За 2024 рік відкрили 2,7 тисячі проваджень про домашнє насильство. Це на 5% більше, ніж у 2023-му
За 2024 рік зафіксували 2 777 кримінальних проваджень про домашнє насильство. Це на 5% більше, ніж у 2023-му, і на 17% ніж у 2021 році, зазначають в дослідженні «Опендатабот».
У 2022 році рівень домашнього насильства впав, імовірно, через початок повномасштабного вторгнення. Тоді відкрили 1,5 тисячі справ за статтею про домашнє насильство. Але відтоді кількість справ почала зростати, ідеться в дослідженні.
За 2024 рік найбільше звернень було в січні: тоді відкрили 435 справ. У середньому на місяць відкривали 250 справ. У 85% від усіх справ, які відкрили у 2024 році, уже вручили підозри, а 80% проваджень передали до суду.
Цьогоріч 76% постраждалих від домашнього насильства – жінки. Проте випадків, коли по допомогу звертаються чоловіки, стає більше. Серед чоловіків найчастіше звертаються літні люди, які стикаються з насильством з боку своїх дорослих дітей переважно через фінансові мотиви.
Рівень домашнього насильства над літніми людьми поступово зростає з 2021 року. За девʼять місяців 2024 року на гарячу лінію надійшло 9,8 тисячі звернень від людей віком від 60 років. Загалом кожне третє звернення надходить від людей похилого віку. Це більше, ніж за весь 2021 рік: тоді було 9,3 тисячі звернень.
Серед найпоширеніших причин домашнього насильства – зростання рівня агресії через війну, надмірне споживання алкоголю й погіршення матеріального становища, каже директорка департаменту Національних гарячих ліній і соціальної допомоги в «Ла Страда-Україна» Альона Кривуляк.
Період зимових свят є піковим у зверненнях щодо домашнього насильства, за словами Кривуляк. Зазвичай загострення спостерігається в родинах, де насильство є звичною практикою.
- Що 10 хвилин у світі вбивають одну жінку, зазначали в доповіді «ООН-Жінки» й Управління ООН з наркотиків і злочинності в листопаді.
- Віледж разом із психотерапевткою й співзасновницею фонду «Сильні» Надією Волченською розповідав, чому кількість випадків насильства під час війни збільшується і як можна допомогти собі чи людині, яка стикнулася з насильством.