Київрада затвердила спрощений порядок встановлення меморіальних дощок
Київрада затвердила спрощений порядок встановлення меморіальних дощок на честь загиблих захисників і захисниць.
У новому порядку встановили чіткі вимоги до художнього оформлення, розміщення, утримання й обліку меморіальних дощок. А також спростили процедуру погодження їх встановлення на честь учасників бойових дій.
Київрада затвердила єдиний зразок меморіальної дошки, що дозволить започаткувати й надалі впроваджувати єдину концепцію меморіалізації загиблих у російсько-українській війні.
Щоб встановити меморіальну дошку, треба подати відповідну письмову заяву на ім’я Київського міського голови. До заяви потрібно додати:
- біографічну довідку про особу, якій хочуть встановити меморіальну дошку (із детальним описом бойового шляху);
- кольорові світлини фасаду будинку й пропонованого місця розташування дошки;
- проєктну пропозицію, яка повинна відповідати типовому зразку, із зазначенням місця розташування на фасаді;
- письмову згоду власника будівлі або споруди, на якій пропонують встановити дошку;
- висновок Інституту української мови Національної академії наук України щодо тексту напису;
- письмову згоду щодо фінансування робіт із проєктування, виготовлення та встановлення;
- письмову згоду родичів особи;
- копії документів, які підтверджують смерть учасника бойових дій унаслідок військової російської агресії проти України;
- копії нагородних документів, які підтверджують заслуги загиблого (за наявності).
Проєкт-рішення розробляла підготовча група, до якої ввійшли депутати всіх фракцій, представники профільних департаментів, районних державних адміністрацій і «Київ мілітарі хабу».
У 2023 році кількість звернень щодо встановлення пам’ятних знаків у столиці збільшилася вшестеро, як порівняти з 2021 роком. Клопотань про встановлення дошок і пам’ятних знаків на честь загиблих захисників у 2021 році було 14% від загальної кількості, а за 2023 рік – уже 71%.
Редакція The Village Україна поспілкувалася з історикинею, активісткою, культурною менеджеркою й керівницею патронатної служби «Азову» про роль військового цвинтаря, меморіалів і різні підходи до збереження пам’яті.