Редакція Віледжа розповідає про заклади, що запустили в Україні в листопаді. Серед відкриттів – віконце з пиріжками Am, «Баба Ґануш», пивна «Піна» й азійський ресторан Cham у Києві, а також стритфуд «Крейзі Манкі» у Львові, бістро «Отава» в Луцьку й міське кафе «Мінімаліст» в Одесі.

Раніше ми також розповідали про заклади, що відкрили в різних містах у жовтні й вересні.

Київ

   

Кафе й ресторани

Кафе-пекарня «Франик» біля площі Українських Героїв

«Франик» відкрили на розі Великої Васильківської й Саксаганського. Це вже четвертий їхній заклад, ще три працюють у Полтаві, Харкові й Дніпрі.

У закладі випікають круасани, сінабони, печиво й булочки. Також подають сніданки весь день, а вечері – з 12:00. З бару пропонують «зігріваючий апероль», пунш і какао для дорослих.

Де: вулиця Велика Васильківська, 48

Вікно з пиріжками Am на Гончара

Віконце з пиріжками Am запустили на Чеховському провулку, просто навпроти «Тайського привіту». «Aм – це звук першого досвіду смаків», – пояснюють неймінг засновники, а ще це назва пиріжків, які й стали основою меню віконця. 

Пиріжки в Am називають власним «суперфудом». Їх готують із вишнями й маком, яловичиною й чедером, капустою й копченою грудинкою, крем-чизом і родзинками, грибами й картоплею. Утім Am працюватиме не лише у форматі віконця. На початку грудня фаундери відкриють тут бістро з повноцінним меню.

Де: Чеховський провулок, 3

Шашлична «Баба Ґануш» від Алекса Купера на Великій Васильківській

Це новий формат закладу від ресторатора Алекса Купера («Селям», «Шалом», Tachinomi, Kyiv Food Market). Ресторан відкрили на місці його ізраїльського стритфуду Avi, на вулиці Великій Васильківській, 24.

Купер називає свій новий заклад «шашличкою мрії» й розповідає, що першим рестораном його дитинства був саме такий заклад у Татарбунарах. Крім того, бабаґануш – це ще й страва з баклажанів близькосхідної кухні. Її можна замовити в закладі, а також – різні види шашлику, манти, вушка, мезе й свіжий хліб.

Де: вулиця Велика Васильківська, 24

Ресторан «І будуть Люди» в Софіївській Борщагівці

У закладі намагалися «оживити» українські традиції, ділиться команда. З основних позицій у меню є різні види піци, пасти й вареників, а з напоїв – чай власного виробництва й лимонади. Ресторан позиціонують як сімейний заклад і пропонують організовувати тут великі події.

Де: проспект Мартинова, 11

Ресторан Shashlikyan Max в оновленому форматі на Позняках

Shashlikyan Max – це ресторан із шашликом і стравами східної кухні. В оновленому закладі на вулиці Гришка деякі страви доготовують офіціанти вже при гостях, а по вечорах пригощають чачею й сирними закусками на вході. Також тут проводять дегустації й пропонують мініатюри страв із нового меню.

Де: вулиця Михайла Гришка, 8-В 

«МакДональдз» на Вокзальній площі

«МакДональдз» біля залізничного вокзалу в Києві відкрили після реконструкції, що тривала майже пів року. Ресторан став одним із найбільших в Україні, його будівлю реконструювали, а простір усередині переобладнали.

У закладі доступне повне меню «МакДональдз» і є сервіс обслуговування за столиком. Зробити замовлення можна й у разі відключення світла, бо заклад має генератор.

У листопаді «МакДональдз» відкрили ще два ресторани – біля Академмістечка, на проспекті Палладіна, і перший свій заклад у Боярці.

Де: Вокзальна площа

Кафе Rise у ЖК «Варшавський Плюс» в оновленому форматі

Раніше на цьому місці було кафе «Кавовий», однак засновники розширили заклад і відкрили тут Rise. У меню – 15 варіантів сніданків, що готують увесь день, і понад 20 позицій десертів. Також є лавка з намазками в баночках, які можна взяти із собою, і кава в джезві за власним рецептом.

Де: вулиця Всеволода Змієнка, 21-А  

Сімейний ресторан Very Well Cafe на Позняках

Це вже шостий заклад мережі, його відкрили на вулиці Анни Ахматової, біля станції метро «Позняки». Традиційно тут подають сніданки, равіолі, пасту, десерти й готують торти на замовлення.

Де: вулиця Анни Ахматової, 44-А 

Бари й кав’ярні

Пивна «Піна» на Ярвалу

«Піну» відкрили на розі вулиць Гончара і Ярославового Валу.«Коли ми вирішили відкрити пивну, нам усі казали, що це місце прокляте і що тут нормально працювала лише «Піна». Ось ми й вирішили: нехай тут знову буде «Піна», – розповідала команда Віледжу. 

У меню закладу є не лише закуски до пива, а й повноцінні страви на обід чи вечерю. Також пропонують коктейльну карту від Suite 13 і винну карту від «Бюро вин». 

Де: вулиця Ярославів Вал, 30/18

Бар «Цегла» на Великій Васильківській

Це другий дайв-бар «Цегла» у Києві й найбільший у їхній мережі. Тут є 10 кранів українського крафтового пива, також подають коктейлі і свої наливки: лімончело й вишнівку на джині. У барі планують організовувати DJ-сети, стендапи й грати живу музику.

Де: вулиця Велика Васильківська, 48/18

Кав’ярня «Апостроф» на Воздвиженці

«У нас тепло, тихо й грає культова музика від Івасюка до Blooms Corda», – розповідає засновник кав’ярні Ігор Сава, який також грає в гурті Hliborob. У закладі готують каву й чай і можна замовити сендвічі й десерти. Щотижня тут планують влаштовувати прослуховування пісень й обговорювати їх, також дивитимуться кліпи нових українських артистів. 

Де: вулиця Кожум’яцька, 20-Б

Азійський ресторан Cham Cham на Подолі

Cham Cham відкрили на вулиці Волоській і готують тут малайзійську, індонезійську й філіппінську кухні. Страви готують за автентичними рецептами, каже команда. Серед деяких позицій – смажені локшина й рис, креветка сатай із креветки чи курки, суп лакса з кокосовим молоком і деякі філіппінські десерти.

Де: вулиця Волоська, 2

Інші міста

Кавʼярня «Південь» у Вінниці

Це вже четверта така кав’ярня на Вінниччині від фаундерів з Херсона. Її відкрили просто біля фонтана в Центральному парку Вінниці. «Я називаю цей простір кавʼярнею з літнім майданчиком на 40 гектарів. Саме такою є площа центрального парку», – ділиться один із засновників проєкту.

Де: Центральний парк Вінниці (головний вхід – площа Калічанська)

Сімейне бістро «Отава» на околицях Луцька

Заклад відкрили в селі Зміїнець у Луцькому районі, повз проходить траса на Ковель і пункт контролю на кордоні з Польщею «Ягодин». Там готують сніданки протягом усього дня, а пасту роблять вручну за «італійським підходом». Також є веганські страви.

Де: село Зміїнець, вулиця Левадна, 9/1

Кафе «Вражає» у Львові

«Вражає» – це заклад від родини ветерана Сергія, який вони називають «кавово-сніданковою історією». У меню – різні види сніданків, тости, паста й десерти.

Де: вулиця Староєврейська, 26

Простір «Франкі» в Чернівцях

«Франкі» – це кафе, кондитерська й кулінарна школа. Сніданки тут можна замовляти весь день, їх тут 17 позицій. Також є десерти, круасани, даніши й сінабони.

Де: вулиця Івана Франка, 26

Стритфуд «Крейзі Манкі» від Нестора Шуманського у Львові

«Крейзі Манкі» – це стритфуд із шаурмою й бургерами від Shum Group (Code, «Рамен Мо», «Промінь», «Сяйво», «Грузинський», «Зашкварка», «Зорецвіт»).
Акцент у меню робили на шаурмі й пропонують 15 її варіантів: від класики до шаурми з рібаєм чи галицької. Коли запитуємо шефа Яна Нгуена про те, як створив 15 варіантів шаурми, він розповідає, що насправді придумав їх іще більше. Окрім шаурми, пропонують бургери, закуски й кажуть, що особливу увагу приділили веганським позиціям. З напоїв – хендмейд-компот та айран.

Де: вулиця Князя Романа, 26

Міське кафе «Мінімаліст» в оновленому форматі в Одесі

Заклад перевідкрили після тримісячної перерви й тепер фокусуються на сніданках і бранчах. Зокрема, можна замовити етажерки зі сніданком, салатом і десертом.

Крім того, оновили інтер’єр кафе: тепер тут жовті стелі й стільці, зелено-чорна плитка й чорна «обпалена» деревʼяна підлога. 

Де: вулиця Італійська, 31 (раніше – Пушкінська)

Ресторан L’OR Cafe & Boutique у Львові

Заклад відкрили в будинку Мойсея Рогатина, що збудували ще в 1912 році. У різний час тут працювали кав’ярня «Ренесанс», фільмове товариство «Ексцельсіор-фільм», ательє й кафе «Веселка». Серед основних страв у меню ресторану – бургер, страви з дорадо й коропом, яловичий язик і медальйони.

Де: вулиця Січових Стрільців, 12