
Майже 20 театральних вистав квітня
Альтернативний театр «Нафта» в Києві з виставами про екоцид, Салтівку та постановкою за Майком Йогансеном; «Невеличка драма» за Валер’яном Підмогильним у Театрі Франка й польський режисер у Театрі Лесі Українки: зібрали театральні прем’єри, як варто переглянути у квітні.
«Невеличка драма»
Любов – це неминучість чи вибір?

Марта, головна героїня роману Валер’яна Підмогильного й однойменної постановки Ігоря Білиця, «мусить закохатися». У світі, де все має бути практичним і доцільним, почуття здаються зайвими. Романтичні мрії стикаються з реальністю, коли Марта зустрічає трьох кандидатів: для інженера Дмитра шлюб – це спільна праця й виховання дітей; для професора Славенка – біологічна необхідність, а колишній сільський фельдшер Льова просто мовчки кохає й боїться це визнати. Квитки на виставу вже розібрали, але можна стежити за наступними показами, зокрема в Telegram-каналі театру.
Коли: 3 і 4 квітня
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик»
«GAIA-24. Opera del Mondo»
Опера, що почалася з підриву Каховської дамби

Фото: Валерія Ландар
Реп та опера, авангард і попкультура, фольклор і рейв об’єднають в опері про війну проти природи та людини від авторів Chornodyldorf Романа Григоріва й Іллі Разумейка. Відео для вистави знімали на острові Хортиця, а імпульсом для постановки став підрив армією РФ Каховської дамби 6 червня 2023 року. Пейзажі, які у 2020 році були місцем дії для Chornodyldorf, трансформувалися. Змінилася й сама опера після київської прем’єри в травні 2024 року й подальших показів у Роттердамі, Відні, Венеції та Берліні – тепер покажуть її оновлену версію.
Назва опери відсилає до давньогрецької богині Землі Гайї, а також до однойменної теорії, яка пропонує розглядати сукупність живого й неживого наповнення планети як єдиний взаємопов’язаний організм. Автори попереджають: в опері 18+ будуть присутні оголені тіла, стробоскопічні світлові ефекти й гучний звук. Показ буде в червні, але квитки розбирають уже зараз.
Коли: 4 червня
Де: Театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»
«Косметика ворога»
Психологічна дуель

Фото: Ірина Сомова
У залі очікування аеропорту головний герой зустрічає незнайомця й несподівано втрачає ілюзію контролю, опиняючись у пастці його влади. До постановки за твором бельгійської письменниці Амелі Нотомб режисер Євген Лунченко додав іронічних інтонацій. Інтелектуальний і навіть містичний трилер із детективною складовою має виводити із зони комфорту: глядач може відчути себе рибою в сітці, як і головний герой – такими є правила гри, каже режисер.
Коли: 24 і 29 квітня
Де: Театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»
«Благальниці»
Евріпід, який стає сучасним

Понад дві з половиною тисячі тому Евріпід написав давньогрецьку трагедію часів Пелопоннеської війни: після битви при Деліумі переможці-беотійці відмовилися віддавати афінянам тіла полеглих воїнів. Уперше постановку втілили всього через два роки після цих подій. Утілюючи її зараз, польський режисер Радек Стемпінь навмисно не проводить прямих історичних паралелей – вони просто стають очевидними.
Коли: 25 квітня
Де: Театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»
«Зоря. Початок»
Історія про тих, хто створював театр

Фото: Ірина Сомова
За 130 років існування одну з найкращих п’єс Михайла Старицького – «Талан» – почали сприймати крізь призму стереотипів, вважають у Театрі імені Лесі Українки. Свого часу автор сам зрежисував постановку та зіграв у ній епізодичну роль. Тепер режисера Миколу Бабина зацікавив не контекст життя самого драматурга, а те, якого розвитку подій той прагнув насправді.
Коли: 4 і 13 квітня
Де: Театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»
«Жінка в чорному»
З привидами та прокляттями

Якщо ви любили в дитинстві слухати страшні історії в компанії за багаттям чи лякати одне одного неймовірними небилицями, вам сподобається «Жінка в чорному», кажуть у Театрі на Подолі. Виставу за романом Сьюзен Гілл ставить головний художник Австрійського фестивалю й режисер Андреас фон Шліппе. Це версія для дорослих, додають у театрі. У виставі використають голографічне обладнання, щоб «конкурувати з кіно в реалістичності, а може, навіть його перевершити».
Коли: 11, 12 і 13 квітня
Де: Театр на Подолі, Андріївський узвіз, 20-Б, метро «Контрактова площа»
«Оргія кіборгів»
Вистава про екологічні наслідки війни

Фото: Олександр Осіпов
«Останнє шоу антропоцену» – слоган постановки від харківського альтернативного театру «Нафта». Прем’єра відбулася за 30 кілометрів від лінії розмежування в Харкові, а тепер виставу покажуть у Києві. Назва відсилає до ідей філософині Донни Гаравей, яка описує процес знищення ландшафтів та екосистем як оргію кіборгів: військові машини стають частиною біосфери, тож війна ніби зливається з життям.
Екологічні наслідки російсько-української війни команда спочатку досліджувала на практиці, в Ізюмі Харківської області: побачили спалені ліси, забруднені й заблоковані ріки, перекопані могилами, капонірами й вирвами ландшафти, коментує драматургиня Люба Ільницька. У виставі використають «обставини химерного шоу», додає режисерка Ніна Хижна. Костюми від художниці Даші Чечушкової виготовлені з тих самих матеріалів, що й об’єкти в постановці – уживаних чи знайдених на вторинному ринку речей.
Коли: 6 квітня
Де: Concert Hall, вулиця Кирилівська, 41, метро «Контрактова площа»
«Веселка на Салтівці»
Поетичність «хуліганського» району

Фото: Олександр Осіпов
Салтівка – найбільший житловий масив Харкова, який зазнав найбільших руйнувань. На хуліганський імідж району пропонує іронічно подивитися засновник альтернативного театру «Нафта», режисер і єдиний актор вистави Артем Вусик, який зіграє одразу шістьох персонажів.
За музику відповідають представники харківської андеграунд-сцени Сергій Савенко й Іван і Віктор Кондратови. Постановка перемогла в театральному фестивалі-премії ГРА (номінація «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу й перформативних форм»), а Вусика нагородили премією Леся Курбаса.
Коли: 14 квітня
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик»
«Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію»
Що роблять картонні людські фігури в справжніх ландшафтах

Фото: Антон Дмитрук
Ця довга назва – твір харківського письменника Майка Йогансена, постановку за яким також ставить засновник незалежного театру «Нафта» Артем Вусик у Малому театрі. Обіцяють абсурдний маршрут через гарячий херсонський степ, барселонський базар і поле гречки, який приведе в місце, де «з легкістю закортить провалитись у тартарари». Малий театр також виступатиме в Театрі на Троєщині з виставою «Двоє».
Коли: 26 і 27 квітня
Де: Малий театр, вулиця Гончара, 33, метро «Золоті ворота»
Квитки: у продажу з 1 квітня
«Максим Кривцов. Поет із позивним Далі»
«Молодий старий»

Андеграундний театр із Запоріжжя «Мотлох» приїздить до Києва з виставою про поета Максима Кривцова, який загинув у бою 7 січня 2024 року. Йому було 33 роки, він любив свого рудого кота, колу й тістечка. Кривцова показують не як героя, який увійде до шкільних підручників, а як «ненормальну в хорошому сенсі людину». Буде вистава 16+, де використовують звуки вибухів.
Коли: 12 і 13 квітня
Де: Театр між трьох колон, Львівська площа, 14, метро «Золоті ворота»
«Бал в опері. Варіації»
Навіщо бал в опері

У поемі польського поета Юліана Тувіма дія відбувається у приміщенні опери, а потім розширюється на всю Польщу, світ і навіть космос. Декораціями в поемі стають, власне, бал, місто й село. «Варіації» від Національної оперети називають «несмішною комедією на одну дію». Постановка досліджуватиме вічну дилему – як чинити, щоб залишатися собою.
Коли: 8 квітня
Де: Театр оперети, вулиця Велика Васильківська, 53/3, метро «Олімпійська»
«Зрада»
Експеримент від Молодого
Це історія за пʼєсою британського драматурга Гарольда Пінтера про зраду самого себе, з якої витікає зрада інших, описують у Молодому театрі. Постановку втілить Олександра Меркулова, режисерка вистав «Зілля», «Острів любові», «Попіл» і «Жага моря». До неї долучать акторів інших театрів і кіно.
Коли: кінець квітня – початок травня
Де: Молодий театр, вулиця Прорізна, 17, метро «Золоті ворота»
Квитки: скоро в продажу
«Спробуй вимкнути»
Світ, де не можна вимикати телевізор
У тоталітарній державі Загір’я минуле постійно переписують, а люди, крім того, що змушені постійно дивитися телевізор, ще й мають номери замість імен. Як завжди в таких орвеллівських історіях, з’являються ті, хто ставить під сумнів непорушність системи, як-от Богдан, який намагається врятувати дівчину на ім'я ДР-5863. Вона вважає себе дочкою диктатора, але змушена перевідкрити власну ідентичність. Буде й державний переворот, який не принесе справжніх змін.
Коли: 2 і 24 квітня
Де: Майстерня театрального мистецтва «Сузір’я», вулиця Ярославів Вал, 14-Б, метро «Золоті ворота»
«Кліпни двічі»
Найменш помітний, але іноді вирішальний жест


Системи трекінгу очей уже дають змогу створювати комп’ютерні ігри, де юзер керує героєм за допомогою кліпання (що вже й казати про застосунок «Дія»). Як кліпання очима зіграло дивну роль у житті Жан-Домініка, Марини, Уве й Дрю, розповідатиме аудіовистава від Міського театру, перша за майже два роки. Глядачі сидітимуть за столом удвох, навпроти одне, одного і слухатимуть виставу в навушниках і з mp3-плеєром (сидіти можна буде й одному, але це буде не так цікаво).
Голосами вистави стали актори Театру на лівому березі Марина Клімова та Дмитро Олійник. Послухати можна буде щовихідних у рожевому кіоску на Січових Стрільців. До речі, якщо купувати квитки на місці, вони будуть дешевшими (250 гривень онлайн, 200 гривень – у кіоску).
Коли: щовихідних у квітні
Де: Міський театр, вулиця Січових Стрільців, 44, станція метро «Лук’янівська»
Квитки: скоро в продажу
«П’ять пісень Полісся»
Історії мешканців Полісся протягом століття


Театральний режисер, а також генеральний продюсер фестивалю «Миколайчук Open» Олекса Гладушевський адаптував п’єсу сучасної драматургині Людмили Тимошенко зі студентами акторської школи «Фенікс». Усі кошти з продажу квитків спрямують на допомогу військовослужбовцям 36-ї та 79-ї бригади ЗСУ на сході України. Також хочуть привернути увагу до Малої опери – пам’ятки історії й архітектури Києва, яка потребує реставрації після обстрілів РФ влітку 2022 і 2024 року. До речі, постановку «Пісні Полісся»за цим текстом у режисурі Дмитра Весельського також можна переглянути в Малому театрі.
Коли: 8 квітня
Де: Мала опера, вулиця Дегтярівська, 5, станція метро «Лук’янівська»
«Андріївський узвіз. Ліхтар. П’єро»
Сповідь акторки


Це другий проєкт Херсонського театру імені Куліша й київського театру «Колесо». За сюжетом, акторка театру пожертвувала кар’єрою й поїхала за своїм коханим в іншу країну. Вірші для постановки Сергія Павлюка написала поетеса з Херсону Тетяна Коломоєць.
Коли: 29 і 30 квітня
Де: Театр «Колесо», Андріївський узвіз, 8, метро «Контрактова площа»
«Найкращий день та інші неприємності»
Вечірка без антракту

П’єсу за документальними історіями дітей, які випустилися з інтернатів, написала сучасна драматургиня Марина Смілянець. За сюжетом, Матвію виповнюється двадцять, і він нарешті святкує день народження так, як завжди мріяв – із тортом, свічками й ковпачками. Але святковий вечір відкриває болісні спогади й перетворюється на пошук загубленої справедливості.
Коли: 18 квітня
Де: Театр на Михайлівській, вулиця Михайлівська, 24-Ж, станція метро «Золоті ворота»
«Не сідайте за кермо, якщо випили вино»
Вистава-жарт

Що визначає людину – наміри чи реальні вчинки, і чи здатні люди керувати власним життям, або лише підлаштовуються під обставини, досліджуватиме сюрреалістична комедія в режисурі Олени Аль Юсеф.
Коли: 14 квітня
Де: Театр на Михайлівській, вулиця Михайлівська, 24-Ж, станція метро «Золоті ворота»
«Кімната»
Перформанс на 40 місць

Театр Veritas і Центр Леся Курбаса пропонують глядачам побувати в кімнаті, яка не має сталої форми, розміру, обставин і змісту – виконавці перформансу щоразу будуть прокидатися в новому місці. Тож можна буде вносити корективи в простір, час і дії перформерів, головне – вчасно знайти вихід. Крім прем’єр, можна безплатно відвідати передпоказ з обговоренням, але потрібно зареєструватися.
Коли: 25 і 27 квітня
Де: Центр Леся Курбаса, вулиця Володимирська, 23-В, метро «Золоті ворота»