14 лютого в Івано-Франківську відкривають книгарню «Сенс». Яким буде новий «Сенс», чи відрізнятиметься він від «київських братів» і наскільки «промприладівською» буде книгарня, розпитали її засновника Олексія Ерінчака.

Уперше про ідею відкрити книгарню на «Промприладі» заговорив його засновник Юрко Филюк ще у 2023-му, до того як почали будувати «Сенс на Хрещатику». Команда «Сенсу» поставилася до такого рішення скептично, однак завдяки вигідним умовам щодо розташування й кредитних канікул усе ж вирішили відкриватися.

   

Для нас зараз Франківськ – це історія, яка вимушено сталась одночасно з Хрещатиком. Вона для нас тестова, щоб ми змогли зрозуміти, чи можемо зробити успішний проєкт на відстані

   

Вийшло щось середнє між київськими «Сенсами»

Площа книгарні – приблизно 375 м2. Заклад буде дуже схожий на «Сенс», що на Арсенальній, але трошки більший, каже Ерінчак. Там буде доволі не маленька кав’ярня й навіть внутрішній літній дворик для неї. Усередині також підготували невелику дитячу кімнату й амфітеатр, де проводитимуть лекції й події. 

«Усі ті простори, що є в київських «Сенсах», будуть і в Івано-Франківську. Просто на Хрещатику вони суперрозведені в просторі, бо є поверхи. А на Арсенальній вони, навпаки, дуже стиснуті. В Івано-Франківську буде щось середнє», – пояснює засновник книгарні.

Приміщення, де буде книгарня, має два поверхи, але сам «Сенс» займатиме лише один. На другому поверсі програма промоції читання «Текстура» планує відкрити простір, з яким у майбутньому співпрацюватиме книгарня. Тут зможуть влаштовувати спільні події для промоції читання в місті.

«Коли наші колеги «заселяться» на другий поверх, ми плануємо одразу зробити ліфт або підйомник для людей на кріслах колісних. Подбали, щоб для входу в книгарню не було жодних бар’єрів. До того ж скоро мають провести ще й капремонт прилеглої вулиці», – каже Ерінчак.

«Сенс» із фанерою і склоблоками

«Сенс в Івано-Франківську» допомагає оформлювати український архітектор Василь Грищенко, котрий працював і над київськими книгарнями. Основний колір франківського «Сенсу» бордо, а всередині зберегли «промприладівську» атмосферу, використавши «ті самі старі» квадратні склоблоки, лишили великі вікна й різний декор колишнього заводу. 

Уперше всі полички в «Сенсі» робитимуть із фанери, а не з ДСП. Сам «Промприлад» використовує якомога більше натуральних матеріалів, та й команда вирішила, що з поличками треба експериментувати.

«Усередині також буде оливкове дерево. Воно має приїхати до відкриття. Це для мене виклик, бо я люблю рослини, але щоб дерево нормально почувалося, йому треба створити спеціальні умови», – ділиться Ерінчак.

Асортимент (не) міняємо?

Підбірка книжок в Івано-Франківську не відрізнятиметься від того, що є в Києві. 

«Цього року ми хочемо для себе вирішити, який вигляд повинні мати наші полички. Ми маємо зрозуміти, який відсоток припадатиме на бестселери, які «тримають продажі», які книжки просто мають бути, бо їх купують, і скільки важливих із нашого погляду видань повинні бути на полицях. Ми намагаємося самі сформувати читацькі вподобання, як, наприклад, вийшло зі «Свободою» Тімоті Снайдера. Ми вважаємо, що вона важлива для українців, тому й промотували її власними силами», – розказує Ерінчак. 

Команда також планує проводити багато різноманітних презентацій книжок. Поруч із «Сенсом» на «Промприладі» є багато культурних й освітніх організацій, з якими книгарня проводитиме заходи й обговорення. «Івано-Франківськ – місто, яке читає, тут літературні дискусії можуть бути навіть глибші, ніж у Києві», – каже Ерінчак. Однак головне завдання «Сенсу» – зробити так, щоб у кожній родині, квартирі й будинку була поличка з книжками, які дійсно читають.

Фото й обкладинка: надані командою «Сенсу» для Віледжа