Нобелівську премію з економіки присудили «за вивчення того, як інституції формуються й впливають на розвиток націй».

Лауреатами стали вчені Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон і Джеймс Робінсон. Вони показали, що одна з причин, чому країни мають різні темпи розвитку, – це суспільні інституції, що запроваджували там під час колонізацій.

У деяких країнах метою колонізації була експлуатація народу, а в інших – довгострокова вигода й побудова політичних й економічних інституцій. «Відкриті інститути часто запроваджували в країнах, що були бідними на момент колонізації. Це з часом призводило до зростання загального добробуту населення й стало важливою причиною, чому колишні колонії, які колись були багатими, зараз є бідними, і навпаки», – пояснювали вчені.

   

  • Нобелівський комітет вручив премію в галузі фізіології й медицини. Її отримали Віктор Амброс і Гері Равкун за відкриття мікроРНК і її роль у посттранскрипційній регуляції генів. 
  • Нобелівську премію з фізики вручили Джонові Хопфілду та Джеффрі Хінтону за роботу зі штучними нейронними мережами, які лежать в основі ШІ.  
  • Нобелівську премію з літератури вручили південнокорейській письменниці Хан Канг «за її насичену поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам і викриває крихкість людського життя». 
  • Нобелівську премію миру присудили японському руху людей, які пережили ядерне бомбардування Хіросіми й Нагасакі. Вони отримали премію «за зусилля, спрямовані на створення вільного від ядерної зброї світу й демонстрацію через свідчення свідків того, що ядерну зброю більше ніколи не можна використовувати».

Обкладинка й фото: Нобелівський комітет