«Простими словами»

Подкаст Віледжа про психічне здоров'я

Фото:  Brain Institut

Уперше в гостях у подкасту «Простими словами» Дельфін Удьєтт, дослідниця когнітивної неврології в Інституті мозку в Парижі. Вона вивчає процес сну, сновидіння і їхній зв'язок із пізнанням. Гостя розповіла про те, що сучасна наука знає про сновидіння? Скільки треба спати, щоб добре почуватися? Чи допомагає денний сон надолужити недосипання вночі? І як процес сну пов'язаний із творчістю та здатністю вирішувати складні завдання?

Сезон «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Проєкт реалізовано у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки ВООЗ.

 

Повний випуск подкасту можна послухати на всіх
популярних подкаст платформах

 

Spotify
YouTube Music
Soundcloud

Як на нас впливає недосипання?

 

1.

Ми стаємо песимістичними

Тривале недосипання, або ж депривація сну впливає на наш емоційний стан: слова інших можуть здаватися більш гнітючими, ми сприймаємо нейтральну поведінку людей як ворожу або агресивну, вбачаємо в них загрозу. Через поганий настрій ми також уникаємо того, що може покращити наше самопочуття, не контактуємо з друзями, не робимо нічого цікавого, оскільки очікуємо, що це не допоможе.

2.

Ми втрачаємо фокус

Наше мислення сповільнюється, ми робимо більше помилок. Іноді страждає наша здатність вчитися, запам'ятовувати інформацію, підтримувати увагу протягом тривалого часу та консолідувати спогади [процес під час сну, коли непотрібні спогади стираються, а важливі – залишаються, – ред.].

3.

Нам важко домовлятися

Є дослідження про вплив якості сну на стосунки. Люди мали спробувати поговорити на конфліктну для них тему й з'ясувалося, що якщо хтось один із пари не виспався, побудувати діалог стає важко, навіть якщо інший партнер добре відпочив.Тож шанс конструктивної розмови й позитивного результату діалогу буде вищим, якщо ви обоє відпочинете, додає Ульєтт.

4.

Ми стаємо імпульсивними

Депривація сну впливає на ухвалення рішень, ми з більшою ймовірністю будемо робити імпульсивні вчинки, наприклад, обирати жирну чи занадто солодку їжу, витрачати забагато грошей тощо. 

5.

Нам складно діяти в нових обставинах

В умовах рутини ми можемо не відчувати сильного впливу від недосипання, бо там працюють звички. Але коли нам потрібна гнучкість або ми перебуваємо в непередбачуваних обставинах, наприклад, коли ми за кермом на невідомій дорозі, а хтось переходить дорогу в забороненому місці, – нам буде важко швидко адаптуватися. Це може бути небезпечним, якщо нам потрібно ухвалити важливе рішення чи коли на кону стоїть життя, додає науковиця.

Чи допомагає денний сон?

Раніше люди не спали довгими проміжками по сім годин, у минулому сон був більш фрагментованим. Наприклад, деякі релігії вимагали молитися в певний час доби, тому люди спали коротшими відрізками, і це загалом добре на них впливало. Сьогодні науковці вивчають, чи варто нам бути більш поліфазними, тобто спати коротшими проміжками в різний час доби, а не монофазними, як більшість із нас робить сьогодні.

Спати вдень можна хоча б для того, щоб відновитися після недосипання вночі, але робити це треба в правильні для вас години. І не варто багато спати вдень, інакше наступної ночі вам буде необхідно більше часу, щоб заснути. Це завжди свого роду компроміс, пояснює науковиця.

Прокидатися без будильника можливо?

Налагодити сон допомагає постійність: неважливо, що ви робите, головне – дотримуватися ритуалу. Це може бути казка на ніч, стакан молока, споглядання приглушеного світла чи дихальні вправи, будь-що, що підходить саме вам, пояснює науковиця.

Почніть готуватися до сну щовечора у визначений час. Якщо ви привчите своє тіло до рутини, воно знатиме, коли йому лягати спати й коли прокидатися. Тоді вас можна буде зарахувати до тих самих суперлюдей, які прокидаються без будильника, але я до цих людей не належу, розповідає Удьєтт.

З чого складаються сни?

Ми бачимо сни про речі, які нас хвилюють. Сни кожної людини унікальні й складаються з фрагментів наших спогадів, поєднаних дуже дивним чином. Сучасна наука не знає, чому це відбувається саме так, але ми точно знаємо, що більшість сновидінь складаються з нашого попереднього життєвого досвіду.

Також у снах ми робимо припущення стосовно нашого майбутнього, це нагадує гігантську симуляцію реального досвіду, потенційного майбутнього досвіду та важливих для нас речей. Є теорія, що це певна підготовка до реальності, у якій ми опинимося, коли прокинемося, пояснює науковиця.

 

Короткий сон і креативність: експеримент

Ми досліджували вплив такого мікросну на здатність знаходити креативні рішення. У нас були датчики для моніторингу стадій сну під час дрімоти, яка тривала 20 хвилин. 

 Ми розділили учасників на три групи: учасники першої не засинали взагалі. У другій групі учасники досягали першої стадії сну й різко прокидалися через одну хвилину [стадія N1 настає, коли ми починаємо засинати, і зазвичай триває менш як десять хвилин, це поверхневий сон, від якого можна легко прокинутися, – ред ]. У третій групі були учасники, які досягли тільки стадії N2 [на цій стадії м'язи розслаблюються, знижується температура тіла, сповільнюється дихання, серцебиття й активність мозку, – ред.]

Ми виявили, що серед людей, які не спали взагалі, близько 30% знаходили приховану підказку для вирішення складного завдання. Серед людей, які досягали стадії сну N1, цей показник зростав до 83%. І що було ще дивнішим – у людей із глибшим сном, які переходили до фази N2, цей показник падав до 14%.

Результат цікавий, але не пояснює механізм повністю. Можливо, під час фази N1 ми здатні частково усвідомити своє оточення, наприклад, чути хропіння партнера чи спостерігати за навколишніми звуками, а наше мислення є хаотичним, без жодних обмежень і контролю – це може бути сірою зоною, яка сприяє творчості, встановленню дивних зв’язків, виникненню ідей, пояснює науковиця.

 

 

 Підтримайте розвиток подкасту
PatreonBuy Me a Coffee

 

Дізнатися більше, як розвинути власну стійкість