«Простими словами»

Подкаст Віледжа про психічне здоров'я

Фото: 

Yale School of Medicine

Війна щодня випробовує українців: іноді здається, що наш емоційний стан схожий на старий дротовий інтернет – то працює, то пропадає. Тож чи дійсно буває так, що ми зовсім нічого не відчуваємо, і як дозволити собі ці емоції?

Цього разу в гостях подкасту «Простими словами» Марк Брекетт – експерт з емоційної грамотності, який уміє пояснювати складні речі так, ніби це інструкція до шафи з IKEA. Свого часу гостю довелося винаходити емоційну регуляцію під себе, а тепер він ділиться досвідом і наголошує, що кожен може навчитися розуміти й управляти своїми почуттями. 

Сезон «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Проєкт реалізовано у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки ВООЗ.

 

Повний випуск подкасту можна послухати на всіх
популярних подкаст платформах

 

Spotify
YouTube Music
Soundcloud

Чому треба контролювати внутрішній монолог

Іноді людям здається, що вони не мають влади над внутрішнім монологом, бо часто він витісняє все інше, але питання лише в практиці й нашому виборі. Акцентуючи, що людині під силу опанувати свої емоції й думки, Брекетт наводить цитату Віктора Франкла, який пережив Голокост: «Між стимулом і реакцією є простір. У цьому просторі є наша сила вибирати нашу реакцію. У нашій відповіді – наше зростання й наша свобода».

На своєму прикладі Брекетт розповідає про виклики, з якими стикався в дитинстві, зокрема й про постійне невдоволення собою через навʼязані стандарти та насмішки. Оскільки ніхто з дорослих не допоміг розвʼязати цю проблему на ранньому етапі, уже в дорослому віці Марк мусив напрацювати власні стратегії ставлення до себе. Тож головний його меседж – бути добрішими до самих себе. Бо якщо не ставитися до себе з добротою, немає гарантії, що так зробить хтось інший.

Отже, щоби стишити внутрішній негативний голос, психолог радить подивитися, де ви працюєте, де живете, хто ваш партнер – що ви загалом маєте. Зосередьтеся на цьому замість речей, які змушують вас погано ставитися до себе. 

Як змінити самосприйняття

Змінювати обставини

Життя плинне, і все в ньому теж плинне. Часто, щоб рухатися далі, потрібно змінити оточення, що буває дуже складно через сильний емоційний звʼязок і спільні спогади. Однак втратити інтерес одне до одного – нормально

Працювати з іншими людьми

Нам важливо мати гарні взаємини з людьми, довіряти їм, обговорювати те, що з нами відбувається. Тож потрібно шукати тих, хто може допомогти подивитися на труднощі з іншого боку, хто може нас втішити й підтримати, з ким можемо відчути, що ми не одні. 

Водночас Брекетт говорить, що й зворотна підтримка має неабиякий потенціал для покращення самопочуття. Він радить підтримувати інших, навіть коли вам самим погано, адже позитивні зміни в чиємусь житті, що сталися завдяки вашим діям, можуть поліпшити й ваш добробут. 

 

Плекати внутрішній потенціал

Треба навчатися змінювати те, як ми думаємо про ситуацію. Ми маємо бути здатними сказати собі:

«Ей, ти впораєшся з цим. Ці почуття не назавжди. Були дійсно паскудні дні. Були й хороші дні. Сьогодні паскудний. Завтра буде краще».

Іноді це можна зробити самотужки, а іноді потрібна допомога інших. Але, зрештою, завжди настає момент, коли ми залишаємося самі, тож потрібно вміти потурбуватися про себе.

 

 Слухайте подкаст «Простими словами» на YouTube

 

 

 Підтримайте розвиток подкасту
PatreonBuy Me a Coffee

 

Дізнатися більше, як розвинути власну стійкість

   

 

СПЕЦІАЛЬНИЙ СЕЗОН ПОДКАСТУ «ПРОСТИМИ СЛОВАМИ» ВИХОДИТЬ У МЕЖАХ ІНІЦІАТИВИ ПЕРШОЇ ЛЕДІ ОЛЕНИ ЗЕЛЕНСЬКОЇ ІЗ ВПРОВАДЖЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ПРОГРАМИ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?» ПРОЄКТ РЕАЛІЗОВАНО У СПІВПРАЦІ З КООРДИНАЦІЙНИМ ЦЕНТРОМ З ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ЗА ПІДТРИМКИ ВООЗ