Редакція Віледжа зібрала 26 корисних текстів про здоров’я й красу, які ми підготували у 2024 році.

Б’юті-тексти

Секс і чистка кишківника не працюють. Пʼять історій про лікування акне й поради лікарки

Акне є хронічною хворобою, що проявляється запаленнями на шкірі: закритими й відкритими комедонами або гнійниками. Тривалий час вважалося, що це хвороба підлітків, проте акне може з’явитися й у дорослому віці. Сьогодні є доказові й дієві методи лікування захворювання, проте навіть після лікування акне може рецидивувати. На жаль, стигма в суспільстві довкола висипань на шкірі є й сьогодні, що дуже впливає на самооцінку й моральний стан людей з акне.

Віледж запитав у дівчат про те, як вони лікують акне й чи вдається триматися в ремісії, а також про недієві поради від лікарів. Досвідом лікування акне у своїх пацієнтів із нами поділилася Аліна Ващенко, лікарка-дерматологиня, трихологиня, онкодерматологиня.

Читати

Косметичні засоби на фронті: як збирати доглядову допомогу військовим

Військові на фронті перебувають у важких умовах і можуть забувати про догляд за собою через постійний стрес і нестачу звичних зручностей. Проте дбати про себе необхідно для здоров’я, а іноді й для поліпшення морального стану. 

Віледж поговорив з учасницями руху Veteranka Ольгою Нємцевою й Олександрою Рязанцевою, а також зі співзасновницею ГО «Землячки» Ксенією Драганюк про те, які запити щодо косметики на фронті найпопулярніші, яке паковання краще обирати і як змінюється догляд за собою на бойових позиціях.

Читати

Toxic beauty: як обрати косметику й не нашкодити шкірі

На полицях магазинів можна натрапити на тисячі баночок, кожна з яких обіцяє ідеальну шкіру. Вони можуть відрізнятися за пакованням, активними компонентами й ціною. Щоб не загубитися у вирі незнайомих слів, варто навчитися читати склад і розрізняти, які компоненти справді допоможуть вашій шкірі, а які лише нашкодять. На жаль, навіть найдорожча баночка може виявитися недієвою чи небезпечною.

Віледж розпитав про токсичну косметологію в Наталії Деркач, кандидатки медичних наук і засновниці швейцарського бренду Instytutum. Наталія розповіла, чи можна мати здорову шкіру, якщо немає коштів на дорогу косметику, і як правильно читати етикетки на складі продукції.

Читати

«Я заслуговую любові просто, бо я є». Це жінки, які вирішили дорослішати природно

Сьогодні дедалі більше жінок усвідомлюють, що краса – це не завжди про ідеальну шкіру чи тіло, а насамперед про здоров’я й індивідуальність. Вони відмовляються від косметичних процедур і фарбування волосся, обираючи природне дорослішання як вияв любові до себе. А також вкладаються більше в процедури для здоров’я, як-от: масажі, доглядову косметику, якісну їжу та спорт.

Віледж розпитав жінок різного віку, як вони вирішили, що уникатимуть втручань у природне дорослішання, чи бувають у них сумніви і яка реакція в оточення на їхнє рішення.

Читати

У мене розацеа, і це не просто «червоні щічки». Як доглядати за шкірою з розацеа

Розацеа – це хронічне захворювання шкіри, що проявляється почервонінням обличчя, судинними зірочками, вузликами й гнійниками на шкірі. Наразі немає способів, як вилікувати цей стан раз і назавжди, проте можна досягти ремісії. 

Віледж розпитав Вікторію Миронюк, лікарку-дерматовенеролога, кандидатку медичних наук і співзасновницю спільноти «Свій.Док» про симптоми, типи й лікування розацеа. А Катерина Бельдюга, лікарка-дерматовенеролог і косметологиня, розповіла про поширені міфи щодо розацеа й домашній догляд, що допоможе лишатися в ремісії. 

Читати

Дезодоранти й антиперспіранти, що безпечні для здоров’я. 12 засобів на літо

Улітку спека й більша кількість руху можуть посилювати потовиділення, що є природним процесом. Останніми роками міфи довкола антиперспірантів і дезодорантів набирають обертів. Найпопулярніші кажуть нам про те, що солі алюмінію викликають рак молочної залози, а «народні» засоби позбавляють від поту краще.

Віледж разом з Анастасією Мельник, лікаркою-дерматологинею, засновницею Skin Advocates, авторкою книжки «Історія шкіри», розвінчує міфи й ділиться добіркою найкращих антиперспірантів і дезодорантів на літо. 

Читати

Масаж обличчя чи ін’єкції: який спосіб омолодження обрати

Масажі для обличчя й ін’єкції краси використовують з однаковою метою – зберегти красу й молодість шкіри якнайдовше. Проте кожна з процедур має особливості й протипоказання. Масаж можна порівняти зі спортзалом, адже його потрібно виконувати регулярно, а результат стане помітний не відразу. Ін’єкції – це швидке розв’язання проблеми, коли результат видно одразу.

Віледж розпитав косметологиню Ярославу Гуменюк з Anywell Facial Bar і співзасновницю й авторку масажів обличчя у Fit For Face про те, як обрати спосіб омолодження для себе, до яких побічних реакцій варто бути готовими й чи справді ін’єкції краси розвʼязують усі проблеми.

Читати

Гайд із засобів SPF на літо: як обрати санскрин і в чому різниця між фізичними й хімічними фільтрами

Улітку наша шкіра особливо сильно піддається впливу сонячного випромінювання, тому потребує надійного захисту. Про засоби SPF уже чули всі, адже вони захищають шкіру від передчасного старіння, пігментації й раку шкіри – меланоми. Проте на полицях їх так багато, що не зрозуміло, за якими критеріями обирати. 

Віледж розпитав косметологиню й засновницю салону «Золоті долоні» Наталію Бобер про SPF-засоби, як їх правильно обирати, у чому різниця між хімічними й фізичними фільтрами й чому ефірна олія не замінить санскрин і не є безпечнішою.

Читати

Світлодіодні LED-маски з інфрачервоним світлом: чи справді вони підтримують молодість і лікують акне

Світлодіодні LED-маски заповнюють рекомендації в TikTok. Вони обіцяють підтягнути й омолодити шкіру, подарувати їй сяяння й пружність, не виходячи з дому. Окрім цього, LED-маски використовують для лікування акне й псоріазу та поліпшення текстури шкіри. Розбираємося, чи справді вони працюють.

Віледж розпитав про доказовість та ефективність LED-масок співзасновницю бренду доглядової косметики Crumb Сашу Крамбович, яка понад 10 років працює в космецевтиці й навчалася в хіміків-технологів в англійській акредитованій школі з розроблення формул.

Читати

Гайд з антивікового догляду: як підбирати і яких помилок уникати

Косметика категорії anti-age містить у собі компоненти, що борються зі зморшками, обвисанням овалу обличчя чи пігментними плямами. До складу антивікового догляду можуть входити гіалуронова кислота, арбутин, ретинол, пептиди, вітамін С, AHA-кислоти, кераміди, колаген. Використання засобів anti-age не є обов’язковим для кожної людини, адже природні зміни шкіри з віком можуть бути привабливими й не потребують обов’язкової боротьби з ними. 

Віледж поговорив з Яною Китаєвою, дерматологинею й засновницею Method Clinic, про те, коли починати використовувати антивіковий догляд для обличчя і яких помилок уникати.

Читати

«Щодня жінки наносять на обличчя 9 продуктів, або 126 інгредієнтів». Поговорімо про Skin Minimalism

Skin Minimalism – це підхід до догляду за шкірою, який передбачає скорочення кількості продуктів і спрощення б’юті-рутини. Прихильники «скінмінімалізму» фокусуються на використанні меншої кількості засобів, щоб уникати перевантаження шкіри. Такий підхід допомагає зменшити ризик подразнення й підтримати природний баланс шкіри. Водночас часто використовують лише базові засоби, акцентуючись на якості, а не кількості. Крім того, такий підхід передбачає зменшити використання пластикового чи скляного паковання. 

Віледж поговорив із прихильницями Skin Minimalism у догляді й зібрав експертні поради для тих, хто хоче побудувати більш лаконічну б’юті-рутину. 

Читати

Що шкідливіше – зробити кератин чи щоденно користуватися плойкою для випрямлення кучерів

Процедури для відновлення волосся спрямовані на поліпшення його зовнішнього вигляду, запобігання ламкості й сухості. Проте вони підходять не всім, а за неправильного виконання в непрофесійного майстра можуть ще й нашкодити волоссю. Перед виконанням ботоксу, кератину або нанопластики потрібен огляд трихоскопом і детальний аналіз стану волосся.

Віледж розпитав власниць кучерявого волосся Наталю й Ірину про їхній досвід застосування ботоксу й кератину на волоссі. Також поговорили з Лолітою Велієвою, дерматологинею-трихологинею, про шкоду від кератину. Анна Іроденко, викладачка в галузі модифікації волосся, розповіла, як діють ці процедури й про популярні міфи щодо них. Анастасія Мухачова, трихологиня, порадила альтернативні методи відновлення волосся на рослинних компонентах.

Читати

Чим вмивати і як освіжати обличчя влітку

Улітку шкіра пітніє активніше, тож від макіяжу, бруду, поту чи сонцезахисту її хочеться очищувати частіше, щоб уникнути висипань. Проте надмірно часте вмивання може порушити природний гідроліпідний бар’єр шкіри. 

Віледж поговорив із лікарками-дерматологинями Іриною Павлущенко й Андарі Сусан Вахідуллою про те, як правильно підібрати засоби для вмивання на літо, а також розпитали косметологиню Олександру Крамбович, що таке місти для обличчя й чи можуть вони замінити засіб для вмивання.

Читати

   

Тексти про здоров’я

Я колола «Оземпік». Що це – препарат для схуднення чи швидкий спосіб заробити панкреатит?

«Оземпік» – рецептурний препарат у вигляді ін’єкції, що став відомим завдяки TikTok і зіркам Голлівуду, які раз на тиждень роблять уколи для швидкого схуднення, не маючи до цього показань за станом здоров’я. Відкрито у використанні препарату зізнався лише Ілон Маск (хоча Маск використовував дорожчу версію препарату «Вегові»). В Україні препарат не зареєстрований, проте й у нас його можна придбати неофіційно. До того ж є аналоги.

Віледж розпитав про власний досвід використання препарату «Оземпік» в Анастасії й про небезпеку використання ліків в ендокринологині Діни Крилової. Розбираємося, чому «Оземпік» – не чудодійний препарат для схуднення й чому небезпечно використовувати його без призначення лікаря.

Читати

Що робити, якщо поставили діагноз «рак». Практичний гід з онкологинею й фондом для онкопацієнтів

Зараз в Україні живе приблизно мільйон дорослих людей із раком. За 2022 рік, перший рік повномасштабної війни, у Національному канцер-реєстрі зафіксували 93 276 випадків захворювання (у 2021 році було 120 055 випадків). Зменшення кількості поставлених онкологічних діагнозів свідчить про те, що через повномасштабну війну українці стали приділяти менше уваги своєму здоров’ю, кажуть у фонді підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family. 

Редакція Віледжа запитала в співзасновниці фонду підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family Інеси Матюшенко й хірургині-онкологині Brigham and Women's Hospital Гарвардської медичної школи Нелі Мельничук, які аналізи справді можуть бути підставою для встановлення діагнозу «рак»; коли необхідна «друга лікарська думка» і як родичі й близькі людини, яка має рак, можуть її підтримати.

Читати

Седація й анестезія. Що потрібно знати про знеболення в стоматолога

Для того, щоби зробити пломбу, видалити зуб чи провести інші стоматологічні маніпуляції, потрібне знеболення. Найчастіше це анестезія, іноді – седація чи наркоз. Але страх у кріслі стоматолога може завадити поставити вчасні запитання. 

Віледж разом із лікарями Fd.clinic розповідає, що лікар має запитати перед анестезією, чим наркоз відрізняється від седації й чому седація – це не зовсім сон чи напівсон.

Читати

Увесь час здутий живіт. Чи є «нормальна мікрофлора кишківника»?

Середня площа травного тракту людини становить від 250 до 400 м², це приблизно дорівнює площі заміського будинку. Деякі дослідники навіть пропонували розглядати мікробіом кишківника як окремий орган, наскільки він залучений у внутрішній метаболізм і наскільки велике різноманіття функцій має, каже мікробіологиня Олена Лівінська.

Віледж запитав у сімейних лікарів, чи є «нормальний» мікробіом кишківника, як зрозуміти, що мікрофлора порушена, і чи варто самостійно вживати про- і пребіотики (а також чим вони відрізняються, крім однієї букви).

Читати

Чи «живуть» віруси в кондиціонері. Запитали мікробіологиню

Під час спеки ми можемо свідомо вимикати домашній кондиціонер, заощаджуючи електроенергію (або за нас це роблять відключення світла). Але залишається, наприклад, кондиціонер в автівці, торговому центрі чи в офісі. Зокрема, мешканці офісних будівель із кондиціонерами частіше скаржаться на дискомфорт у слизових оболонках носа, горла й очей і мають більше симптомів «синдрому хворої будівлі», ніж мешканці тих, що мають природну вентиляцію (про це далі).

Віледж після дискусій у редакційному чаті вирішив запитати в мікробіологині, чи справді в кондиціонерах можуть «жити» віруси або інші мікроорганізми, а також з’ясувати, що таке «синдром хворої будівлі» і як його уникнути.

Читати

Чим може бути небезпечне ходіння в кросівках і кому потрібне анатомічне взуття

«Якщо подумати про розміри тіла й стоп у порівнянні з тілом, то той факт, що ми тримаємо тіло на двох стопах і навіть можемо тримати на одній, майже не докладаючи зусиль, це природна магія. І мені дуже хотілося зрозуміти, як вона працює. Чому, коли мені кажуть поворушити пальцями, у мене не виходить так, як треба? На той час я вже десяток років займалася йогою, тому знала: якщо дуже довго концентрувати увагу на якомусь м’язі, то рано чи пізно він почне працювати – чи це тазове дно, чи пальці ніг», – каже дослідниця Хельґі Палко.

Віледж запитав у дослідниці руху, як зрозуміти, що ми ходимо неправильно і як це виправити, чи всім потрібне анатомічне взуття й чому на нього краще переходити поступово.

Читати

«Механізм дії схожий на антидепресанти». Як впливає на організм канабіс, який легалізують в Україні

Віледж запитав у неврологині й координаторки клінічних досліджень в американському університеті Nova Southeastern Олександри Щебет, як канабідіол і ТГК в складі медичного канабісу впливають на організм людини, чому насправді дуже важко зробити ізолят лише із CBD й чи справді желейні ведмедики або лимонад із канабідіолом можуть поліпшити якість сну чи зменшити тривожність.

Читати

Чи можна їсти бутерброди на ніч і прискорити метаболізм? Розпитали нутриціологиню

«Схуднути до літа» часто переростає в «схуднути до весни». І часто це не через лінь, а й тому, що організм не може втрачати по кілограму на тиждень навіть за умови дотримання всіх рекомендацій щодо раціону й фізичного навантаження, каже нутриціологиня Анастасія Каліга. Вислів «вага стала» можна замінити науковим терміном «метаболічна адаптація».

Віледж запитав у нутриціологині й сімейної лікарки, чому одні люди можуть «їсти все, і їм нічого за це не буде», а іншим доводиться стежити за раціоном, чи можна прискорити метаболізм і як можна самостійно спробувати вийти з метаболічної адаптації.

Читати

Нежить навесні – це алергія? 9 запитань до лікарів про сезонну алергію

Цвітіння рослин – це не лише сезон для спостережень за природою чи гарних фото, але й час для сезонної алергії, або полінозу, – алергічної реакції на пилок рослин. Цей сезон починається навесні й триватиме до осені. Змінюватимуться лише алергени: навесні цвітуть дерева, улітку – злаки й бур’яни, а восени – більш пізні рослини, як-от: амброзія й полин.

Віледж запитав у сімейної лікарки й алергологині, які симптоми можуть свідчити про сезонну алергію, як виявити перехресну алергічну реакцію (на кілька алергенів одразу) і коли потрібно звертатися до лікаря.

Читати

60% військових після ампутацій мають фантомні болі чи хронічний больовий синдром. Як їх лікувати

Близько 60% (іноді навіть до 70%) військових з ампутованими кінцівками мають фантомні болі чи інші прояви хронічного больового синдрому. Це протипоказання для встановлення протезів, а також чинник, що сильно погіршує якість життя, розповідає співзасновник центру лікування болю та реабілітації «Прометей», анестезіолог і альголог Дмитро Дмитрієв. 

Віледж запитав у Дмитра, чому біль часом потрібно лікувати окремо й чому для того, щоби подолати фантомний біль, пацієнти мають позбутися звикання до знеболювальних й уявити, що в них насправді є відсутня кінцівка.

Читати

«Молочниця», «ерозія» й «часіки, що тікають». Запитання, які (не)страшно поставити гінекологині

Інтимне здоров’я жінки часто залежить не від купи непотрібних аналізів, а від вчасної й доволі прямолінійної розмови з гінекологом. Посмак такої розмови відчувається після прочитання книги «Гінекологія без страху» кандидатки медичних наук і гінекологині Оксани Негрич. 

Віледж запитав у гінекологині, чи справді є оптимальний час для вагітності і що казати родичам, які чинять репродуктивний тиск, чому не треба робити передчасних висновків про ранній клімакс унаслідок стресу й чому треба спостерігати за вірусом папіломи людини, але не панікувати через нього.

Читати

Звикання до пігулок проти головного болю й молодшання інсульту. 10 запитань до неврологів

Невролог – це не лише лікар, який б’є «молоточком» по коліну й лікує нерви. Це фахівець, який спеціалізується на лікуванні важких хронічних хвороб, як-от: епілепсія, деменція, розсіяний склероз чи інсульт. Згідно з прогнозами МОЗ, через війну середній вік пацієнтів із діагностованим інсультом може знизитися орієнтовано на 10–15 років. 

Віледж розпитав сімейну лікарку й двох неврологинь, коли головний біль має насторожити, чи викликають пігулки від нього звикання й чи треба до невролога, коли болить спина або турбують тривожність і порушення сну.

Читати

Чому спині не завжди потрібен масаж і не варто купувати ортопедичне взуття. 8 питань до фахівців 

Зараз про реабілітацію дедалі більше говорять у контексті відновлення військових. Наприклад, МОЗ почало вести рубрику, де розповідають про недоказові методи реабілітації. У побутових ситуаціях буває важко визначити, коли допомога реабілітолога справді потрібна і як відрізнити реабілітолога від ерготерапевта або фізичного терапевта.

Віледж запитав у сімейної лікарки й реабілітологині, чи може травма «відгукнутися» за кілька років, якщо не звертати на неї уваги; як вправи можуть допомогти не хронізувати травми й чому треба кілька разів подумати перед тим, як піти на масаж чи до мануального терапевта.

Читати