Дизайн-хакЯкі відмінності в керамічної, кам’яної та дерев’яної підлоги
Запитуємо у фахівця про особливості популярних матеріалів покриття
Редакція The Village Україна запитала у фахівця з дизайну інтер’єрів, на що звертати увагу під час вибору керамічної, кам’яної або дерев’яної підлоги.
Є три основні типи покриття для підлоги. Керамічна плита, яка ділиться на керамічну плитку та керамограніт. Натуральний камінь, який включає в себе граніт, мармур, травертин, онікс та інші. І натуральне дерево, до якого відноситься дошка з масиву, паркетна й інженерна дошка. Існують інші варіанти покриття, але ці є найбільш поширеними.
Кераміка
Керамічна плитка виготовляється з глини з додаванням кварцового піску та додаткових домішок. На одному з етапів обпалювання плитка глазурується. А керамограніт – це штучний матеріал, який складається з білої глини, кварцового піску та додаткових домішок. Переваги й недоліки в них схожі, але є свої відмінності.
Керамічна плитка
Переваги:
- великий вибір
- мала вага матеріалу, завдяки чому її легко доставляти й монтувати
- стійка до хімічних речовин, вологи та вогню
Недоліки:
- холодний матеріал
- під впливом ультрафіолету плитка з часом вигоряє та втрачає яскравість
Через те, що матеріал крихкий, за винятком окремих варіантів вищого класу міцності, потрібно купувати багато додаткової плитки. І що менший клас міцності, то більше додаткової плитки потрібно купувати. В іншому випадку її просто не вистачить.
Керамограніт
Керамограніт дорожчий за плитку, але в нього більше позитивних якостей і з ним значно менше проблем. Він міцніший за плитку, завдяки чому можливо монтувати листи до двох з половиною метрів.
На відміну від плитки, у керамограніту малюнок створено по всій товщині матеріалу. А в плитки глазур є лише з однієї сторони, а з іншої вона має вигляд необробленого матеріалу. Дизайнери частіше вибирають керамограніт, тому що в нього немає необроблених торців, як у плитки.
Керамограніт гарно імітує натуральні матеріали. Асортимент настільки широкий, що керамограніт буває складно відрізнити від натурального каменю, дерева або бетону. Часто він використовується в інтер’єрі, щоб імітувати паркетну дошку. Це робиться для того, щоб встановити його на весь простір разом із підігрівом підлоги.
Серед інших переваг:
- малий формат керамограніту легкий у монтажі, адже легко ріжеться й не крихкий
- стійкий до холоду та тепла, через що не тріскається під дією температур, як плитка
- не втрачає коліру з плином часу
Недоліки:
- холодний
- важкий і монтується на спеціальні окремі клейові суміші
Натуральний камінь
Граніт
Серед усіх каменів він є найдорожчим, але водночас проти інших має кращі характеристики майже за всіма показниками. Він із вулканічної породи, тому має текстуру, яку не здатні імітувати інші матеріали. Ціна на нього починається в середньому від 35 доларів за м², тож для бюджетного проєкту він не підійде, як й інші види каменю.
Переваги:
- довговічний матеріал, і зовнішній вигляд погіршиться лише за 300–400 років, якщо за каменем не доглядати. Якщо за ним доглядати, зможе прожити ще довше
- сумісний із теплою підлогою
- найбільш вологостійкий із-поміж натуральних каменів
- стійкий до стирання й хімії, тож для догляду не потрібен спеціальний інструктаж
Основний недолік: він важкий, через що ускладнюється його транспортування й монтаж.
Мармур
Мармур – пористий матеріал. Через це він швидко поглинає вологу, особливо кольорову. Тому, якщо на нього розлити вино й не стерти в найближчі 10 хвилин, стіл за 3000 євро матиме істотно гірший вигляд. І немає гарантій, що таких плям можна буде позбутися.
Переваги:
- міцний
- легко чистити, але вибагливий до хімії, тому спершу необхідно консультуватися з фахівцями
- дешевший за граніт і так само сумісний із теплою підлогою
Недоліки:
- потрібно покривати захисними сумішами, полірувати та шліфувати
- твердий матеріал, що погано, коли є маленькі діти
Травертин
Травертин – це вапняк, який за довгий час перетворився на травертин, як правильно звертаються до цього каменю естети, які заплющують очі на всі мінуси.
Переваги:
- найлегший із каменів
- стійкий до стирання та перепадів температур
- є одним із найдешевших
- завдяки пористій структурі його легко різати та монтувати
Недоліки:
- маленький коефіцієнт вологостійкості й аналогічно мармуру сильно поглинає кольорові рідини
- для встановлення у вологих приміщеннях необхідно покривати його захисною сумішшю й повторювати це що пів року або рік
Онікс
Цей камінь зараз набирає популярність. У нього є декілька особливих якостей. Він має бактерицидні властивості, тобто він стійкий до грибка, плісняви й розмноження бактерій. Здатний накопичувати тепло, на відміну від інших каменів. Завдяки цьому після вимкнення теплої підлоги він довго зберігатиме тепло. Також пропускає світло. Крізь сантиметр оніксу просвічуватиметься світло, і цей ефект часто використовують в дизайні інтер’єрів.
Недоліки:
- виробники заявляють, що камінь вологостійкий, утім із рідинами краще поводитися обережніше, адже він їх швидко поглинає
- важкий, через що ускладнюється транспортування й монтаж
- він дорогий, ціна варіюється від 35 до 40 доларів за м²
Натуральне дерево
Дошка з масиву
Дошка з масиву найміцніша й найдорожча серед усіх видів дерев’яного покриття та легка в монтажі. Міцна завдяки тому, що в неї властивості розподіляються на всю дошку. Її можна покривати лаком, проте краще воском і маслами.
Дошка деформується під впливом вологи й температур, адже це живий матеріал. До цього потрібно готуватися та створювати проміжок для розширення й звуження матеріалу по контуру кімнати.
Її краще не мити великою кількістю води, а також дошка з масиву не є стійкою до плісняви та паразитів попри покривання лаками й іншими сумішами.
Матеріали дошок із масиву
З усіх дерев’яних покриттів масив найдовговічніший. Дошки з масиву бувають із різних матеріалів. Найчастіше використовують дуб, ясен, горіх і сосну. Бувають екзотичні дерева, але їх використовують нечасто. А породи з підвищеною вологостійкістю можна монтувати у вологих приміщеннях.
Дуб
Витримує будь-які механічні навантаження та тривкий до стирання. Має велику кількість відтінків й особливий тим, що з часом темніє.
Ясен
Дещо дешевший, але також міцний і пружний. Можна встановлювати в людних місцях і місцях з підвищеною вологістю. У нього немає темних відтінків, але є багато світлих.
Сосна
Варіант для тих, у кого маленький бюджет, але однаково хочеться натуральне дерево.
Типи дошок
Кожна дошка, окрім породи за ціною і якістю, розподіляється на 4 типи залежно від того, з якої частини дерева вирізали дошку. Це впливатиме на вигляд малюнку.
- Дошка-радіал. Має рівномірну структуру, і весь малюнок іде рівними смугами вздовж дошки. У структурі немає хвиль, кілець, дуг і сучків.
- Дошка-селект. Хвилеподібна, й інколи бувають дуги. У цій дошці виробник намагається робити відтінок якомога схожим. Адже, коли закуповуються 100 м² дошки, вони не можуть бути ідеально однаковими. Дерева можуть бути одного посіву, але з різними відтінками. І в селекті виробник вибиратиме однакові відтінки.
- Дошка-натур. Схожа на необроблену дошку, і в ній можуть сильно відрізнятися відтінки.
- Дошка-рустик. Найдешевший варіант, який підійде людям із малим бюджетом. У цій дошці є перепади кольору та тріщини, але це нормально й до цього треба бути готовим.
Сосна-рустик узагальнено вийде найкращим варіантом для малого бюджету.
Паркетна дошка
Паркетна дошка складається з двох шарів:
- Верхній шар – тонкий шар натурального дерева.
- Нижній шар несучий, і найчастіше робиться з ялинки або сосни. Це робиться, щоб матеріал був дешевший за дошку з масиву.
Під паркетну дошку рекомендовано монтувати підкладку з фанери або клеїти її на стяжку. У другому випадку з часом можуть бути проблеми: у деяких місцях дошка відклеїться та буде скрипіти. Важливо, щоб під час приклеювання стяжка була ідеально рівна й оброблена спеціальними сумішами для очищення.
Інженерна дошка
Також має багатошарову структуру. Схожа на паркет, але нижній шар не з ялини або сосни, а з вологостійкої фанери, яку, як правило, роблять з берези. Інженерна дошка є найбільш зносостійкою. Зараз вона поступово набирає популярність у дизайні інтер’єрів, поступаючись паркетній дошці.
Її легко монтувати й можна встановлювати на теплу підлогу. Але це залежить від виробника, і в одних це можливо, а в інших – ні. У неї найкраща звукоізоляція, і вона може слугувати від 45 років залежно від рівня догляду.