12+ театральних прем’єр листопада
Усі актори Малого театру в «Оргії» одразу за трьома п’єсами Лесі Українки; балет «Аліса в Задзеркаллі» від Kyiv Modern Ballet і фантазії на тему смерті Путіна та його двійників у Дикому театрі: зібрали добірку театральних прем’єр, які варто подивитися в листопаді.
«Оргія»
Що ненавидить імперія
Режисер Дмитро Весельський вирішив сплести в єдиний сюжет одразу три п’єси Лесі Українки – «Одержима», «Йоганна, жінка Хусова» й «Оргія», запросивши до постановки всіх акторів Малого театру.
У «святі мистецтв» братимуть участь поети, танцівники, міми, скульптори, співці: найталановитіші сини й доньки Еллади мають розважати поважних гостей із Риму в домі коринфського вельможі Хуси. Але, здається, римляни приїхали не лише насолоджуватися мистецтвом, а й шукати інакодумців, тож вечір має бути напруженим.
Коли: 24 листопада
Де: Малий театр, вулиця Гончара, 33, метро «Золоті ворота»
Квитки: скоро в продажу
«Аліса в Задзеркаллі»
Балет на дві дії
Аліса шукає себе в сюрреалістичному світі лабіринту, але це не лише про сюжет Льюїса Керрола, який ви собі уявили. Головна героїня – підліток, який має подорослішати. Kyiv Modern Ballet ставить виставу і для дітей, і для дорослих: із декораціями, які ставатимуть школою, домом і навіть потягом; костюмами від дизайнера Дмитра Куряти та музикою від композитора Івана Гаркуші – вокал поєднають з акустичними й електронними інструментами.
Коли: 30 листопада
Де: МКЦМ «Жовтневий палац», Алея Героїв Небесної Сотні, 1, метро «Майдан Незалежності»
«Тіні»
Смерть диктатора, яка сталася
Українці мають три мрії: перемога, болісна смерть Путіна та «долар хоча би по 27», кажуть автори вистави. Вони уявили, що диктатор таки помер, але залишилися його двійники, які вперше зустрілися. Тепер вони розбираються, хто з них справжній. Це «подвійна комедія на дві дії» з маркуванням 16+, зі сценами жорстокості, тютюнопаління й лайкою.
Коли: 14 і 15 листопада
Де: Сцена 6 у Довженко-Центрі, вулиця Васильківська, 1, станція метро «Голосіївська»
«Стефаник. Новели»
«Драма вибухає сміхом, майже доведеним до абсурду»
Філософські історії Василя Стефаника балансують на межі потворності й краси, сліз і сміху, життя й смерті, описують автори вистави. Драму за новелами письменника поставив Євген Храмцов, який також зрежисував виставу «Украдене щастя» в Театрі імені Лесі Українки, квитки на яку можна вполювати хіба що за два місяці, кажуть у команді театру.
Коли: 2,3 і 17 листопада
Де: Театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»
«Прометей закутий»
«Кожне покоління має свого Прометея»
Литовський режисер Йокубас Бразіс ставить в Україні виставу за мотивами п’єси Есхіла й «хоче притягнути Прометея до відповідальності». «Людині не був потрібен вогонь – це забава богів», – каже режисер. Над виставою разом з українською командою Театру імені Франка працюють сценограф і художник зі світла з Литви.
Коли: 12 листопада
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
«Нетутешній»
Коли відчуваєш себе туристом
Щоби збудувати щось нове, іноді треба зруйнувати старе. У головному герої можна розгледіти себе або свого друга, який іде на відчайдушні кроки заради власного життя та виживання, описують у Театрі імені Івана Франка. Це постановка за п’єсою німецького драматурга Карла Ветлінгера.
Коли: 2 листопада
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
«Коцюбинський. З глибини»
Драматичний етюд на одну дію
Антін живе в невеликому містечку й оточений буденністю. Його дружина Марта розповідає йому про свої сни, але він уже давно її не розуміє. Аж раптом він сам бачить сон, де, здається, живе зовсім інша дійсність. Чи зрозуміє його Марта, чи це лише посилить прірву байдужості між ними? Якщо хочеться зануритися в мотиви Коцюбинського цілком, можна також сходити на постановку «Незнайомка» в Театрі на Подолі.
Коли: 1 і 2 листопада
Де: Національна оперета України, вулиця Велика Васильківська, 53/3, метро «Олімпійська»
«Як ти там?»
Воєнний щоденник харків’янки
Запитання в назві п’єси на третій рік повномасштабної війни стало формулою ввічливості, і ми продовжуємо його ставити. Це запитання ставить і харків’янка й блогерка Анна Гін – її щоденники у 2023 році випустило видавництво Vivat, а також за ними створили виставу. Анна вигулює собаку, волонтерить, робить «найскладніший вибір у житті» та встигає вести щирий діалог із глядачем. Вистава триває півтори години без антракту.
Коли: 23 листопада
Де: Майстерня театрального мистецтва «Сузір’я», вулиця Ярославів Вал, 14-Б, метро «Золоті ворота»
«Пітер Пен»
Хто не проти втекти у Неземляндію?
Вічне літо, польоти під зорями, зустрічі з піратами й із феями – це всесвіт Неземляндії, де немає буденності. Але для того, щоб там жити, треба вічно залишатися дитиною. Знайти дорогу можна, лише повернувшись до реального життя.
Коли: 9 і 10 листопада
Де: Театр для юного глядача на Липках, вулиця Липська, 15/17, метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
«За двома зайцями»
«Скажена» трагікомедія
Знайомий сюжет переносять у сучасний Київ. Імпозантний барбер Свирид Голохвастов сватається до Проні із заможної родини Сірків. Але в день знайомства з Пронею він також зустрічає доньку місцевої перекупки Галю та вирішує свататися й до неї. Чи зможе Свирид всидіти на двох стільцях, показуватимуть у театрі «Особистості», який прем’єрою відзначає десятиріччя. «За двома зайцями» також нещодавно поставили в театрі «Актор».
Коли: 3 і 29 листопада
Де: Будинок художника, вулиця Січових Стрільців, 1-5, метро «Золоті ворота»
tik…tak… BOOM!
Ще один бродвейський мюзикл в Україні
Прем’єрою бродвейського мюзиклу в Києві відкривають новий театр «Оо!», який засновник Вячеслав Голод називає театром емоцій. Ліцензію на постановку отримали з другої спроби. Мюзикл Rent Джонатана Ларсона йде на Бродвеї вже протягом 12 років, а його автор має три премії «Тоні» та Пулітцерівську премію. Українською п’єсу адаптувала поетеса Дар’я Лісіч.
Це історія молодого драматурга, який мріє підкорити Бродвей, але поки що працює офіціантом у забігайлівці. Ще ви могли чути про фільм «Тік-так, бум!» на Netflix з Ендрю Гарфілдом у головній ролі, який двічі номінували на «Оскар». Фільм також отримав «Золотий глобус».
Коли: 13 і 26 листопада
Де: МКЦМ «Жовтневий палац», Алея Героїв Небесної Сотні, 1, метро «Майдан
Незалежності»
«Шевченко 2.0»
Франт, коханець, геній
Це вистава про Тараса Шевченка, який зустрічається з міфом про самого себе й доводить, що він жива людина, а не зашкарублий дідуган із вусами, образ якого нав’язують у школі. Виставу створила команда харківського театру «Березіль» – із бомбосховища рідного міста її привезли на гастролі до Києва.
Коли: 11 листопада
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
«Дружини»
«Є матері військових, є статус дітей військових, а дружин – немає»
«Є економічний фронт, культурний фронт, волонтерський фронт, реальний фронт. Які ще є, може, проститутський? А сімейного немає, тому що ж там робити ніхер», – розмірковує дружина військового Катерина «Вишня» Вишнева, яка створила п’єсу під час першого курсу Театру Ветеранів. Вийшла побутова й іронічно-сатирична історія з реального життя: про те, як дружини військових відповідають на мільйон запитань від дітей і водночас організовують збори, шукають чоловіка в полоні чи проходять із ним шлях реабілітації. У театрі «Золоті ворота» проведуть благодійні читання п’єси, зареєструватися можна за посиланням.
Коли: 2 листопада
Де: Театр «Золоті ворота», вулиця Шовковична 7-А, метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
Квитки: донейт від 200 гривень
Тиждень актуальної пʼєси
Читання текстів фіналістів, майстер-класи й публічні дискусії повертаються до Києва: у 2022 та 2023 роках фестиваль проводили у Львівському обласному академічному театрі ляльок. Освітній фестиваль-конкурс сучасної драми курують режисери Давид Петросян та Андрій Май. Це вже 15-й конкурс: цього разу надіслали 75 драматургічних текстів і відібрали десять текстів фіналістів.
Коли: з 23 до 25 листопада
Де: Театр імені Івана Франка, площа Франка, 3, станція метро «Хрещатик» («Арсенальна»)
Квитки: вхід вільний