«Добре, що кратом заборонили»: історія людини, яка вживала речовину 1,5 року, і пояснення лікарки
Кратом – дерево, поширене в Малайзії, Таїланді й Індонезії. Чи не найчастіше його вживають у вигляді чаю, але також у вигляді таблеток чи капсул. Ще донедавна чай кратом можна було вільно купити в київській кав’ярні чи онлайн.
У листопаді його заборонили продавати без ліцензії – Кабмін вніс ціле й подрібнене листя, активну речовину кратому та похідну (мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін) до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. На рівні Євросоюзу кратом моніторять як нову психоактивну речовину. У деяких країнах ЄС він заборонений.
У відповідь на заборону на сайті Кабміну зареєстрували петицію про декриміналізацію й легалізацію вільного продажу кратому. На думку авторів петиції, кратом може стати альтернативою опіоїдам, а також полегшити симптоми наркозалежності. Також автори петиції пропонують встановити чіткі стандарти якості й безпеки продукції, яка надходитиме в продаж, і зобов’язати продавців повідомляти про потенційні ризики вживання кратому.
Редакція Віледжа записала анонімну історію людини, яка півтора року була залежною від кратому й вийшла із залежності з другої спроби, а також запитала в неврологині й дослідниці, наскільки небезпечним може бути кратом.
Анонімна історія
Кратом допомагав у роботі, виключав алкоголь і спочатку не давав негативних ефектів
Знайомий розказав, що є такий засіб, який п’ють в Азії, і від нього класний ефект. Я не сильно вчитувався, просто побачив, що це класний чай, який бадьорить, дає ефект якогось натхнення й розслаблення, а це було важливо для мене. Коли я вперше його спробував у кафешці, було літо 2022 року, активні обстріли. Тоді ще кратом не був таким популярним, як зараз.
Різні сорти працюють по-різному, але загалом кратом діє на опіоїдні рецептори, тому дає ефект певної ейфорії, розслабленості. Те, що називається «спіймати кайф» і натхнення.
Я постійно пив лише зелений кратом, бо саме він класно допомагав у роботі: я міг сідати й кілька годин спокійно працювати, не відволікаючись. І стимулювальний, і розслаблювальний ефект – ідеально.
На кратом я «підсів» одразу, бо не оцінював масштаб, наскільки його вживання може бути серйозним. На нього дуже легко підсісти, бо негативні ефекти проявляються пізніше, коли ти вже повноцінно на «гачку».
До того ж кратом закривав чи не всі потреби, які були раніше – я вживав алкоголь і марихуану, звісно, у розумних межах. А кратом ніби це все поєднував, але він нього не було ні «бодуна», ні «відхідняків» якихось серйозних. Нічого не боліло, не було пригнічення чи депресії. Просто кілька годин було класно, ти робив усе, що треба і лягав спати, а на наступний день теж усе було ок.
Плюс кратому в тім, що він майже повністю виключав алкоголь. Він дуже погано взаємодіє з алкоголем – я міксував кілька разів і почував себе дуже погано. Тож я поступово зіскочив з алкоголю.
Це ніби скочуватися з гори та набирати швидкість
Певний час я всім радив кратом і ми його радісно пили, особливо коли почалися сильні обстріли та відключення світла. Чай дуже рятував, коли ти весь тремтиш і не розумієш, куди бігти.
Спочатку ти не помічаєш «виходи» з цього стану, але потім ефект минає дедалі виразніше: ти повертаєшся в реальність, і рецептори такі – «хочу ще». Стаєш дратівливим, якщо не випив кратом зранку, можеш огризатися на людей, відбуваються якісь емоційні спалахи.
З кожним разом я збільшував дозу. Спочатку була невелика ложечка, три грами. Це базова порція. Але, умовно, протягом місяця ти розумієш, що ці три грами не працюють, і вже в наступному місяці будеш пити чотири. Перед тим, як вийти із залежності, я вживав десь 20–25 грамів кратому на день, і взагалі не давав собі оцінку, багато це чи мало. Просто постійно його хочеться, і ти не бачиш уже нічого, окрім нього.
Це ніби скочуватися з гори та набирати швидкість. У мене так було півтора року. Це класична історія, яку я порівнюю з опіоїдною лихоманкою. Ти чітко розумієш тих людей, які просто десь валялися в підвалах і кайфували. Тупо нічого не хочеться.
Але все треба робити усвідомлено, так само як з алкоголем і сигаретами. Головне – не перенасичуватися. От захотілося тобі сигарету – і ти покурив, а не щохвилини біжиш за нею. Люди по-різному можуть бути схильні до залежностей. Треба поставити собі запитання, чи не будеш ти шукати якусь іншу альтернативу. Треба розбиратися насамперед із собою.
Синдром відміни, повернення до кратому й поступовий вихід із залежності
Моя перша спроба вийти із залежності була дуже агресивна – я просто перестав пити кратом. Перші дні не відбувалося нічого страшного, а потім організм почав дуже сильно його потребувати: мене ламало, усе свербіло, морозило, викручувало, нервова система аж трусилася. Напевно, днів п’ять або сім було дуже погано, але я ні до кого не звертався по допомогу.
Тож я знову повернувся до кратому, але цього разу максимально плавно та лояльно до цього підійшов. Почав поступово виходити із залежності – протягом кількох тижнів зменшував дозу. Так дійшов до мінімуму та повністю відмовився від кратому. Зараз я невживаю й не планую вживати кратом, маю надію, що історія з ним закінчилася.
Якщо вам потрібна допомога, то звертайтеся до лікарів, вони знають, яке треба лікування, і допоможуть за вашими потребами. Можливо, треба таблетки, зокрема й антидепресанти.
Добре, що кратом заборонили. Так, я доросла й освічена людина, яка дає оцінку своїм діям, але є дуже багато підлітків, які просто на нього підсіли, узагалі не розуміючи, що це. Є дуже сумні та насправді страшні історії.
Кратом схожий на друга, з яким ви дуже довго дружите, і нібито все добре, але потім ти розумієш, що ти без цього друга вже нічого не можеш робити.
Олександра Щебет
неврологиня й координаторка клінічних досліджень в американському університеті Nova Southeastern
Стимулює й знеболює, залежно від дозування
У кратомі міститься понад 50 різних алкалоїдів (для прикладу, кофеїн також є алкалоїдом). Найцікавіші з цих сполук – дві: мітрагінін і гідроксимітрагінин. За своєю структурою вони споріднені до опіатних рецепторів організму людини. Мітрагінін дуже схожий на кодеїн [природний алкалоїд опіуму, опіат] за своєю знеболювальною силою, а 7-гідроксимітрагінін, за даними досліджень, є у 20 разів сильнішим знеболювальним, ніж морфін.
Після прийому кратому людина може відчувати ейфорію, підвищення настрою, підйом енергії. Також кратом має протитривожний ефект, покращує концентрацію, допомагає боротися з розладами харчування (наприклад, прибирає ефект, коли людина починає багато їсти на тлі стресу).
Ефект кратому не залежить від форми (наприклад, чай або капсули), він залежить від дози. Якщо людина запиває капсулу з кратому таким самим чаєм, то вона збільшує добову норму, і, відповідно, ризик виникнення побічних ефектів.
Якщо вживати кратом у дозі до п’яти грамів на добу, то він працює як стимулянт. Якщо понад п'ять грамів – то більше як знеболювальний засіб. Проблема в тому, що кратом швидко потребує збільшення дозування, тому й вихід у залежність відбувається дуже швидко. Є кейсові дослідження, де аналізують дані кожного пацієнта, який звертався в клініку за лікуванням залежності від кратому: деякі з них майже щогодини вживали капсулу, бо інакше організм не справляється, дуже швидко дає прояви синдрому відміни.
Велике дослідження проводили в Малайзії у 2014 році [дерево кратом росте в азійських країнах]. Опитувальник для людей, які вживають кратом, був побудований у такому порядку, щоб виявити, чи є в людини симптоми залежності. Абсолютно всі опитані – а їх було кілька тисяч – мали симптоми залежності.
Побічні реакції від вживання кратому (навіть без передозування)
Важливо, що побічні реакції можуть бути й без передозування. Фактично це ті самі, які бувають при вживанні опіатів. Одні з найстрашніших – це психоз і галюцинації. Менш небезпечні побічні дії – закрепи, втрата ваги, але зрештою це може призвести до запаморочення, анорексії. Також за токсичної дії може бути токсичний гепатит. Є кілька доповідей про те, що було токсичне ушкодження мозку, людина впала в кому й із неї не вийшла.
Зафіксовані випадки смерті внаслідок передозування [майже всі випадки також були пов’язані з вживанням інших речовин. Наприклад, з 2011 до 2017 року в США зафіксували дві смерті, пов’язані лише з впливом кратому – National Institute on Drug Abuse]. Поки що база даних не така велика, бо цю інформацію почали збирати не так давно.
Який може бути вихід
Кратом справді полегшує біль, але він призводить і до залежності, як опіоїдні препарати. Так, якщо вживати його за призначенням лікаря, не перевищувати дозу, то можна знайти баланс. Але проблема в тому, що з кратомом поки що балансу немає. Тож його вживання – це контроверсійне питання, як і, наприклад, із марихуаною.
Потрібно досліджувати речовину, щоб не забороняти її повністю, а виділити конкретні сполуки та продавати їх регульовано. Такий самий шлях був із марихуаною, яка має і позитивні, й негативні ефекти. З неї виділили канабідіол, який зараз використовують для лікування багатьох хвороб, що раніше вважали дуже складними для лікування [посттравматичний стресовий розлад, хронічні больові синдроми, онкологічні хвороби].
Насправді бійка за легалізацію чи бан кратому триває не лише в Україні, але й в усьому світі, зокрема в США. Кратом так само не є регульованим засобом, який FDA [Управління продовольства і медикаментів США] не схвалює для використання. Попри це, в багатьох штатах та в інтернеті продукти з кратомом доступні. У Таїланді й Малайзії продаж продуктів на основі кратому також заборонений.
У США так борються за кратом тому, що за його допомогою люди виходять з опіоїдної залежності (але заходять в іншу). Так, є і позитивні ефекти, але даних щодо негативних, токсичних для людини, більшає з кожним роком.
В Україні немає опіатної епідемії. Але кратом має бути регульований: дорослі можуть самі для себе ухвалити рішення, поки не зайшли в залежність, на відміну від дітей. Вони могли мати доступ до кратому, бо напої на його основі продають у кав’ярнях. Але ж це зовсім не чай і від нього можуть бути наслідки.