«Простими словами»

Подкаст Віледжа про психічне здоров'я

Чому чоловікам так важко дати розгорнуту відповідь, коли жінки запитують про їхні стан і настрій? Чи відрізняються прояви депресії в чоловіків і жінок? Що, крім сесій із терапевтом, потрібно чоловікам, щоби подолати депресію?

Про все це в новому епізоді подкасту «Простими словами» розповідає доктор Джон Огроднічук – професор психіатрії та директор Психотерапевтичної програми Університету Британської Колумбії в Канаді. Його дослідницька програма зосереджена на психічному здоров'ї чоловіків, а його сайт HeadsUpGuys – це провідний світовий ресурс для підтримки чоловіків із депресією.

Сезон «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Проєкт реалізовано у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки ВООЗ.

 

Повний випуск подкасту можна послухати на всіх
популярних подкаст-платформах

 

Spotify
YouTube Music
Soundcloud

 

 

«Що ти відчуваєш?» – надто складне питання для чоловіків

У багатьох хлопців не було можливості навчитися говорити про свої емоції та ділитися ними з іншими. Їх із дитинства вчили замовчувати почуття, адже справжні чоловіки мають бути мужніми й не можуть показувати вразливість або просити про допомогу. Тому згодом чоловіки перестають прислухатися до своїх почуттів і не завжди розуміють, що відбувається з їхнім внутрішнім станом. 

 

 

Чоловічий словник ментального здоров'я

Якщо єдине, що чоловік може сказати про свій внутрішній стан – це те, що він почувається, як лайно – це нормально, з цим уже можна працювати, – розповідає Огроднічук. 

Завдання терапевта – розгледіти за цими словами почуття суму, горя, страху чи злості. Ми маємо допомогти нашим клієнтам навчитися говорити про почуття, використовувати нові слова та поняття. Якщо ми допоможемо чоловікам сконструювати цей наратив, вони почнуть краще зрозуміти самих себе, а значить – зможуть відновити контроль над власними думками й почуттями замість того, щоб перебувати під їхньою владою. 

 

 

Які терапевти потрібні чоловікам?

Для багатьох чоловіків сесія з терапевтом – це перший раз, коли вони діляться тим, що з ними відбувається, а отже вони мають справді вам довіряти, щоб відкритись. Ваша мова – дуже важлива частина цієї довіри. Важливо бути прямим і казати все як є, без прикрас. Чоловіки мають відчувати, що ви їх розумієте.

Також дуже важливо бути впевненим. Ваші клієнти йдуть до вас по допомогу, тому ви маєте бути людиною, яка дійсно може їм допомогти, лише тоді вони будуть ділитися з вами усім, що їх хвилює.

Не можна однозначно сказати, що всі чоловіки віддають перевагу терапевтам-чоловікам. Але часто чоловікам потрібен дозвіл на те, щоб ділитись своїми почуттями, саме від інших чоловіків. Бо якщо їм про це каже жінка, вони думають, що їй це легше дається, – пояснює психотерапевт.

 

 

Чоловіки тікають від слова «депресія»

Оскільки чоловікам часто бракує обізнаності в питаннях психічного здоров’я, то їм важко розуміти, що таке депресія. Якщо ви говорите про загальні симптоми депресії, то чоловіки схильні ігнорувати цю інформацію та вважати, що з ними такого не буває.

У таких випадках я заохочую клієнтів замислитися над власним життям і звернутися до їхнього досвіду. Я говорю з ними простими словами. Наприклад, я можу запитати: «Ви колись почувалися по-справжньому погано? Коли здавалося, що ви втратили жагу до життя й вам нічого не хотілося робити чи хотілося плакати без причини?», – розповідає психіатр.

Багато чоловіків кажуть, що їм знайомі ці почуття. Тоді я пояснюю, що такі симптоми, як-от відчуття відстороненості чи ізольованості, брак енергії чи втрата апетиту – це і є депресія, і вони починають розуміти.

 

 

Чоловіча депресія інша?

Депресія серед жінок і чоловіків має однакову основу: це відчуття безнадійності, смуток, почуття провини за те, що ви підвели інших, суїцидальні думки. Але часом депресія в чоловіків проявляється трохи інакше, особливо на самому початку. 

Дехто з чоловіків починає вживати алкоголь або наркотики на ранніх етапах депресії. Випивка після роботи дає їм змогу відсторонитися від реальності й притлумити свій внутрішній біль. Їм здається, що це працює, що вдається позбутися складних думок. Тому вони продовжують це робити знову й знову, але не вирішують проблеми, які насправді їх турбують. Інші люди помічають, що чоловік зловживає алкоголем, але вони не бачать, що за цим ховається, – розповідає Огроднічук.

Злість – інший прояв депресії, здебільшого притаманний чоловікам. З усіх емоцій, які чоловіки можуть відчувати чи висловлювати, гнів є чи не єдиною, на яку суспільство дає певний дозвіл. Суспільство заплющує очі на чоловіків, які легко дратуються чи виходять із себе, але досі не толерує чоловіків, які плачуть або горюють, висловлюють сум, відчай чи зневіру.

Якщо ігнорувати ці почуття певний час і залишати внутрішній біль без уваги, він стає все сильнішим й займає все більшу частину вашого життя.

 

 

Як допомогти чоловікові з депресією?

Найголовніше – це зрозуміти, що під роздратуванням чи алкогольною залежністю насправді ховається біль. Біль, який чоловік сам не може розуміти, не знає, що з ним робити, як із ним упоратися. Щоразу, коли він зривається чи випиває – це маніфестація його болю, – пояснює психотерапевт.

Ваше перше завдання – реалістично визначити свою роль. І якщо ви не маєте схожого досвіду, то єдине, що варто зробити – це помітити цей біль. Можна сказати, що, хоча ви й не можете допомогти йому впоратися з цим болем, однак ви можете його підтримати на цьому шляху, показати чоловікові, що він дійсно важливий для вас.

Наступне завдання – допомогти чоловікові знайти ту підтримку й ресурси, що допоможуть йому встановити зв’язок з іншими людьми, які мають схожий досвід. Адже саме колективні зусилля часто є вирішальними. Лише коли вони разом визнають, що погано справляються зі своїм станом, породженим складним досвідом, тоді вони можуть почати допомагати одне одному впоратися з цим, – додає Огроднічук.

 

Вихід із депресії – це не лише розмови з терапевтом

Є багато речей, які можуть впливати на психічний стан кожного з нас. Те, як ми харчуємось, якість сну, дружні зв'язки, фізична активність. Тому коли я працюю зі своїми клієнтами як терапевт, я часто намагаюся зрозуміти, як ми можемо залучити ці різні аспекти життя, щоб покращити їхній стан, як ми можемо додати те, чого бракує?

Щоби знайти вихід із депресії, варто поступово звертати увагу чоловіків на ці шість аспектів.

 

   

 1.

Повернути контроль над своїм життям

Суб’єктність чи внутрішній локус контролю – це відчуття того, що ви здатні впливати на хід вашого життя. Якщо ж вам бракує суб’єктності, то здається, що хтось інший або щось інше – наприклад, вдача або доля – контролює ваше життя та заважає вам діяти.

Важливо повертати відчуття контролю над своїм життям, навіть якщо це якісь дрібниці у вашому повсякденні. Ми всі готуємо їжу, миємо посуд, прибираємо. Але коли нам дуже важко й здається, що ми ні над чим не маємо контролю, що ми безпорадні й безнадійні, тоді особливо важливо звертати увагу на ці дуже прості речі. 

Це маленькі кроки, але, щоб опинитися на вершині гори, ви мусите робити один маленький крок за іншим. Довіртеся своєму шляху й робіть те, що допоможе вам покращити свій стан, замість того, щоб почуватися зламаними.

 

   

2. 

Знайти команду підтримки

Для чоловіків украй важливі впевненість у собі та незалежність. Тому їм необхідно знати, що є певний перелік речей, які вони можуть самостійно робити для свого здоров'я. Але також варто донести до них інформацію про важливість залучення інших людей до цього процесу. Ми називаємо це створенням команди підтримки, – розповідає психіатр. 

Ви все ще контролюєте ситуацію. Ви ухвалюєте рішення про те, кого залучити – чи друзів, чи родину, чи сімейного лікаря, чи фахівця з психічного здоров’я. Ці люди не намагатимуться вас виправити, але в них є унікальні навички та знання, які ви можете використати, щоб почуватися краще. 

  

   

3.

 Дозволити собі бути справжніми

Іноді це передбачає визнання своєї вразливості, хоча я надаю перевагу поняттю «автентичність», – пояснює Огроднічук. 

У багатьох чоловіків вразливість асоціюється зі слабкістю, обмеженнями та поразками. Хоча бути вразливим означає бути справжніми, могти зняти маску й показати себе іншим.

 

   

4.

Знайти джерела радості

Часто чоловіки кажуть, що не знають, що робить їх щасливими. В них немає хобі, вони не пам’ятають, коли востаннє робили щось для себе. В таких випадках я кажу, що це також добре, адже це шанс почати з чистого аркуша й знайти щось, що їм до вподоби, – розповідає психіатр. 

Спробуйте щось нове, і навіть якщо з першого разу це не спрацює, принаймні це дасть вам краще уявлення про те, що вам може сподобатися в майбутньому, а що – ні.

 

   

5.

Переглянути ставлення до успіху

Соціум нав'язує чоловікам наративи про те, що таке успішне життя: чудова робота, купа грошей, розкішні відпустки, великий будинок. Але часом усе більша кількість матеріальних речей перестає давати відчуття радості та цінності. 

Коли я прошу клієнтів бути чесними із собою, виявляється, що найбільший сенс у їхньому житті мають стосунки з іншими.

Чоловіки хочуть бути хорошими батьками для своїх дітей або партнерами для своїх жінок. Вони хочуть бути хорошими тренерами, друзями чи колегами. 

Відчуття сенсу може бути пов'язане з роботою, але не обов'язково. Часом справжній сенс можна знайти у волонтерстві, хобі чи стосунках із сім'єю. Коли ви думаєте про те, що таке успішне життя, єдина людина, чия думка дійсно має значення – це ви самі. Коли вам подобатиметься бути собою, ви почнете любити своє життя та бути кращою версією себе, і від цього виграють усі, – зазначає Огроднічук.

 

   

6.

Подолати самотність

Ми створені для того, щоби бути поруч з іншими людьми. Ми хочемо відчувати зв'язок. Це дає нам відчуття безпеки, захищеності, сенсу та мети. 

Багато чоловіків не мають добре розвинених навичок, щоби передавати свій внутрішній досвід, тому вони надають перевагу не розмовам, а спільним заняттям. Неважливо, чи це спорт, чи гра в гурті, у таких спільних активностях присутня невисловлена частина про те, що ми разом і пов'язані одне з одним. 

Тому кажуть, що хлопці не розмовляють віч-на-віч, вони розмовляють пліч-о-пліч. У момент спільної діяльності, у якій присутні комфорт і довіра, чоловіки можуть розвивати справді глибокі й емоційні стосунки. 

Самотність – величезна проблема серед чоловіків. Кожен чоловік, який відчуває себе самотнім, вважає, що він єдиний, хто це переживає. Коли ж чоловіки наважуються поділитися своїм станом з іншими, то їх часто вражає, скільки їхніх друзів-чоловіків переймалися тими ж самими думками та почуттями.

 

 

Досвід чоловіків із депресією з усього світу

На сайті HeadsUpGuys, засновником якого є Огроднічук, публікують корисні матеріали й тести для самодіагностики, а також найбільшу добірку історій чоловіків із депресією.

Це дуже важлива частина нашої роботи, адже коли чоловіки бачать відео чи тексти, у яких інші чоловіки діляться своїм досвідом і тим, що їм допомогло, то розуміють, що вони не самі. Якщо всі ми, зокрема чоловіки, станемо більш відвертими та відкритими – багато проблем просто зникнуть, – підсумовує психіатр.

 

 

 Слухайте подкаст «Простими словами» на YouTube

 

 

 Підтримайте розвиток подкасту
PatreonBuy Me a Coffee

 

Дізнатися більше, як розвинути власну стійкість

 

 

СПЕЦІАЛЬНИЙ СЕЗОН ПОДКАСТУ «ПРОСТИМИ СЛОВАМИ» ВИХОДИТЬ У МЕЖАХ ІНІЦІАТИВИ ПЕРШОЇ ЛЕДІ ОЛЕНИ ЗЕЛЕНСЬКОЇ З ВПРОВАДЖЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ПРОГРАМИ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?» ПРОЄКТ РЕАЛІЗОВАНО У СПІВПРАЦІ З КООРДИНАЦІЙНИМ ЦЕНТРОМ ІЗ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ЗА ПІДТРИМКИ ВООЗ