РинкиЩо купувати на ринку в березні
Представники «Сільпо», Good Wine, Foodies i Holy Burger – про те, як і навіщо обирати сезонні продукти
The Village Україна дізнається, що актуально купувати на ринку цього сезону.
Підпишись на Telegram-канал Тестовий режим – вся їжа міста в одному місці.
Анна Густова
керівниця департаменту «Овочі та фрукти» мережі магазинів «Сільпо»
На фруктово-овочевому ринку України зараз міжсезоння, тому асортимент стрімко стає одноманітним. Через несприятливі погодні умови сезон хурми закінчився у країнах, звідки її доставляють, швидше. Сезон цитрусових і гранатів теж закінчується. Фруктів на полицях стає менше, в дефіциті й овочі локального виробництва. Тому ціни стрімко зростають, кількість товару скорочується, а якість падає. Водночас усі готуються до сезону ранньої продукції, який стартує в квітні-травні та символізує вихід ринку із зимової сплячки. Тоді полиці супермаркетів і відкритих ринків наповняться яскравими фарбами ранніх українських овочів. Перші партії будуть надходити із Закарпаття та Херсона.
У березні варто звернути увагу на фрукти, які доступні цілий рік. Наприклад, авокадо – зараз його сезон у Кенії та Перу, звідти аж до червня привозитимуть сорт фуерте. Тоді як восени та взимку їх доставляють з Іспанії та Ізраїлю. Манго аж до осені приїздитимуть з Бразилії та Перу, аж поки їх не змінять іспанські фрукти. Завжди доступні ананаси з Коста-Рики. Триває сезон єгипетських апельсинів сорту «Валенсія». Ми прагнемо забезпечити гостей свіжими фруктами та овочами незалежно від пори року, тому купуємо їх у різних країнах, відповідно до сезону.
Богдан Вашека
старщий продавець магазину Good Wine
У березні починають потрапляти на полиці перші тепличні продукти: редис, зелень, салати, морква, буряк, огірок, томат. Як на мене, головний фактор вибору – перевірений виробник. Ранніх овочей боятися не потрібно, за правильного вирощування вони не відрізняються від тих, що ми бачимо на прилавках пізніше. Дорого, але це виправдано опалюванням теплиць.
Як обирати сезонні продукти? У першу чергу вони мають бути свіжими, чистими і пахнути характерно для цього виду продукту. До того ж у кожного продавця мають бути сертифікати якості.
Із сезонного варто шукати брюссельську капусту та гливи, а також уважно ловити момент, коли на ринку з’явиться черемша. Березень є не простим сезоном: для соковитих трав, овочів та фруктів ще зарано, тому нам залишається гратися з цитрусовими й іншими зимовими продуктами, доки вони все ще виграють. Подумайте про те, чого не встигли наїстися – можливо, саме час купувати помело чи світі, знайти соковиті ананаси та приготувати з ними upside down пиріг із ромом та вершками.
Така ж увага до коренеплодів: готуйте корінь селери, петрушки чи кольрабі з морквою. Якщо хочеться чогось нового – пошукайте броколіні, це природний мікс броколі з гайланом, воно дуже соковите і чудово себе проявляє і в салатах, і як гарнір до риби, а також може стати основою супів.
Уже березень, вже сонце, і нашому організму, втомленому і обезсиленому після тривалої зими, необхідна підтримка правильним харчуванням. Щоразу, коли я опиняюся на ринку, у якому б місті я не був, я дивлюся на те, які продукти з'явилися, які відійшли з огляду на сезон.
Наприклад, нещодавно у Львові мене надзвичайно потішило те, що я знайшов ведмежу цибулю – черемшу! Певно, це перші їстівні стебла, які пробиваються крізь ґрунт на початку весни. Понад 5 тисяч років люди вживають черемшу через її унікальні якості. Це вітамінна бомба, яка очищає кров, виводить холестерин із орагнізму і вважається природним антисептиком. Турки готують із черемшою сир, австрійці – традиційний суп із телятиною, чеченці – тушкують і смажать. Окрім того, її можна їсти сирою, додавати у салати. Приміром, я робив хліб із черемшою, також можна заготувати прекрасний песто на кілька місяців наперед.
Обкладинка: Анна Шакун для The Village Україна
Фото: Наті Авдєєва для The Village Україна