Війна щохвилини загрожує нашому життю, тому інші проблеми справедливо відійшли на другий план, але відтак не стали менш небезпечними. Одна з них – гендерно зумовлене насильство, від якого потерпають як жінки, так і чоловіки.

Під час війни насильство має ще більше причин, але і ще більше виправдань. Ми адаптуємося до все вищого рівня небезпеки, і до проявів насильства також. Це робить його непомітним. І якщо ті люди, які страждають від агресії, ймовірно, знають про це, то ті, хто перебуває поруч, можуть навіть не помітити правопорушень.

Віледж разом із БФ «Право на захист» та його експерткою Юлією Скорих нагадують про маркери, що свідчать про насильство, і пояснюють, як обережно сказати, що ви поруч.

Юлія Скорих

Координаторка програми гендерної рівності та безпеки у БФ «Право на захист»

Ситуація 1

Ви помітили, що близька подруга відмовляється від звичайних дружніх розваг, аргументуючи це раціональним підходом до витрат. На поодиноких зустрічах на каву вона розраховується готівкою, а раніше завжди платила через Apple Pay. Що зовсім на неї не схоже – перестала витрачати кошти на турботу про себе, розмірковує про звільнення з роботи, яку любить і цінує за високий оклад. Таке рішення пояснює тим, що партнер дуже просить її залишатися вдома, піклуватися про їхню родину й обіцяє взяти забезпечення на себе.

Можливо, це – домашнє (економічне) насильство.

Економічне насильство важко розпізнати, адже часто воно виглядає як турбота та раціональне планування бюджету

Ознаки:

  • зміна ставлення до грошей
  • врізання витрат на себе
  • перехід на готівку, приховування витрат
  • відмова від фінансової незалежності

Що сказати:

«Знаєш, те, що ти розповідаєш, трохи тривожить мене. Я розумію, як важливо бути в безпеці, зокрема фінансовій. І мене непокоїть те, що ти готова залишити роботу й орієнтуватися на бажання партнера. Якщо ти хочеш поговорити про це або потребуєш допомоги – я поруч».

Ситуація 2

Колега жартома розповів про ситуації зі своїм хлопцем, де той кумедно його ревнує або забирає телефон, щоби перевірити підписки в інстаграмі. Ви колись уже бачили його – проявляє багато почуттів на людях, жартує, що ваш колега належить йому. Забирає його кожен день із роботи, часто телефонує в робочий час. Примітно те, що поруч із партнером колега починає більше мовчати й хоче швидше попрощатися з друзями.

Можливо, це – домашнє (психологічне) насильство.

Часто воно ховається за «пристрастю у стосунках» і може не мати фізичних доказів

Ознаки:

  • контроль соцмереж і месенджерів
  • об’єктивізація людини, бажання «володіти» нею
  • контроль переміщень, часу
    зміна поведінки в присутності партнера

Що сказати:

«Я хотіла б поділитися з тобою: коли вчора твій хлопець забирав тебе з роботи, мені стало ніяково. Я побачила, як змінився твій настрій, яким наполегливим у словах і діях він був. Звісно, у партнерстві бувають різні періоди, але, здається, так було не вперше. Як ти?»

Ситуація 3

Сестра вже двічі за місяць приїжджала в гості та просилася залишитися на ночівлю. Пояснювала це бажанням побути з рідними й тим, що їхати додому далеко. Отже, ви вирішили подивитися романтичну комедію, і під час перегляду відвертої сцени вона завмерла, сказала, що їй погано й закрилась у ванній. У той час її чоловік постійно телефонував їй, а потім зателефонував і вам, наполягаючи, що доросла жінка має спати біля свого чоловіка.

Можливо, це – домашнє (сексуальне) насильство.

Його складно розпізнати, бо воно стосується «невидимих» частин тіла, які часто є табуйованими для обговорення навіть із близькими

Ознаки:

  • зміна поведінки, намагання щось приховати, виправдати
  • страх залишатися з партнером наодинці
  • емоційне та тілесне реагування на тему сексу
  • гендерні стереотипи, що лежать в основі партнерства («шлюбний обов’язок», «чоловіча природа»)

Що сказати:

«Я рада, що ти стала приїжджати до нас частіше. І знаю, що ти теж хочеш провести час разом. Бачу, як змінився твій настрій останнім часом, як часто тобі телефонує чоловік. Мені здалося, що ти налякана. Чи я помиляюсь? Я хочу допомогти».

Ситуація 4

Нещодавно у вас зʼявилася нова колега – ефектна жінка з вибуховим сміхом і яскравими прикрасами. Через нову посаду й адаптаційний період вона часто була 1-to-1 з керівником відділу. Це викликало обурення та ревнощі в декількох співробітниць: вони довго не відповідали на листи, захаращували її місце в кабінеті коробками з документами. Колега поступово перестала звично одягатись і носити прикраси, змінила робоче місце в офісі й потім перевелася на дистанційну роботу.

Можливо, це – мобінг.

Часто мобінг ховається за «піклуванням про безпеку колективу» й іншими виправданнями, як-от «притиранням» до нового співробітника

Ознаки:

  • виокремлення когось у колективі, ігнорування, цькування
  • зміна звичної поведінки того, хто зазнав мобінгу
  • дистанціювання або ізоляція

Що сказати:

«Я помітила, що ти перейшла на віддалену роботу. Хочу підтримати тебе та запитати, як тобі в нашому колективі? Якщо ти потребуєш допомоги чи поради – напиши, будь ласка».

Ситуація 5

Традиційно щоп’ятниці ви з друзями збираєтеся в закладі, щоб пограти в настілки. З вами – давній друг і подруга з університету, яка на зустрічах непристойно з ним жартує, запрошує на побачення, намагається доторкнутись і загалом агресивно залицяється. Хлопець кілька разів просив так не робити, але її це не зупиняло, навіть навпаки, спонукало діяти ще більш рішуче.

Можливо, це – сексуальне домагання.

Сексуальне домагання може маскуватися за гумором, простим проявом ввічливості, за відсутністю явних фізичних дій

Ознаки:

  • жарти «на межі», часто сексуального характеру
  • ігнорування відмови в побаченні, розмові
    небажаний тілесний контакт
  • сором, роздратування або ніяковіння як реакція на такі прояви

Що сказати:

«Я помітила, що жарти та коментарі нашого друга у твій бік тобі не дуже приємні. Я теж відчуваю дискомфорт від таких висловлювань. Якщо ти хочеш поговорити про це – я підтримаю тебе».

БФ «Право на захист» надає юридичну, психологічну та соціальну допомогу постраждалим від гендерно зумовленого насильства. Ви можете отримати консультацію й підтримку на безоплатній лінії юридичної допомоги в телеграмі pravonazahyst або за номерами

099 507 50 90

068 507 50 90

093 507 50 90

Записатися на безоплатну психологічну допомогу можна за номером 093 700 22 20.

Щоб отримати соціальну допомогу, заповніть форму.

Якщо ви дізналися, що хтось потребує екстреної допомоги, скористайтеся також цими ресурсами:

  1. Національна Поліція – 102 (для виклику патрульних)
  2. Застосунок «Крила» – для виклику поліції на поточне місцеположення
  3. 1547 – урядовий контактний центр із протидії домашньому насильству
  4. 116123 або 0 800 500 335 – Національна гаряча лінія з протидії домашньому насильству, гендерній дискримінації та торгівлі людьми
  5. Контакти мобільних бригад психосоціальної допомоги: тут.

Матеріал підготовлено в межах проєкту «SHIELD: Підтримка, Гуманітарне реагування та Посилення місцевої стійкості в Україні», що реалізується БФ «Право на захист» за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України (Ukraine Humanitarian Fund – UHF).