Чому чадний газ небезпечний та як уникнути отруєння
Чому чадний газ небезпечний та як уберегтися від отруєння, пояснили в МОЗ.
Що таке чадний газ і як він діє на організм людини
Токсичний чадний газ (СО) – це оксид вуглецю, що утворюється, якщо горіння відбувається в умовах браку кисню. Він не має кольору, запаху чи смаку, тому його неможливо ідентифікувати без спеціальних приладів. Водночас чадний газ може бути смертельним та впливає на людину навіть у невеликій концентрації.
У кровоносній системі людини чадний газ з’єднується з гемоглобіном – білком, що бере участь у транспортуванні кисню. Тому кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень до тканин, а організм швидко починає відчувати його нестачу.
Ступінь отруєння залежить від об’єму чадного газу, який вдихнула людина, а також від часу вдихання й концентрації газу в повітрі. Тому вдихання газу в невеликих концентраціях, але впродовж тривалого часу може мати серйозні наслідки для здоров’я, застерігають у МОЗ.
Симптоми отруєння чадним газом
- головний біль;
- нудота;
- прискорене дихання;
- слабкість;
- відчуття втоми і запаморочення.
Гіпоксія (сильний дефіцит кисню) внаслідок гострого отруєння чадним газом може призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця.
Що робити при отруєнні чадним газом
Реакція на отруєння чадним газом може розвинутися упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин). Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння ще до появи симптомів.
Якщо відчуваєте подібні симптоми, причиною яких може бути чадний газ, треба вимкнути всі прилади, крім електричних, та відкрити вікна, а також викликати аварійну газову службу за номером 104.
Також треба надати домедичну допомогу та викликати 103. Потерпілого радять винести на свіже повітря, покласти йому під голову подушку, розстебнути комір і пояс.
При роботі яких приладів може утворюватися чадний газ
Чадний газ може накопичуватися в приміщення з несправною технікою чи недостатньою вентиляцією і утворюється під час роботи:
- двигунів внутрішнього згоряння автомобілів та суден;
- дров’яних, газових або вугільних печей;
- портативних бензинових генераторів;
- мийних машин;
- камінів;
- вугільних грилів;
- газових водонагрівачів;
- гасових обігрівачів.
Як уберегтися від отруєння чадним газом
- Не залишати ввімкнені газові прилади без нагляду.
- Для обігріву помешкання використовувати лише призначені для цього прилади (до прикладу, не використовувати газову плиту для обігріву приміщення).
- Регулярно перевіряти газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність.
- У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняти заслінку в пічці чи комині.
- Не встановлювати електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні.
- Часто провітрювати приміщення, в якому є газові прилади.
- Встановити прилад для визначення концентрації чадного газу.
- Не спалювати нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція.
- Не використовувати генератор чи будь-які бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей чи вентиляційних отворів. Натомість користуватися подовжувачем потрібної довжини, щоби тримати генератор на безпечній відстані.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
26 листопада трьох людей у селі Княжичі Київської області госпіталізували з ознаками отруєння чадним газом. Рятувальники встановили, що в підвалі будинку працював генератор.
Крім того, зафіксували кілька випадків смерті від отруєння чадним газом. Зокрема 11 листопада загинуло три людини у багатоповерхівці на Софіївській Борщагівці.
Ми також розповідали, як не влаштувати пожежу, коли користуєтеся генераторами, пальниками та буржуйками.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі