Улітку наша шкіра особливо сильно піддається впливу сонячного випромінювання, тому потребує надійного захисту. Про засоби із SPF уже чули всі, адже вони захищають шкіру від передчасного старіння, пігментації та раку шкіри – меланоми. Проте на полицях їх так багато, що не зрозуміло, за якими критеріями обирати. 

The Village Україна розпитали косметологиню й засновницю салону «Золоті долоні» Наталію Бобер про SPF-засоби, як їх правильно обирати, у чому різниця між хімічними й фізичними фільтрами й чому ефірна олія не замінить санскрін і не є безпечнішою.

Наталія Бобер

косметологиня, майстриня з масажу, засновниця салону «Золоті долоні»

   

Як працюють SPF-креми для обличчя

Після лекцій із фізіології шкіри я перестала засмагати. Улітку ношу одяг, що максимально закриває тіло, штани й кофти з довгими рукавами, кепки, панами, сонцезахисні окуляри й, звичайно, крем із захистом SPF.

Для того, щоб уберегти шкіру від передчасного фото- і хроностаріння, надважливо використовувати засоби з УФ-фільтрами. Вони захищають клітини шкіри від руйнівного впливу ультрафіолету, запобігають трансепідермальній втраті вологи. УФ-фільтри забезпечують захист від UVA-променів, що зумовлюють фотостаріння шкіри, і UVB-променів, що можуть утворити красиву засмагу або ж сонячні опіки.

Фотостаріння шкіри – це передчасна поява ознак старіння, викликана впливом ультрафіолетових променів. Вона, як правило, має накопичувальний ефект, тобто прогресує з плином життя. Це пошкодження шкіри, спричинене впливом сонячних та ультрафіолетових променів. Фотостаріння відповідає за 90% видимих змін на шкірі і є прямим результатом кумулятивного пошкодження сонячними променями, якого людина зазнавала протягом усього життя.

Хроностаріння – процес біологічний, обумовлений генетично, проявляється з віком. За нього тканини відновлюються повільніше, дефектні та пошкоджені структури накопичуються. Знижується кількість вологи, реалізується дегідратація, шкіра стає сухою.

Коли шкіра надмірно піддається впливу сонячних променів, ознаки фото- і хроностаріння посилюються. Через надмірну втрату вологи шкіра стає зморшкуватою, як печене яблуко. А також руйнується структура колагену, що відповідає за щільність і пружність шкіри. Утворюється еластоз – це накопичення патологічно зміненого еластину в дермі, що виникає внаслідок тривалого перебування людини під відкритим сонцем. Проявляється це провисанням шкіри.

Ну і, звичайно, пігментація. Під впливом сонця в деяких клітинах порушується «правило» формування пігменту меланіну. Його стає більше, ніж потрібно, на обличчі й тілі з'являються веснянки, або так звані «сонячні» плями. Веснянки – це природна захисна реакція шкіри на сонячні промені. А сонячні плями є результатом інтенсивного сонячного опромінення

З практичного досвіду, з усіх естетичних завдань у косметології «боротьба» з фотостарінням найважча. На мій розсуд, легше зберегти здоровʼя шкіри, ніж потім намагатися відновити втрачений ресурс. На щастя, наука дарує нам корисні засоби, що допомагають зберігати здоровʼя й молодість шкіри.

Є дослідження, що показує руйнівний вплив на шкіру ультрафіолетових променів, тому, захищаючись від них, шкіра менше зазнає шкідливого впливу, а отже – буде триваліший час у гарному стані.

Які фільтри бувають і чим вони відрізняються

Сонцезахисні фільтри бувають двох типів:

Фізичні (містять мінеральні компоненти)

 Хімічні (створюють хімічні реакції)

   

До фізичних фільтрів входять оксид цинку та діоксид титану. Ці речовини розсіюють сонячні промені, що захищає епідерміс. Також альтернативна назва фізичних фільтрів – мінеральні. Вони не спричиняють подразнень, алергії, тому підходять для дитячої, чутливої й реактивної шкіри.

Хімічні фільтри діють інакше: вони не відбивають сонячні промені. Унаслідок хімічної реакції відбувається процес поглинання ультрафіолету з його перетворенням у теплову енергію. Так нейтралізується негативний вплив на дерму.

До сонцезахисних фільтрів нового покоління належать:

  •  Tinosorb S – фільтр широкого спектра захисту (протектор від UVA- і UVB-променів), стабілізує інші фільтри.
  •  Tinosorb M – УФ-фільтр широкого спектра дії: захищає від UVA- і UVB-променів. Після нанесення на шкіру поглинає й відбиває ультрафіолет.
  •  Tinosorb A2B – фотостабільний фільтр, що захищає від УФ-променів обох типів (А і В). 
  •  Mexoryl SX – сонцезахисний фільтр широкого спектра дії, що має вигляд емульсії, надійно захищає шкіру (має приємну кремову текстуру).
  •  Mexoryl SX/Ecamsule – захищає від UVA-променів, що спричиняють фотостаріння шкіри, підвищують ризик розвитку раку шкіри.
  •  Uvinul A Plus – поглинає UVA-промені довжиною до 354 NM.
  •  Uvinul Т 150 – забезпечує високий рівень захисту від UVB-променів, використовують у вигляді жиророзчинної пудри.
  •  Ensulizole – захищає переважно від UVB-променів, має легку водянисту текстуру.
  •  Iscotrizinol/Uvasorb HEB – фільтр широкого спектра дії, що вирізняється високим рівнем фотостабільності, захищає від UVA- і UVB-променів.
  •  Parsol SLX – блокує UVB-промені довжиною до 312 NM, надає матовості шкірі.

Як обирати SPF-засоби

Під час вибору сонцезахисного фактора враховуйте тип шкіри, інтенсивність сонячної активності, тривалість перебування під сонцем. Загальна рекомендація на всі випадки життя – використовувати продукти із SPF-захистом не менше ніж 30.

Форма, у якій використовувати SPF-засоби, залежить від ваших уподобань, вони можуть бути у формі крему, гелю, молочка, флюїду, тонального крему із SPF, сироватки із SPF чи кушона.

У складі засобів із SPF, окрім сучасних сонцезахисних фільтрів, повинні бути зволожувальні та регенеративні компоненти, антиоксиданти, вітаміни тощо. Саме вони забезпечуватимуть догляд і посилюватимуть захисні властивості санскріну.

Під час вибору сонцезахисної косметики також необхідно враховувати тип шкіри:

  • жирна – легкі текстури
  • суха – засоби зі зволожувальними компонентами
  • чутлива – формула санскріну повинна бути гіпоалергенною, не провокувати прояви алергії
  • комбінована – можна вибрати декілька засобів відповідно до потреб різних зон
  • вікова – шукайте професійну косметику з антиоксидантами й антивіковими інгредієнтами

 Вашим пріоритетом мають бути продукти із сучасними сонцезахисними фільтрами й легкими формулами. 

Як часто потрібно оновлювати SPF-захист

Сонцезахисні фільтри нового покоління мають легку текстуру, не створюють жирну плівку, блиск на обличчі. Після нанесення такі б’юті-продукти відчуваються як звичайні зволожувальні лосьйони. Крім того, вони цілком надійні, не потребують частого оновлення, як санскріни-аналоги минулого покоління.

Раніше косметика для захисту від УФ-фільтрів втрачала свої властивості за декілька годин після нанесення, тому її потрібно було регулярно оновлювати, що не завжди зручно. Сьогодні в сонцезахисних засобах використовують хімічні фільтри, які відрізняються фотостабільністю. Це означає, що тривалість дії санскрінів подовжена до 8 годин (в умовах міста).

Важливо пам’ятати, якщо ви перебуваєте під прямим сонячним промінням, наприклад, на пляжі, тоді рекомендовано оновлювати сонцезахисний засіб що дві-три години, оскільки контакт із водою / інтенсивне УФ-випромінювання можуть знижувати фотостабільність і час дії.

Скільки сонцезахисного крему потрібно наносити

Навіть професійні косметичні засоби з УФ-фільтрами потрібно час від часу оновлювати, оскільки протягом дня шкіра виділяє піт і шкірний жир, які можуть розмивати шар захисту від сонця. Для того, щоб не допустити негативного впливу ультрафіолетового випромінювання, достатньо нанести на шкіру обличчя, шиї, зону декольте й інші ділянки тіла приблизно третину чайної ложки продукту й розподілити тонким шаром.

Серед інших траплялась рекомендація технологів косметичних брендів під час ранкового ритуалу косметичного догляду фінальне нанесення крему SPF проводити у два етапи: нанести крем-захист, дочекатись повного вбирання й повторити нанесення.

З якого віку варто використовувати санскріни

Якщо на пакованні написано «дитячий», засіб можна використовувати тільки після трьох років. Креми для дорослих можна застосовувати після п'ятирічного віку. Після народження шкіра малюка продовжує формуватися й лише після 12 років стає схожою на шкіру дорослої людини. Тому вже з 12–14 років для захисту шкіри дитини можна використовувати звичайні сонцезахисні засоби.

Вважається, що дорослим людям кремами із SPF треба починати користуватись із кінця лютого до кінця листопада. Водночас ми стикаємось із клієнтами, які користуються кремами для захисту шкіри тільки на курорті й не наносять їх щодня. Або ж мають думку, що навіщо мені його наносити, якщо я не виходжу нікуди. 

Мало хто знає, що синій спектр випромінювання наших гаджетів має такий самий згубний вплив на шкіру, бо це випромінювання HEV, він також викликає старіння шкіри.

Якщо в домашньому косметичному догляді використовуються засоби з ретинолом, AHA-, BHA-кислотами, скраби, чи є звичка чавити прищі, то крем із SPF – мастхев. Він допоможе уникнути так званої «постпроцедурної пігментації», що може утворитись після агресивного травматичного впливу на шкірі. А краще не мати звички чавити прищі зовсім, бо після 30 років ймовірність вкритись плямами постакне значно вища.

Чи допомагають SPF-засоби знизити ризик виникнення інших хвороб шкіри

Вплив сонячних променів на шкіру провокує рак, а саме меланому, яку дуже складно лікувати. Тому треба й захищати шкіру кремом, і уникати надмірного перебування під сонцем у пік його денної активності, щоб запобігти сонячним опікам.

Якщо людина всіяна родимками, то варто регулярно робити чекапи. Можна створити свою електронну мапу родимок у лікаря-дерматолога й відстежувати їхні зміни чи ріст.

Креми SPF захищають нашу шкіру від згубного впливу променів. А з естетичного погляду можна запобігти утворенню пігментації. У той час як SPF 15 блокує до 93% УФ-випромінювань, SPF 30 дає нам захист до 97%, а SPF 50 – до 98%. Використання SPF із вищим індексом не підвищує захист, тож достатньо використовувати SPF 30 щодня, і ваша шкіра буде захищеною.

Назви в складі SPF-засобів, яких варто уникати через шкоду шкірі

Коли вибираєте санскрін, варто уникати продуктів, що мають у складі такі компоненти:

• octocrylene

• octisalate

• homosalate

• octinoxate

• oxybenzone

   

У них невисокий рівень фотостабільності, деякі з них можуть викликати подразнення шкіри. Водночас санскрін може бути підсилений УФ-фільтрами останнього покоління, як-от Tinosorb S або Mexoryl SX. За такого складу косметика стає ефективнішою й безпечнішою завдяки додатковій стабілізації.

Якщо SPF-крем містить фізичний фільтр, у ньому можуть бути присутні мінеральні компоненти у вигляді оксиду цинку або діоксиду титану. Вони є безпечними. Як додаткові інгредієнти формула може містити теж цілком безпечні компоненти:

  • антиоксиданти (вітамін Е, коензим Q10)
  •  компоненти для зволоження шкіри (гліцерин, гіалуронову кислоту)
  • заспокійливі речовини (алантоїн, пантенол), що забезпечують функції догляду й відновлення

Міфи довкола SPF-засобів

Є хибна думка, що всі креми – страшна хімія, а для шкіри треба щось «натуральне». Дівчата думають, що нанести на шкіру олію корисніше, ніж крем. Я памʼятаю історії, коли була студенткою й хтось розповів про рецепт олії для засмаги, коли потрібно сік моркви й каву настоювати на оливковій олії. Потім цим маститися й засмагати.

Насправді так можна горіти на сонечку, наче курочка-гриль, бо ж це не захищає шкіру від шкідливого впливу сонця. А один опік шкіри – це плюс 10 років до її старіння й великий ризик розвитку раку. Увесь одяг після тієї олії можна викинути, бо вона окислюється й стає прогірклою, а одяг ви ніколи не виперете від цього запаху.

Були історії, коли дівчата, не знаючи різниці між оліями й ефірними оліями, наносили ефірну олію мандарина на лице та йшли засмагати. Ефірні олії містять леткі ароматичні сполуки й разом із тим мають їдкі компоненти, що, впливаючи на шкіру, залишають хімічний опік. Тому не можна їх у чистому вигляді наносити на шкіру обличчя чи тіла.

І от після нанесення ефірної олії цитруса дівчина пішла на пляж і в результаті опік, який вона зробила цим засобом під дією сонячних променів, став суцільним пігментом. Такою собі плямою жирафа, яку нічим не можна було вивести. Тому вчергове закликаю користуватись кремами із SPF, щоби зберегти здоровʼя й молодість шкіри. Це хімія, над якою працювала велика кількість учених, вона має прекрасну біодоступність, на відміну від олій у чистому вигляді.