Skin Minimalism – це підхід до догляду за шкірою, який передбачає скорочення кількості продуктів і спрощення б’юті-рутини. Прихильники «скінмініалізму» фокусуються на використанні меншої кількості засобів, щоб уникати перевантаження шкіри. Такий підхід допомагає зменшити ризик подразнення та підтримати природний баланс шкіри. Водночас часто використовують лише базові засоби, акцентуючись на якості, а не кількості. Крім того, такий підхід передбачає зменшення  використання пластикового чи скляного пакування. 

Говоримо з прихильницями Skin Minimalism у догляді та збираємо експертні поради для тих, хто хоче побудувати більш лаконічну б’юті-рутину. 

Олександра

26 років

   

Я ніколи не була фанаткою косметики й різних косметичних штучок. З дитинства знала, що в мене нормальна шкіра обличчя, яку не потрібно покривати тоннами засобів. Догляду як такого навіть не було: вмилась, промокнула рушником і нанесла зволожувальний крем за 50 гривень. У підлітковому віці в пошуках себе я все ж захотіла розібратися в цьому, почала дізнаватися більше, тестувати. Стала такою собі жертвою маркетингу. 

Тоді здавалося, що чогось недостатньо, ніби я щось втрачаю, якщо не користуюсь. Особливо після того, як надивилася на шикарні обкладинки й ідеальні зображення в соцмережах. Тому був період багатоступеневого догляду з тональними засобами, хайлайтерами й різноманітними помадами в мільйоні відтінків. 

Зрештою зрозуміла: що простіше, то краще. Єдине, що має значення, різниця між тюбиками за 100 гривень і за 3000 гривень дійсно є. Після підбору хорошої доглядової косметики я зупинилася на двох засобах, які стали моїм мастхевом.

У Skin Minimalism мені подобається:

Свідоміший вибір продуктів.

Замість того, щоб купувати все «трендове», я тепер обираю тільки те, що реально працює для моєї шкіри. Це робить мій догляд простішим і зрозумілішим.

Економія.

Більше не потрібно купувати безліч баночок – вистачає кількох якісних засобів, і це дуже зручно і для гаманця, і для часу, особливо вранці.

Захист шкіри.

Усі активні кислоти та сироватки в комплексних системах догляду, які я пробувала раніше, часто пересушували шкіру. А з мінімалізмом я зрозуміла, що шкіра почувається краще, коли не перевантажена.

Є моменти, які мені не дуже подобаються, наприклад, результат з’являється повільніше, шкіра не змінюється миттєво. Хотілося б швидших результатів, але я бачу, що з часом шкіра має кращий вигляд, тому це мене влаштовує.

Якщо чесно, я в догляді повний «чайник» і довго шукала, що ж мені підійде. Були спроби знайти засоби, які не пересушували б, але й не зволожували до стану блиску. Пробувати все підряд не було ні бажання, ні коштів, враховуючи ціни на гарний догляд. Зрештою я пішла до косметолога, і вона мені допомогла вибрати простий та ефективний догляд. 

Ось із чого складається моя б’юті-рутина сьогодні:

       1. Очищувальний гель Zein Obagi Exfoliating Cleanser for Normal to Oily Skin

Цей гель допомагає ретельно очистити шкіру, і водночас має легкий відлущувальний ефект, що сприяє оновленню шкіри. Використовую його щодня для глибокого, але дбайливого очищення.

       2. Відлущувальний ВНА-тонік Medik8 Press & Clear з 2% інкапсульованою саліциловою кислотою 

Цей тонік чудово очищає пори й допомагає боротися з дрібними недоліками шкіри, не викликаючи подразнень. Використовую його вранці після вмивання, він добре готує шкіру до наступного кроку.

       3. Відновлювальний крем для обличчя Rejuran Healing Cream 

Це справжня знахідка для зволоження без відчуття обтяження чи або надмірного блиску. Використовую його і вранці, і ввечері – шкіра залишається зволоженою протягом усього дня. Ця схема – максимум простоти, і для мене це ідеально, бо шкіра стала виглядати здоровіше без зайвих зусиль.

Карина

24 роки

   

Раніше я користувалася продуктами, які завжди були популярні в TikTok і в Sephora – тобто всім, що активно рекламували. Це були численні баночки з «чудодійними» засобами, які часто купувала під впливом реклами. Однак після пів року витрат на численні баночки, які просто не працювали, хоча й мали естетичний вигляд, я зрозуміла: краще мати один якісний, нехай і дорожчий засіб, ніж десять, які або не дають жодного результату, або навіть шкодять шкірі. 

З серпня 2024 року я почала використовувати ретиноїди. Дерматологиня допомогла детально розібрати склад та активи, щоб визначити, що мені дійсно потрібно. Провівши аналіз усіх своїх засобів, я віддала або викинула більшість із них. Тепер у мене мінімалістичний і відносно бюджетний догляд за шкірою.

Серед основних переваг Skin Minimalism  – позитивний вплив на екологію планети та значна економія бюджету. Часті переїзди під час війни також привчили мене до мінімалізму: тепер кожен мій косметичний засіб має своє місце в одній компактній косметичці, що економить сили й час на збори.

Недоліків такого підходу я не бачу. Можливо, якщо хтось усе ще є жертвою маркетингу, як я колись, то може відчувати страх щось упустити, але з досвідом приходить розуміння, що якість завжди краща за кількість.

Щоденна б’юті-рутина: 

       1. Зволожувальний SPF-крем Byoma 

Поєднує захист від сонця та зволоження, забезпечуючи шкірі необхідний догляд і захист в одному продукті. Завдяки легкій текстурі він підходить як база під макіяж, що дає змогу не використовувати додаткові засоби, так я поєдную три баночки в одній.

       2. Звичайний косметичний вазелін 

Використовую для губ, чудово замінює численні зволожувальні бальзами.

Анастасія

28 років

   

У мене не вистачає терпіння та наснаги регулярно користуватися тими 100 баночками. А меншою кількістю я хоч іноді встигаю та згадую користуватися. Мені не всі засоби підходять, тому я тримаюся за ті, які вже перевірені часом. Зараз це корейська косметика. Певна систематичність у моєму догляді з’явилася лише рік тому.

Цей підхід дає можливість наперед знати реакцію шкіри на засоби. Не перевантажує косметичний стіл мільйоном баночок-скляночок, сприяє економії та свідомому споживанню. Так я встигаю використати пляшку до кінця строку придатності, а не викидаю повну й купую нову, щоб і її викинути.

Я не користуюсь міцелярною водою, а гідрофільною олією користуюсь лише для зняття вечірнього/сценічного макіяжу. Раз на кілька тижнів користуюся пілінгом або ензимною пудрою. 

       1. Очищувальний гель Neutrogena Hydro Boost

 Цим гелем очищую шкіру щодня.

       2. Тонер Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment 

Тонер із кислотами мій фаворит вже рік, теж використовую майже щодня.

       3. Крем Etude House Soon Jung 2x Barrier Intensive Cream

З кремами я дуже обережна, бо багато з них викликають подразнення, тому за цей тримаюсь міцно.

Наталія Бобок (Деркач)

кандидатка медичних наук і засновниця швейцарського бренду Instytutum

   

Skin Minimalism – це філософія догляду за шкірою, що пропагує відмову від багатоетапної рутини з монокомпонентними продуктами на користь використання декількох мультифункціональних засобів, що вирішують максимум проблем зі шкірою одночасно й здатні замінити три-п’ять продуктів. Головна мета Skin Minimalism – зменшити плутанину, адже коли рутина складає 10–11 етапів, то заплутатись і нашкодити шкірі дуже легко. 

Також дуже важливо, щоб засоби в рутині Skin Minimalism були від одного бренду, тоді всі інгредієнти діють у синергії, тобто взаємодія компонентів і їхній комбінований ефект перевищує суму їхніх індивідуальних дій.

71% людей дорослого віку у світі мають дуже чутливу шкіру. Чутливість зазвичай супроводжують почервоніння, сухість, стягнутість, підвищена реакція шкіри на подразники. Прагнення до Skin Minimalism і зменшення етапів догляду особливо корисні для власників чутливої шкіри, адже це знижує ризик вище зазначених небажаних станів. У середньому щодня жінки наносять на шкіру обличчя 9 продуктів, або 126 інгредієнтів. Ви тільки вдумайтесь у цю цифру. Насправді потреби в стількох етапах немає. 

Підхід Skin Minimalism має кілька ключових переваг, які зробили його популярним:

– Зменшення ризику подразнень

Під час використання мультифункціональних продуктів зменшується ймовірність подразнення шкіри та розвитку алергічних реакцій. Skin Minimalism допомагає уникнути перевантаження активними інгредієнтами в засобах різних брендів, які можуть нівелювати дію один одного. 

– Екологічна свідомість

Зменшення кількості засобів означає зниження відходів, особливо пластикових паковань, які не піддаються переробленню. Кожен додатковий продукт – це ще одна упаковка, а багатоетапна рутина й почергове нанесення окремих інгредієнтів, призводять до того, що люди купують втричі більше пластику, ніж потребують. 

– Зниження витрат

Оскільки скінмінімалісти купують лише основні засоби, зменшуються загальні витрати на догляд. Це прояв любові до себе, що дає змогу обирати найкращі формули та інвестувати в якісні продукти.

– Збереження часу

Проста б'юті-рутина потребує менше часу, що є важливим аспектом для зайнятих людей, які не хочуть витрачати години на догляд за шкірою.

Skin Minimalism може мати недоліки лише в разі неправильно підібраних засобів. Наприклад, якщо не враховувати особливі потреби шкіри або поєднувати засоби різних брендів. Тому важливо консультуватися зі спеціалістами й обирати засоби, згідно з проблемами та станом шкіри. 

Етапи догляду в Skin Minimalism

Skin Minimalism передбачає скорочення рутини догляду за шкірою до основних необхідних етапів.

       1. Очищення

Будь-який догляд має починатися з дбайливого й атравматичного очищення від забруднень, поту, надлишкового себуму та макіяжу. Ніколи не вмивайтеся «до скрипу», щобне руйнувати гідроліпідну мантію, й обирайте слабокислі очищувальні засоби (pH від 4,7 до 5,75). Саме такий pH балансує вплив жорсткої лужної міської води та підтримує кислотність, необхідну для здорового функціонування мікробіому. Шкіра краще зберігатиме вологу та власними силами протистоятиме запаленням. До того ж, коли ви не зневоднюєте шкіру й не руйнуєте епідермальний бар’єр, вона не виробляє зайвого себуму, як це часто трапляється після агресивних очищувальних засобів. 

       2. Зволоження

Після очищення важливо якісно зволожити шкіру. Ідеально, якщо крем міститиме як зволожувальні компоненти-гідратори, покликані наситити зневоджену шкіру вологою (наприклад, гіалуронова кислота, алое вера, лактат натрію), так і оклюзиви (сквалан, олія каріте чи какао, провітамін В5), які зберігатимуть вологу. Ефективне зволоження підтримує природний бар’єр шкіри, робить її м’якою та запобігає зневодненню й появі дрібних зморщок.

       3. Захист від сонця (SPF)

Сонцезахист є невіддільною частиною щоденного догляду. Коли в мене питають, якби потрібно було обрати лише один засіб для догляду за шкірою, що б це було – я не задумуючись кажу, що це SPF-крем. Проте саме мультифункціональний, що має додатково зволожувальні властивості, запобігає пігментації, освітлює й має антиоксидантний ефект. Використовуйте сонцезахисний крем із SPF 50 щодня. Це найважливіший елемент у боротьбі з передчасним старінням і раком шкіри. 

Принципи підбору продуктів і їхню інтеграцію в догляд

       1. Проконсультуйтеся в експерта

Спершу пройдіть діагностику шкіри в косметолога або дерматолога, або використайте AI-діагностику шкіри, тобто аналіз шкіри за допомогою штучного інтелекту. Це допоможе зрозуміти поточний стан шкіри та проблеми, з якими потрібно працювати. 

       2. Оберіть правильний засіб для очищення шкіри

Формула такого засобу буде мʼякою та слабокислою. Очищувальний засіб має бути безсульфатним, адже вони є надто агресивними та пошкоджують шкіру при очищенні. Крім того, ідеальний очищувальний засіб містить додаткові зволожувальні компоненти.

       3. Не пропускайте етап зволоження шкіри

Для зволоження обирайте мультифункціональний серум чи крем або два продукти, виходячи зі стану шкіри та проблеми, яку варто вирішити. Наприклад, якщо вас турбує пігментація чи тьмяність шкіри, то варто обрати серум із вітаміном С THD, що, крім базового зволоження, буде впливати на основні проблеми. 

       4. Завжди використовуйте сонцезахист

Не забувайте про SPF, адже вдень після продуктів з активами обовʼязково потрібно наносити захист від UV-випромінення. Шукайте крем із безпечними органічними фільтрами нового покоління й ультразволожувальною формулою.

       5. Уникайте засобів з агресивними компонентами

Дуже важливо не натрапити на шкідливі застарілі компоненти чи агресивні засоби, що можуть суттєво нашкодити шкірі та здоровʼю. Наприклад, засоби з гідрохіноном токсичні для клітин шкіри та всього організму, а при тривалому використанні або нанесенні у великих дозах можуть збільшити ризик розвитку раку й інших серйозних захворювань. 

До агресивних і токсичних інгредієнтів також належать мінеральні олії, сульфати та парабени. Їх часто додають недобросовісні виробники, щоб посилити «візуальний ефект» від використання продуктів. Це обман або ефект поверхневого натягу, який часто плутають із ліфтинг-ефектом. Такі компоненти не розв’язують проблеми й не трансформують шкіру, а після припинення використання продуктів із ними стан шкіри погіршується. 

       6. Обирайте лише сучасні форми ретинолу

До застарілих форм належать: ретинол, ретиналь, третиноїн, ізотретиноїн, алітретиноїн, етретинат, ацитретин, ретиніл пальмітат, ретиноїди третього покоління, які можуть провокувати небажані реакції. Вони агресивні, подразнюють і сушать шкіру, і саме їх на ринку найбільше. 

Якщо в бренду є шкала поступового збільшення концентрації ретинолу, це означає, що форма застаріла й агресивна. Наприклад, поступового введення потребує ретиналь. Новітні форми ретинолу, які безпечні для використання й не викликають побічних ефектів, не потребують поступового введення продукту. 

       7. Вчіться розбиратися у складах та етикетках

Важливо розбиратись у складках і вміти читати етикетки, щоб із легкістю відрізнити маркетингові продукти від дієвих формул. Не треба мати купу баночок, краще купувати один продукт, який одразу буде давати швидкий і безпечний результат. Під час вибору засобів звертайте увагу на бренди, чия ефективність підтверджена клінічними дослідженнями, інформацію про які можна знайти у відкритих джерелах.