Здоров'яЧому люди хроплять уві сні та як із цим боротися
«Хропіння ніколи не є нормою»
Які причини хропіння в дітей і дорослих? Чим це може бути небезпечно? Коли хропіння може бути нормою, а коли з цією проблемою варто звернутися до лікаря. На всі ці запитання відповідає лікар-отоларинголог.
Денис Берест
лікар-отоларинголог медичної мережі «Добробут»
Чому люди хроплять?
Хропіння – це утворення звуку під час вібрації стінок верхніх дихальних шляхів уві сні. Зазвичай у цьому процесі бере участь м’яке піднебіння. Окрім цього, вібрації можуть відбуватися в піднебінних мигдаликах, корені язика та надгортанника.
Хропіння свідчить про те, що повітря, яке ми вдихаємо, потрапляє до організму із труднощами. Проявляється воно уві сні, бо в цей час м’язи верхніх дихальних шляхів розслаблені, а стінки цієї мускулатури втрачають тонус.
Провокувати хропіння можуть багато факторів. Зокрема такі:
- деформація носової перетинки
- поліпи в носовій порожнині
- хронічні синусити та риніти
- звужені носові ходи
- травма носа
- довгий піднебінний язичок
- захворювання гортані та носа
- збільшення мигдалин
- ожиріння
- вікові зміни тканин носоглотки
- набряк носової порожнини
- ендокринні захворювання
Провокувати хропіння також може алкоголь, активне куріння, постійне вживання снодійних засобів та алергія.
Коли хропіння є нормою, а коли потрібно звернутися до лікаря?
Хропіння ніколи не є нормою та завжди говорить про певні порушення. Однак буває, що хропіння виникає разово після певних факторів (алкоголь, застуда, алергія) і відразу ж зникає. В такому разі консультація лікаря необов’язкова.
До лікаря потрібно звернутися, якщо хропіння не проходить упродовж місяця. За умови, якщо людина скорегувала свій спосіб життя, змінила позу сну тощо. У хропіння завжди є причина, встановити її може лише лікар, і на основі цього давати рекомендації щодо лікування.
Окрім незручності для близьких, хропіння має негативні наслідки для самої людини. Тривале хропіння часто є ознакою синдрому обструктивного апное сну: це зупинка дихання уві сні від кількох секунд до кількох хвилин. Цей синдром має більш негативний уплив на організм та є небезпечним, адже збільшує ризик захворювань серцево-судинної системи та гіпертензії.
Іншими симптомами апное також можуть бути:
- Надмірна сонливість удень
- Труднощі з концентрацією
- Ранкові головні болі
- Біль у горлі після пробудження
- Неспокійний сон
- Брак повітря уві сні
- Гіпертонія
- Біль у грудях уночі
- Дуже гучне хропіння
Чому хроплять діти?
Хропіння в дітей має трохи іншу природу. У дітей носові ходи вужчі. Під час сну діти, особливо до 1 року, можуть голосно сопіти або хрюкати – це вважається нормою. Проте якщо у дітей від 2 до 7 років з’являється хропіння, то це сигнал для батьків, що потрібно йти до лікаря.
Причиною хропіння в дітей найчастіше є збільшення аденоїдів або піднебінних мигдалин, наприклад, через запальні процеси. У дітей вони можуть повністю закривати носоглотку й не дозволяти повноцінно дихати носом. Це може впливати на нормальне дихання. Такий стан можна та потрібно лікувати.
До якого лікаря звертатися?
Лікує хропіння та визначає його причини лікар-отоларинголог (ЛОР). Цей спеціаліст зможе побачити анатомічні порушення носа та горла, а також призначити обстеження в інших спеціалістів.
Хропіння не завжди пов’язане з носом, це також може бути симптомом порушення в ендокринній системі тощо. У будь-якому разі першопричину хропіння має визначити ЛОР.
Як лікують хропіння?
Найперше, що повинен зробити пацієнт із храпом, змінити спосіб життя: відмовитися від алкоголю, змінити позу сну, нормалізувати вагу тіла, тренувати м’язи горла.
Ось що можна зробити:
- Нормалізуйте вагу тіла. У людей із надмірною вагою в горлі можуть бути зайві тканини, які сприяють хропінню. Втрата ваги може допомогти.
- Обирайте сон на боку. Сон на спині звужує дихальні шляхи й частково перешкоджає потоку повітря.
- Спіть на високій подушці. Людям, які хроплять, рекомендовано спати в положенні, коли голова піднята над тілом і злегка нахилена назад.
- Не засинайте із закладеним носом. Алергія або нежить обмежують потік повітря через ніс і тоді людина починає дихати ротом, а це збільшує ймовірність хропіння.
- Уникайте алкоголю та заспокійливих препаратів. Особливо за кілька годин до сну. Вони пригнічують центральну нервову систему, що викликає надмірне розслаблення м’язів носоглотки.
- Відмовтесь від куріння. Окрім інших переваг для здоров’я, відмова від куріння також може зменшити хропіння.
- Потурбуйтеся про здоровий сон. Дотримуйтеся гігієни сну, висипайтеся та не зловживайте снодійними. Дорослі потребують не менше 7 годин сну щодня.
Якщо зміни способу життя недостатньо, лікар може призначити медикаментозне лікування. Наприклад, тонізувальні спреї для горла й інші препарати, які розширюють носові ходи. До нехірургічних методів також належить сипап-терапія – метод лікування порушень дихання у людей під час сну. Це спеціальний апарат, який реагує на ритм дихання людини і під невеликим тиском подає додаткове повітря, аби відбувся повноцінний вдих.
Якщо хропіння виникає через порушення анатомії, то вилікувати це можна хірургічним методом. Зокрема, це увулопластика від хропіння: вкорочення піднебінного язичка, яке проводять малоінвазивним методом (хірургічна операція без розрізу). Найчастіше для процедури використовують лазер. Вона дозволяє позбутися хропіння у 80% випадків.
У складних випадках хірургічне втручання передбачає видалення не тільки частини піднебінного язичка, а й мигдаликів. Так відбувається розширення ротоглотки, і повітря під час вдиху безперешкодно потрапляє до організму.
Також необхідно корегувати анатомічні зміни в носі, що може включати оперативні втручання, зокрема, септопластику (корекцію переділки носа), вазотомію нижніх носових раковин (зменшує об’єм носових раковин і збільшує просвіт носових ходів), видалення поліпів та аденоїдів.
Як не можна лікувати хропіння?
Не рекомендується використовувати прищіпки, які закривають ніс. Вони не лише не допомагають, а можуть і погіршувати ситуацію: коли ніс не дихає, рухливість піднебіння збільшується, і це може посилювати хропіння.
Різноманітні спреї та краплі для горла не є ефективними методами в лікуванні. Тривале надокучливе хропіння завжди має причину, її потрібно знаходити та лікувати.