«Простими словами»

Подкаст Віледжа про психічне здоров'я

Що робити, коли нам доводиться розмовляти з людьми, чиї погляди відрізняються від наших, і до чого тут чат GPT? Як тривалий стрес заважає нам мислити та підштовхує до теорій змов? Чому ми не можемо впоратися зі складними ситуаціями наодинці? Як берегти дружбу та чому це цінний ресурс, який зникає в усьому світі. 

Про все це в новому епізоді подкасту «Простими словами» розповідає Ден Аріелі, професор психології та поведінкової економіки в Дюкському університеті й автор бестселера «Передбачувана ірраціональність».

Сезон «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Проєкт реалізовано у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки ВООЗ.

 

Повний випуск подкасту можна послухати на всіх
популярних подкаст-платформах

 

Spotify
Soundcloud
YouTube Music

А що тоді працює, щоб змінити думку співрозмовника?

Коли ми віримо в щось зовсім інше, ніж наш співрозмовник, то під час суперечки стаємо ще більш упевненими у своїх переконаннях, – пояснює науковець.

А що, якщо спробуватиставити запитання, а не надавати інформацію чи сперечатися? Замість того, щоб атакувати людей, ми зустрічаємося з їхнім світоглядом і кажемо: «Допоможіть мені зрозуміти вашу позицію». Запитання зменшують надмірну впевненість і допомагають людям розглянути проблему з іншого погляду.

Коли люди починають сумніватися у своїх знаннях? 

Якось я провів невеликий експеримент і запитав у людей, чи відомо їм, як працює злив у туалеті? Більшість відповіли: «Звісно, це зрозумілий механізм». У мене були із собою всі частини системи зливу води, тож я запропонував людям їх зібрати, і майже нікому це не вдалося. Після цього їхня впевненість у своїх знаннях суттєво знизилася, – розповідає науковець.

Іще один приклад такого підходу: під час попередніх виборів у США ми попросили прихильників Трампа допомогти нам зрозуміти виборчий процес, зокрема, як відбувається підрахунок голосів? А потім попросили пояснити, як саме голоси на користь Байдена вкрали? 

Занурюючись у деталі процесу, люди зізналися, що не розуміють його повністю. І хоча вони не визнали перемогу Байдена, їхня впевненість зменшилася, – підсумовує професор.

Стрес, через який ми нічого не встигаємо

Є два типи стресу: перший – це просто купа справ. Кілька тисяч електронних листів, за які треба взятися, чи думка про те, що я так і не зайнявся спортом цього тижня, бо не вистачило часу. Коли наш графік переповнений і ми не встигаємо зробити заплановане.

Такий тип стресу є проблемою, адже нам стає складно ефективно розпоряджатися своїм часом, ми не висипаємося тощо. Проте він не впливає на нас на глибокому рівні.  

Хвилювання через гроші чи здоров'я знижують IQ

Наше тіло не розділяє, звідки саме надходить стрес. Тож якщо ви стресуєте через свої стосунки, роботу, дітей, гроші чи через ситуацію в країні та світі, то всі ці речі обʼєднуються, і тіло вимушене реагувати на них усіх разом.  

Стрес відбирає нашу здатність ясно мислити й ухвалювати гарні рішення. Це можна проілюструвати дослідженням із «мислення дефіциту», у якому брали участь фермери на півдні Індії. Вони вирощують цукрову тростину й отримують більшу частину свого річного доходу одразу після збору врожаю. Тобто один і той самий фермер може бути бідним до збору врожаю й відносно багатим після нього. 

Дослідники відвідали 464 фермерів у 54 селах до та після збору врожаю. Під час кожного візиту вони давали фермерам виконати тести на когнітивні здібності. І результати перед збором врожаю виявилися значно нижчими, ніж після нього. Вчені дійшли висновку, що хвилювання через брак грошей заважало людям ясно мислити й погіршувало IQ на 13 пунктів, що еквівалентно відсутності сну впродовж однієї доби.

Наш розум має обмежену «пропускну здатність мислення». Коли ми перебуваємо у стресі – частина нашого розуму безперервно зайнята хвилюваннями, і неважливо, чи це через нестачу грошей, чи через родича на війні, чи через хвороби батьків. Наше тілопереходить у режим підвищеної пильності та постійного намагання зрозуміти ситуацію краще, отримати більше інформації тощо. І це триває знов і знов, виснажує нашу пропускну здатність мислення та впливає на рішення, які ми ухвалюємо, – пояснює науковець.

Стійкість у всьому світі поступово зникає

Сумна реальність полягає в тому, що стійкості у світі стає все менше. 

Традиційно джерелами стійкості є родина, друзі, колеги й уряд.

Зараз ми бачимо кілька тенденцій, по-перше, у нас стає все менше друзів і неформальних контактів із колегами. На робочому місці у США не заведено говорити про особисте життя, про хвороби чи політику. Не можна казати речі, які можуть стати тригером для когось. Тож як можна завʼязати дружбу, якщо ви не можете поговорити про всі ці речі? – запитує науковець. 

По-друге, люди здебільшого проводять час у своїх нуклеарних сімʼях, відвозять своїх дітей до школи й на гуртки, проводять менше часу з розширеною родиною.

По-третє, ми менше довіряємо уряду в принципі. Люди не впевнені, що отримають необхідну медичну допомогу у випадку хвороби. Чи якщо втратять роботу, то матимуть достатні виплати з безробіття. 

І нарешті, зі збільшенням нерівності доходів, навіть живучи в одному районі міста, люди рідше звертаються одне до одного по допомогу. Адже коли зростає нерівність доходів, то прохання про допомогу свідчить про слабкість, яку ми не хочемо показувати іншим.

Як ми можемо це виправити в дорослому віці? 

На щастя, є способи сформувати безпечну прив'язаність, яка підвищує нашу стійкість у дорослому віці. Якщо ми продовжимо метафору зі страховим полісом, то зазвичай ви спочатку його оплачуєте, і лише тоді отримуєте необхідну допомогу. Щось схоже відбувається і з безпечною прив'язаністю.

Подумайте, скільки ви вклали у свою дружбу за останній рік? І що б ви могли зробити, щоб показати своїм друзям і рідним, наскільки вони вам дорогі й важливі? 

 

 Слухайте подкаст «Простими словами» на YouTube

 

 

 

 Підтримайте розвиток подкасту
PatreonBuy Me a Coffee

 

Дізнатися більше, як розвинути власну стійкість

 

 

СПЕЦІАЛЬНИЙ СЕЗОН ПОДКАСТУ «ПРОСТИМИ СЛОВАМИ» ВИХОДИТЬ У МЕЖАХ ІНІЦІАТИВИ ПЕРШОЇ ЛЕДІ ОЛЕНИ ЗЕЛЕНСЬКОЇ З ВПРОВАДЖЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ПРОГРАМИ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?» ПРОЄКТ РЕАЛІЗОВАНО У СПІВПРАЦІ З КООРДИНАЦІЙНИМ ЦЕНТРОМ ІЗ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ЗА ПІДТРИМКИ ВООЗ