Вакцинація від вірусу папіломи людини на 60% знизила рівень смертності від раку шийки матки в жінок віком до 25 років, пише The Washington Post.

За словами лікарів, саме вакцинація підлітків проти ВПЛ є єдиним поясненням «такого значного зниження» смертності. 

Вакциною від ВПЛ треба щепитися й чоловікам, і жінкам

Вакцину від ВПЛ представили у 2006-му й нею рекомендують щепитися людям від 9 до 45 років. Остання версія вакцини захищає від дев’яти типів ВПЛ, враховуючи 16 й 18 штами, які спричиняють більшість видів раку. ВПЛ може викликати рак шийки матки, піхви й вульви у жінок, рак статевого члена в чоловіків, анальний рак, рак ротоглотки й ротової порожнини, а також генітальні бородавки. 

Але загальний рівень вакцинації знижується

У 2024-му діагностували 13 820 випадків раку шийки матки, з яких приблизно 4360 є смертельними, повідомляють у Національному центрі статистики охорони здоров’я. Водночас у Центрі контролю і профілактики захворювань кажуть, що рівень вакцинації проти ВПЛ падає через «загальний скептицизм щодо вакцин» – із 79,3% у 2022-му до 75,9% у 2023-му.

   

  • У молодих дівчат до 25 років рак шийки матки трапляється дуже рідко, однак для його розвитку треба багато років. Найчастіше він пов’язаний із вірусом папіломи людини. Тож за оновленими рекомендаціями, ПАП-тест й обстеження на вірус папіломи людини потрібно здавати із 25 років що п’ять років. 
  • Нова схема лікування раку шийки матки, що передбачає короткий курс хімієтерапії перед хімієтерапією й променевої терапії, знижує ризик смерті на 40%. 

Обкладинка: Damian Scarlassa (Pexels)