11% українців вважають, що ситуація з демократією погіршилася через повномасштабну війну – КМІС
Серед українців 11% вважають, що ситуація з демократією погіршилася через повномасштабну війну, зазначає Київський міжнародний інститут соціології за даними дослідження, яке провели в травні 2024 року.
Cеред опитаних 19% українців вважають, що ситуація з демократією поліпшилася за останні пʼять років, а 29% вважають, що не змінилася. 43% респондентів вбачають певні погіршення, серед яких 28% пов’язують їх зі спробами влади згортати права й свободи громадян.
Майже половина респондентів (49%) вважають, що за останні пʼять років ситуація в економіці погіршилася. Зокрема, 16,5% пов’язують це з повномасштабною війною, а 23% – із помилковими діями влади. Проте 17% опитаних вважають, що ситуація поліпшилася, а не змінилася – 21%.
Серед респондентів 13% виступають за президентську форму правління для України. Також 27% підтримують президентсько-парламентську форму, 31% –парламентсько-президентську й 16% – парламентську. Решта 13% не змогли відповісти на запитання.
Водночас 74% українців вважають, що в Україні має бути впливовий парламент, який щонайменше повинен давати згоду на призначення президентом уряду й мати можливість його звільнити. А 71% українців вважають, що в Україні має бути й президент, який також повинен мати щонайменше «певні серйозні повноваження».
Дослідження провели методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки, опитали 1 002 респонденти старше 18 років. До вибірки не ввійшли мешканці територій, які непідконтрольні Україні.
У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» відбувся захід «Осмислення. Цінності та історії стійкості», де Глібовицький поділився роздумами про вплив радянського ладу на цінності українців, як вони змінюються зараз і що потрібно зробити українцям сьогодні, щоб мати краще майбутнє вже завтра. The Village Україна зібрала найважливіші тези з виступу.