Кожні 10 хвилин у світі вбивають жінку – ООН
Кожні 10 хвилин у світі вбивають одну жінку, йдеться у доповіді «ООН-Жінки» та Управління ООН з наркотиків і злочинності.
У 2023-му жертвами від рук членів родини стали понад пів сотні тисяч жінок
У 2023 році партнери або близькі родичі вбивали приблизно 140 жінок щодня. Тобто, у світі кожні 10 хвилин убивають жінку. Загалом за рік чоловіки навмисно вбили 85 тисяч жінок, з яких 51 100 жінок стали жертвами від рук свого партнера або близького родича.
Згідно зі звітом, найбільше вбивств жінок від рук партнерів та інших членів сімей зафіксовано в Африці – там убили 21 700 жінок. На другому місці – Азія, де вбили 18 500 жінок, а на третьому – Америка, де жертвами стали 8 300 жінок.
Найнебезпечніше місце – власний будинок
Водночас найбільш небезпечним місцем для жінок стає власний будинок. Згідно з даними, саме в приватному й домашньому просторі жінки стикаються зі смертельним насильством.
Це тільки верхівка айсберга
Об’єктивно оцінити рівень феміциду у світі неможливо через низьку якість збору даних у багатьох країнах. «Ми розглядаємо ці цифри як верхівку айсберга, бо не всі смерті жінок реєструються, і не всі причини їх смерті називають феміцидом», – каже заступниця виконавчого директора UN Women Нярадзай Гумбонзванда.
Феміцид – це статеве насильство проти жінок і навмисне вбивство жінок за те, що вони є жінками. Феміцидом також вважають селективні аборти дівчаток, убивства жінок за «безчестя», загибель внаслідок калічення вульви, кримінальні аборти або акушерські насильства, полювання на відьом.
- Рекордну кількість справ про домашнє насильство зареєстрували в січні 2024 року. Тоді відкрили 435 проваджень, що на 55% більше, ніж у січні 2023 року. Станом на 1 червня 2024 року відкрили понад півтори тисячі кримінальних справ за фактом домашнього насильства.
- У червні 2022 року Верховна Рада ратифікувала «Стамбульську конвенцію», що покликана запобігти домашньому насильству. Згідно з нею, кримінальним злочином є сексуальне домагання вдома, на роботі, у транспорті, на вулиці чи будь-де, також фізичне чи психічне насильство, примусові аборти, стерилізація й примусовий шлюб.
- Редакція Віледжа разом із психотерапевткою й співзасновницею фонду «Сильні» Надією Волченською розповідала, чому кількість випадків насильства під час війни збільшується і як можна допомогти собі чи людині, яка стикнулася з насильством.
Обкладинка: Fort George G. Meade (Flickr)