«Простими словами»

Подкаст Віледжа про психічне здоров'я

фото: besselvanderkolk.com

Бессела ван дер Колка називають, мабуть, найбільш впливовим психіатром 21 століття. Книга «Тіло веде лік» (The Body Keeps the Score) 141 тиждень була в списку бестселерів New York Times, 27 з яких на першому місці. У ній Колк за допомогою науки й історій розповідає, як виник термін ПТСР, як цей розлад проявляється в тілі і що з цим можна зробити, щоб одужати.

У чому ж, власне, полягає вплив Колка на сучасну медицину й культуру? 

Після його роботи люди почали інакше сприймати поняття травми. Це не просто те, що трапилося з тобою й залишилося у твоїй памʼяті. Травма вражає все тіло, вона змінює принципи роботи мозку й нервової системи, змушує людину почуватися так, ніби травматична подія досі триває. Це життя в режимі «виживання» (survival mode), який провокує чимало важких захворювань, серед яких хвороби серцево-судинної системи, метаболічні порушення, автоімунні захворювання тощо.

Відповідаючи на запитання, у чому ж секрет шалених продажів і чому книгу досі читають, зокрема, у США, Бессел ван дер Колк сказав:

«Я думаю, що Трамп, будучи президентом, мав до цього стосунок. (...). Він явно жорстока людина, і це нагадувало багатьом людям про брехню, маніпуляції й знущання їхніх власних батьків. (...). Люди, які пережили травмувальний досвід, страждають, зокрема, і через те, що люди їм не вірять і знецінюють, мовляв, такого насправді не було».

Через «нову» політику Трампа після його переобрання люди в США відчувають приступи тривоги й паніки схожі до тих, які траплялися під час терактів 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку, а в медіа навіть зʼявився неофіційний термін «Посттрампівський стресовий розлад» за аналогією з ПТСР. 

Ведучі подкасту Віледжа «Простими словами» поговорили з професором Колком про те, що варто знати про Трампа, щоб не мати хибних очікувань у майбутньому; як давати собі раду з почуттями, які він може викликати в людей в Україні, зокрема. А також дізналися, як давати раду з нашим власним досвідом і відчуттям ізоляції.

 

Випуск подкасту про Трампа можна послухати на всіх
популярних подкаст платформах

 

Spotify
YouTube Music
Soundcloud

 

Коли люди отримують владу, єдине, що для них важливе, – це влада

Що відбувається з Трампом?

Найкращим поясненням тут буде Джордж Орвелл із романом «1984». Що цікаво, Орвелл виріс у британській приватній школі, де панували жорстокість і безглузді правила. Його книга «1984» народилася з власного досвіду хлопчика в дуже жорсткому британському середовищі. 

Орвелл зазначив, що, коли люди отримують владу, єдине, що для них важливе, – це влада. Людська емпатія не є частиною їхньої мотивації. Любов не є частиною їхньої мотивації. Ба більше, люди, які досягають таких висот, зазвичай мають історію глибокої нестачі любові у своєму житті.

Тож вони прагнуть влади, щоб подолати внутрішню безпорадність і відчуття, що світ їх не любить. Вони прагнуть цього обожнювання й захоплення, але обожнювання – не те саме, що любов. Знаєте, важливо не мати нереалістичних очікувань. «Якщо він побачить, як сильно ми страждаємо, то змінить свою думку». Такі люди зневажають слабкість. 

  

Люди, які досягають таких висот, зазвичай мають історію глибокої нестачі любові у своєму житті

 Трамп завжди очікує, що люди перед ним схилятимуться й казатимуть: «Ви найкращий із людей». Саме цього він шукає в інших. Але водночас він захоплюється людьми, які мають силу. (...). Я зустрічав людей із його найближчого оточення, і, мушу визнати, мені було важко з ними розмовляти, бо їхня система поглядів сильно відрізняється від моєї. І частиною їхньої системи поглядів є не те, як зробити цей світ кращим, а те, як отримати ще більше влади.

Гадаю, людям допомагає те, що вони можуть назвати його «жорстоким батьком» чи «нарцисом». Це дає змогу бодай частково впоратися з ситуацією, але, звісно, глобально це нічого не змінює. Лише зайвий раз нагадую, що апелювати до співчуття, моралі чи виконання обіцянок, марно, бо це просто не ті цінності, які для нього важливі. 

 

 

Під час розмови Бессел ван дер Колк попросив нас зібрати ідеї, як він і його колеги могли би бути корисні для України саме зараз. Від організації навчання для українських фахівців до збору коштів для конкретних організацій, які займаються лікуванням психологічних травм, спричинених війною.

  

Здається, я знаю багато кого, хто дуже хотів би приїхати в Україну й працювати з вами. Якщо це допоможе. Нам було б корисно знати, чого б ви від нас хотіли

Якщо у вас є ідеї, пишіть їх у коментарях на ютуб-каналі «Простими словами». Ми сформулюємо їх у список і передамо особисто Бесселу ван дер Колку.

 

 

 Особливістю травми є те, що вона змушує людей почуватися розбитими й безпорадними

Перші кроки для одужання

Думаю, будь-яка спільна діяльність з іншими, направлена на створення чогось, як-от: музикування, спільне приготування їжі чи її споживання, спільне прибирання, спільне розбирання завалів – усе це обʼєднує людей. 

Адже особливістю травми є те, що вона змушує людей почуватися розбитими й безпорадними. Будь-що, що ви можете зробити фізично і що дає вашому тілу відчуття «я можу», допомагає повернути відчуття контролю. А травма якраз це відчуття руйнує.

 

Розповідати історії про тих, хто вижив, і про те, як вони вижили, – це частина вашого спільного одужання

Якось я був в Аргентині, там відбувалися жахливі речі протягом 19 й 20 століття, а вони взяли й створили танго. Цікаво, що посеред усіх цих страждань люди вчилися рухатися разом, а коли ти це робиш, твій розум не зосереджується на проблемах. Ви можете запитати себе, чим можна займатися, що не повʼязано з травмою? 

У вас був Голодомор у 30-х роках, Сталін навмисно вбив мільйони людей. І нацисти теж окупували ваші території. Тож у вас довга історія утисків, але й довга історія стійкості. Тож, можливо, розповідати історії про тих, хто вижив, і про те, як вони вижили, – це частина вашого спільного одужання. 

 

Випуск подкасту про Трампа можна послухати на всіх
популярних подкаст платформах

 

Spotify
YouTube Music
Soundcloud
 

 

 
Слухайте подкаст «Простими словами» на YouTube