У Верховній Раді просять скасувати наказ про реорганізацію «Довженко-Центру»
Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради рекомендує Кабміну та Держкіно скасувати наказ про реорганізацію «Довженко-Центру».
У Міністерстві культури наголосили, що виступають проти реорганізації центру у спосіб, коли «завчасно не повідомили профільне міністерство, працівників, не пояснили, навіщо це робиться і для чого, які наслідки матиме».
«Для МКІП такий характер реорганізації, яку ініціювало Держкіно, неприйнятний», – зазначив міністр культури Олександр Ткаченко.
Мінкульт найбільше непокоять два питання: збереження музейної колекції (чим повинна займатися інституція або зі статусом музею або музею-архіву) та, власне, статус «Довженко-Центру».
Водночас, за словами міністра культури Олександра Ткаченка, керівництво «Довженко-Центру» має визначитися щодо того, «чи вони музей, чи комерційне підприємство, яке може заробляти гроші на непрофільній активності із здачі в оренду майна».
У Мінкульті пообіцяли «зробити все необхідне для того, щоб убезпечити розпорошення колекції та зберегти сталість інституції».
«Довженко-Центр» – найбільший кіноархів України. У структурі центру також діють фільмофонд, Музей кіно, видавництво, книгарня, простір «Сцена 6», кінолекторій і єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом.
У 2022 році «Довженко-Центр» перейшов у підпорядкування Держкіно (попри те, що в центрі просили цього не робити). До цього, від моменту створення в 1994-му, центр підпорядковувався Міністерству культури.
Улітку 2022 року Держкіно видало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру». У самому «Довженко-Центрі» вважають, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву. Наказ передбачає, що всі фільми з колекції й майно треба передати державній установі «Науковий центр кінематографії України». Крім того, зі структури центру має бути виокремлено ДП «Українська анімаційна студія», якій передуть авторські права на українську анімацію.
У Держкіно заявили, центр є лише зберігачем фільмофонду, а не самим фільмофондом, а наказ не передбачає ліквідацію центру, а «лише його реорганізація». На думку, Держкіно це рішення дозволить «Довженко-Центру» «приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури».
Мінкульт, якому раніше підпорядковувався «Довженко-Центр», заявив, що стурбований загрозою цілісності його колекції, й ініціював обговорення з Кабміном долі цієї інституції.
Проти «реорганізації» «Довженко-Центру» виступили культурні інституції та представники кіноспільноти, звернення до президента оприлюднила Асоціація європейських кіноархівів.
Після оприлюднення наказу зʼявилися припущення, що справжня мета «реогранізації» віддати під забудову будівлю центру. Однак забудовник A Development стверджує, що не планує ТРЦ на місці «Довженко-Центру».
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі