Усі тютюнові вироби – від сигарет до снюсу – містять нікотин, який викликає залежність. Для виходу із залежності можуть використовувати нікотинозамісну терапію, як-от нікотинові пластирі, жувальні гумки й льодяники. 

Чи можна як альтернативу палінню розглядати нікотинові паучі? У січні 2025 року після ретельної наукової перевірки Управління з продовольства й медикаментів США уперше дозволило продавати нікотинові паучі ZYN (20 мг), які ще називають подушечками чи нікпеками. Однак у FDA зауважують: дозвіл на продаж дорослим від 21 року не означає схвалення паучів, бо безпечних виробів із нікотином немає.

В Україні ринок нікотинових паучів залишається практично неврегульованим, а дозування нікотину в них може суттєво перевищувати норми, запроваджені в ЄС, каже голова Держспоживслужби Сергій Ткачук. 

Віледж запитав у двох людей про побічні ефекти від вживання паучів, а також поцікавився у патофізіолога, наскільки небезпечне їхнє вживання.

Що таке нікотинові паучі

Пауч – це невеликий пакетик із нікотином (синтетичним або з тютюнового листа). Також у пакетику можуть міститися рослинні волокна, вода й ароматизатори та підсолоджувачі. 

Виробники протиставляють його снюсу – пакетикам із тютюновою сумішшю. Попередником сучасного снюсу називають нюхальний тютюн, який виник у Швеції понад 400 років тому: висушений тютюн подрібнювали, змішували із водою й сіллю та закладали під губу. У 19 столітті снюс почали обробляти за допомогою пастеризації, щоб очистити й продовжити термін зберігання.

Нікотинові паучі кладуть під верхню губу на ясна й тримають до 30 хвилин – нікотин вивільняється й потрапляє в організм. Як перевагу також подають те, що паучі бездимні й нібито не утворюють шкідливих речовин, які могли би утворитися при палінні, і вживати їх можна будь-де.

Виробники також стверджують, що паучі не варто комбінувати з іншими продуктами, які містять нікотин. 

Як нікотин впливає на організм

Нікотин не виробляється в нашому організмі. Але нікотин є в тютюні й певних овочах, як-от кабачки чи загалом пасльонові. Просто тютюн було легко спалювати й розкурювати, тому його почали історично використовувати. 

Фахівці, які добре знаються на рослинах, підтвердили мені, що нікотин у тютюні не виконує ніякої важливої функції. Походження цієї речовини, як і багатьох інших, пов’язане з тим, що рослини «культивували» нікотин, щоб їх не з’їли, щоб отруїти травоїдних – у них може початися порушення травлення, нудота, запаморочення: усе те, що ми відчуваємо при першому контакті з тютюном.

Нікотин в організмі активують ацетилхолінові рецептори. Ацетилхолін – це речовина ендогенного походження [викликана внутрішніми причинами]. І ця речовина може ніби тиснути на кнопку «нікотиновий» чи «мускариновий» рецептор (мускарин – це також токсична речовина рослинного походження). Але результати збудження «мускаринових» рецепторів будуть не такі, як активація «нікотинових»: для будь-якої речовини в організму різні сприйнятливі механізми, тобто різні білки можуть один і той самий сигнал сприймати й передавати по-різному.

Таких рецепторів дуже багато в головному мозку. Нікотин має психостимулювальний ефект: він дає змогу одночасно зняти напругу й водночас не втратити концентрацію – навіть її збільшити, сприяє утворенню нових контактів між нейронами. З цим подвійним ефектом і пов’язана популярність нікотину.

Нікотин – це наркотична речовина за всіма ознаками, яка сприяє формуванню залежності. Це не така жорстка залежність, як героїнова чи алкогольна, але вона є. Водночас є підстави зробити з нікотину чи його похідних препарат для лікування певних захворювань, і такі спроби були. Згадайте опіоїдні анальгетики: ми знаємо, скільки людей померло від героїнової залежності, утім, опіати – це те, що використовують за серйозних оперативних втручань. Треба бути готовими до побічних ефектів, якщо застосовуєте препарат без призначення лікаря.

Чи залежить вплив нікотину від способу його доставки в організм

Чи є різниця, як у наш організм потрапляє героїн, морфін, алкоголь чи канабіс? Його можна ввести підшкірно, внутрішньом'язово, розпилити й так далі – це просто різні шляхи введення біологічно активних речовин.

Утім, якщо ми отримуємо нікотин із цигарки, ми також отримуємо масу продуктів неповного спалювання органічних речовин. За повного спалювання утворюються нешкідливі СО2 і вода, а за неповного – смоли, поліциклічні вуглеводні, які є канцерогенами. Доведено, що вони проникають у ядра наших клітин, ушкоджують нашу ДНК і викликають мутації. 

Тож спосіб введення будь-яких біологічно активних речовин через спалювання більш шкідливий, ніж інші. Але всі інші способи – також про отримання небезпечної наркотичної речовини. 

Чи можна нікотинові паучі використовувати як альтернативу палінню

Чи модно собі клеїти нікотиновий пластир, щоби відмовитися від тютюну? Його прогноз доволі слабкий. А скільки разів ми бачили крутих чуваків, які палять після бойових завдань чи після операції? Скільки героїв фільмів були з цигаркою, навіть якщо потім кидали палити?

Нікотин надто прижився в нашій цивілізації, тож відмовитися від нього дуже складно. Це загальна європейська тенденція – зменшувати шкоду. Ми не можемо взагалі відмовитися від алкоголю, тож давайте зменшимо його споживання, знайдемо менш шкідливий спосіб. 

Паучі – також про цей тренд. І їх можна розглядати як спосіб поступової відмови від паління, своєрідну перемогу над цими продуктами неповного спалювання, які утворюються при палінні.

Цигарки й алкоголь убили мільйони людей, але вони для нас звичні. Паучі – це щось нове, тому включається неофобія. Їх не варто боятися, якщо хочете відмовитися від паління, але треба контролювати їхню кількість, якість і дозування нікотину.

   

Дві читачки Віледжа анонімно розповіли нам про свій досвід вживання паучів.

Анна (ім’я змінене)

Раніше я палила сигарети, а після літа 2020 року й до літа 2024 року – POD-систему RELX (вейп). Коли кидала цигарки, то дізналася від знайомого про нікотинові паучі, почала час від часу їх використовувати. Зазвичай найслабші, які є на ринку, Velo mini.

Колись узяла паучі з більшим дозуванням і мене від них почало нудити. Я зрозуміла, що для мене забагато. Зараз вживаю паучі дуже рідко, маленької упаковки вистачає на пів року й більше.

З позитивних ефектів – із часом потрібно менше паучів, якщо не палити. З негативних: якщо довго тримати паучі в роті, може нудити, а також болить живіт. Іноді в ротовій порожнині, де її торкаються паучі, може бути печіння. Паучі викликають залежність, як і нікотин загалом.

Як нікотинові паучі врегульовані в США та ЄС 

У США нетютюнові нікотинові продукти регулює FDA. Це стосується й продуктів із синтетичним нікотином. До слова, хімічно синтезований нікотин не відрізняється від природного нікотину з тютюнового листя – це лише питання технологій, зауважує патофізіолог Віктор Досенко.

Перші листи-попередження виробникам і роздрібним торговцям, які в США продавали такі продукти молодшим 21 року, розіслали в липні 2022 року. У грудні 2024 року дочірню компанію Philip Morris International, яка продавала подушечки ZYN онлайн, зобов’язали сплатити 1,2 мільйона доларів у суді. У позові йдеться про те, що компанія не попереджає про ризик залежності від паучів та інші шкідливі наслідки, як-от когнітивні проблеми, серцево-судинні чи шлунково-кишкові захворювання та хвороби ясен. Крім того, Philip Morris International звинувачують у тому, що вона отримує вигоду від просування бренду ZYN у TikTok (приблизно 30 тисяч акаунтів використовували відповідний хештег). Для тих, хто просуває нікотинові подушечки, навіть є окрема назва – zynfluences.

Урешті FDA дійшли висновку, що нікотинові подушечки ZYN, які схвалили для продажу від 21 року, містять значно меншу кількість шкідливих компонентів, ніж сигарети або снюс, а через їхнє вживання менший ризик розвитку серйозних захворювань. Крім того, Управління з продовольства і медикаментів отримало докази: значна частина дорослих, які вживали сигарети, повністю перейшла на нікотинові подушечки. Тож, на думку FDA, потенційна користь паучів для дорослих, які вживають сигарети чи інші бездимні тютюнові вироби, вища за ризики. 

Фото: Pasi Takkunen

Там додають: стрімкого зростання популярності нікотинових подушечок серед неповнолітніх немає: серед учнів середньої школи у 2024 році паучі вживали 1,8%, як порівняти з 1,5% у 2023 році (за даними Національного опитування від Центру контролю та профілактики захворювань станом на жовтень 2024 року).

У країнах ЄС загалом заборонений продаж тютюнових виробів для перорального вживання, як-от снюс (за винятком Швеції). Але ця заборона не поширюється на нікотинові паучі, які не містять тютюну, але містять нікотин, тож країни ЄС мають різні підходи до регулювання до нікотинових паучів. Наприклад, у Бельгії та Нідерландах вони повністю заборонені.

Як нікотинові подушечки хочуть врегулювати в Україні

До Держспоживслужби й МОЗ надходять скарги після споживання паучів із високим вмістом нікотину (понад 100 міліграмів). Наприклад, журналіст Сергій Лямець розповідає історію свого кума: той купив коробку паучів на Хрещатику й у той самий день потрапив до лікаря з температурою 38,5 °C, блювотою, нудотою, головним болем і слабкістю. Йому діагностували токсичне отруєння нікотиновим паучем (уміст нікотину в одному паучі сягав 150 міліграмів).

Це не єдиний медично підтверджений факт нікотинового отруєння через вживання паучів із вмістом нікотину понад 150 міліграмів, розповідав«РБК Україна» голова Держспоживслужби. За його словами, численні скарги надходять із різних регіонів України, але на ці випадки важко реагувати ефективно, бо законодавство чітко не регулює максимальну дозу нікотину в паучах. 

Водночас для інших видів нікотинової продукції, як-от електронні сигарети, норми все-таки є та відповідають директиві ЄС. Згідно з нею, уміст нікотину в безтютюнових продуктах не має перевищувати 20 міліграмів на порцію. Такий уміст пропонує затвердити й законопроєкт №12091–4 (але у Верховній Раді зареєстровані й інші законопроєкти щодо регулювання кількості нікотину в паучах).

Крім того, з 1 вересня 2024 року паучі стали підакцизним продуктом (відповідний законопроєкт президент підписав у січні). Оподаткування нікотинових подушечок принесе українському бюджету 300 мільйонів гривень на рік, зазначав ініціатор законопроєкту й голова парламентського комітету з податків і фінансів Данило Гетманцев. До речі, у лютому 2025 року львівські митники викрили контрабанду нікотинових паучів, які були заховані під коробками з кавою.

У Держспоживслужбі попереджають, що за кількістю нікотину використання від половини до повної пачки нікотинових подушечок на день (залежно від міцності) еквівалентне викурюванню однієї пачки цигарок. При викурюванні однієї цигарки до організму потрапляє один міліграм нікотину, при використанні подушечки – 1–2 міліграми.

Поки вчені вивчають коротко- і довгострокові наслідки вживання нікотинових подушечок на здоров’я, Центр із контролю та профілактики захворювань у США (CDC) застерігає: нікотин викликає сильну залежність, причому в молоді вона може з’явитися швидше, якщо вживати тютюнові вироби регулярно або щодня.