Вакцина від ВІЛ пройшла останню стадію випробувань. 99% пацієнтів отримали імунітет
Вакцина від ВІЛ пройшла останню стадію випробувань, що підтвердили імунітет у 99% пацієнтів, ідеться в дослідженні інституту Еморі.
Щеплення ефективніші за щоденні таблетки
Під час клінічного випробування порівняли ефективність двох препаратів: вакцина ленакапавіру й таблетки Truvada, які треба приймати щодня. У дослідженні взяли участь понад три тисячі людей, яких поділили на дві групи:
- з 2179 людей, які використовували вакцину ленакапавіру, лише двоє заразилися ВІЛом. 99% учасників у цій групі не заразилися ВІЛ-інфекцією;
- ще 1086 людей щодня вживали препарат Truvada, і в цій групі дев’ятеро людей заразилися інфекцією ВІЛ.
Вакцину можуть випустити в продаж у 2025-му
Ін’єкції ленакапавіру треба вводити двічі на рік. До того ж за непослідовного прийому ефективність «старих ліків» значно знижується. Це робить вакцину ефективнішою, ніж вживання щоденного перорального препарату, кажуть науковці.
Якщо результати дослідження залишаться стабільними, Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) зможуть випустити вакцину в продаж уже у 2025 році.
- У лютому 2022-го в США повідомили про першу жінку, яку вилікували від ВІЛ після пересадки стовбурових клітин. Раніше цим методом також вилікували двох чоловіків. У липні 2022-го від ВІЛ «вилікували» четверту найстарішу людину.
- У лютому 2023-го в Україні ухвалили закон про протидію ВІЛ, який змінює засади тестування на ВІЛ і спрощує доступ пацієнтів до ліків. Ми пояснювали, що означають новини про успішне лікування ВІЛ у світі і як вберегтися від ВІЛ в умовах воєнного часу. А також поспілкувалися з жінками, які живуть з ВІЛ.
- Кожен охочий може швидко й конфіденційно пройти безоплатний тест на ВІЛ. Замовити тест можна поштою, а сам результат експрес-тесту доступний уже за 15 хвилин.
Обкладинка: Asian Development Bank (Flickr)