнованих помешкань здебільшого сподіваються на допомогу від держави. Не грошову, а саме з відновленням житла. Добровольчим будівельним батальйонам під силу тільки первинна відбудова.

«Про будівництво з нуля ми не говоримо і не будемо говорити, бо це вже історія про дозволи і так далі. А наша основна ціль – привести до ладу квартири й будинки, де вже зараз можна буде жити. Відновити дещо пошкоджені стіни, двері, вікна, покрівлі, електрику. Дах перекрили, діру залатали – і вже людина може повернутися [додому] й жити там», – кажуть у «Добробаті».

Добробат

Щоб прискорити відбудову, «Добробат» запускає на своєму сайті мапу для інвесторів. На ній будуть позначені конкретні об’єкти, які потребують відновлення. До кожного розроблятимуть план відбудови й кошторис – для цього вже створили спеціальний загін із професійних будівельників, також добровольців.

Так, відбудову школи у сусідньому із Загальцями селі Майданівка профінансує міжнародна ІТ компанія-розробник ігор Room 8 Group, яку заснували українці, розповіли в «Добробаті». Також п’ять мільйонів гривень на будматеріали виділив український банк, частину цих коштів використають на ремонт амбулаторії в селищі.

Що далі

Крім того, «Добробат» почав кооперуватися із Міністерством розвитку громад та територій. У межах цієї співпраці відбудовуватимуть село Ягідне в Чернігівській області. Проєктанти «Добробату» вже оцінили збитки та визначили, скільки потрібно буде матеріалів для роботи. Усе потрібне надасть міністерство.

Нестача будматеріалів – єдине, що зупиняє розвиток «Добробата», кажуть організатори. Загалом добровольці зробили вже 70 виїздів у трьох областях. На Київщині волонтери працювали в Бородянці, Ірпені, Бучі, Гостомелі, Ворзелі, Макарові та ще низці селищ. Скоро планують почати роботи й у Харківській області.

Також на сайті «Добробату» є дошка оголошень, де можна подати індивідуальну заявку про допомогу. На неї можуть відреагувати модератори сайту або окремі волонтери, для цього не обов’язково організовувати виїзд групи.

«До кінця року ми з Віктором [Андрусівим, співзасновником проєкту] хочемо поїхати і запустити «Добробат» конкретно в Донецьку та Луганську, – каже Ростислав Смірнов. – Ми відбудуємо їх разом. Покажемо людям, які були на тимчасово окупованих територіях, що ми всі одні, ми українці. Що ми нікого не кинемо, ми допоможемо. А те, що було… Перегорнемо сторінку і більше ніколи не допустимо сюди ворогів».