Знайомтесь, Shmiska [правильно читати «шміска», а не «шміська»] – музичний проєкт української співачки Ренати Товстенко. Зараз вона живе та працює на дві країни, Україну та Францію. У перервах між парами із соціології в паризькій Сорбонні вона пише музику й забирає нагороди на Young Blood від Jäger Music Awards.

Хто така Shmiska, ми зрозуміли. Але що таке Shmiska? Співачка розповідала, що якось чашка впала на клавіатуру й надрукувала набір літер, схожий на слово Shmiska. Трохи переставивши букви, спочатку вийшов мемний нікнейм в Instagram, а потім і музичний псевдонім.

Shmiska почала музичну карʼєру з треку «Сліди», який записал разом із «Хейтспіч». Другий її синґл «Запальничка» швидко «запалив» TikTok і тепер уже має понад 10 мільйонів стримів. У 2024-му завірусився вже інший трек – DVD.

Перший EP співачки під назвою «Мереживо» вийшов 25 квітня. Це чотири композиції про «соціум і виживання в ньому», які, за словами співачки, мають довести, що між її «тікток-синґлами є звʼязок і концепт». Ось як Shmiska – нагадуємо, майбутня соціологиня – пояснює сенс чотирьох треків із мініальбому:

   

Трек «Люди» – це усвідомлення того, що саме індивіди є структурними частинками всього, що відбувається навколо. «Балкон» – процес диференціації особистостей, коли вже помічаєш етапі відмінності між поглядами та цінностями. Кульмінацією історії стає трек «Мереживо», а ліричний герой розуміє, що він – одиниця антропологічної сітки. Цикл завершує «Мило» з «відмиванням» від суспільної думки й формуванням самостійної особистості

   

Над мініальбомом працював Антон Шитель (Sheetel) – композитор, рокер, а також колишній бармен «Хвильового», де 23 квітня й пройшла презентація першого EP Ренати Товстенко. На лайві в Hvlv зібралося близько 70 людей, зокрема Стас Корольов і Маша Кондратенко, яка зʼявляється у кліпі на трек «Люди». На виступі Shmiska на Верхньому Валу – усі чотири треки з «Мережива», танці, настільний теніс на вулиці, жарти від співачки (brainrot-меми на кшталт «тралалеро тралала») і кілька пісень французькою – після слів “comme ci comme ça” [фраза, якою зазвичай відповідають на запитання «як справи». Приблизний переклад – «нічого» або «може бути» – ред.] із зали.

Shmiska про рідний Чернігів і навчання у Франції

Після початку повномасштабної війни Рената виїхала з Чернігова й поїхала вчитися в Париж. Співачка знову іронізує з TikTok-мемів і називає Чернігів своєю Римською імперією й одним із найкращих міст в Україні.

«Я виросла в районі льотного училища, бо мій дід був авіатором першого класу ще за часів СРСР. Усе дитинство з друзями лазили по закинутих казармах і шукали привидів у темних кутках, але найчастіше знаходили безхатченків, які кидалися в нас пляшками. Мене це сформувало [...] Вечорами я сиділа на річковому порту. Там тихо й безлюдно – ідеальне місце для написання текстів. У Чернігові можна побути наодинці із собою, ніхто не намагається від тебе відгризти шматок. Це те, чого мені часом не вистачає в Києві, хоча я його теж люблю», – розповідає Рената.

Shmiska живе в гуртожитку в Парижі на одну стипендію й постійно сидить у бібліотеці як звичайна студентка. Тому музику доводиться писати дистанційно: «Іноді це мені навіть подобається – твориш, коли хочеш. Але буває незручно. У фіті з «Хейтспічем» я не встигала встежити за всім через навчання, тому до останнього не знала, яким буде кліп». Зазвичай Рената пише інструментал, який іде на обробку до продюсерів, а потім уже записує вокал на студії. «Схема працює, але, якби я була в Україні, то це було б у 1000 разів швидше. Але я поки що не можу просто взяти й повернутися», – каже співачка.

Співачка не тільки пише музику дистанційно, а й активно виступає у Франції. У 2023 році Shmiska зібрала 40 000 євро допомоги Україні під час виступу у Версальському палаці. У тому ж році Рената Товстенко перемогла на конкурсі Première Seine, що дало їй змогу виступити на фестивалі Rock en Seine на одній сцені з Біллі Айліш, Ланою Дель Рей, інді-фольк гуртом Foals і супергуртом Boygenius (Фібі Бріджерс, Люсі Дакус, Джулієн Бейкер).

Чи повернеться Shmiska в Україну, або ж продовжить жити на дві країни? Ось що вона відповідає: «Я не знаю. Чесно, я не впевнена, що повернуся в Україну до завершення навчання. Франція, особливо Париж, уже стали для мене рідними, там я будувала свою особистість із 16 років. Не думаю, що зможу просто залишити це місто – але й Київ мене не відпускає. Схиляюся до того, щоб працювати на європейський ринок як українська артистка й приїжджати в Україну час від часу. Поїхати з Парижа назовсім? Навряд чи».

Що слухає Shmiska

Мініальбом «Мереживо» – перший повноцінний реліз співачки, а Shmiska – досі нове імʼя на українській інді-поп сцені. Щоб краще розуміти, чого чекати від її музики, Віледж запитав у Shmiska, що вона слухає, і що радить послухати нам самим.

«Якщо коротко, то найбільше мене надихала Емі Вайнгауз. Я обожнюю джаз, а вона – богиня. Також обожнюю L’Impératrice – особливо їхній альбом Matahari – хоча шкода, що вони розійшлися з минулою вокалісткою. Ну й, звісно, La Femme – найкрутіший гурт у світі», – ділиться співачка. Серед іншої музики, що її надихає, – інді-рок гурт The Neighbourhood, Юрій Каплан («Валентин Стрикало»), танцювальна електроніка від Crystal Castles і класичні The Beatles.

«Моє натхнення – французька сцена. Я слухаю цю музику з дитинства, ще коли мій дід показував мені диски. Пізніше я відкрила для себе La Femme, і вже тоді почала мріяти про Париж. Хотіла стати частиною богемної тусовки митців і музикантів – і зрештою стала. Це надихає, відчуваю себе там, як удома», – каже Shmiska.

Відповідаючи на запитання про guilty pleasures у музиці, Рената Товстенко відповідає, що не згодна з цим концептом: «Якщо щось подобається – це автоматично позитив. Крінжа не існує [...] Мабуть, у мене немає нічого цікавого для людей, які хочуть почути, що я слухаю якийсь «поганий» поп. Хіба що мені подобається гіперпоп типу 100 Gecs, і багато хто цього не розуміє, бо там чувак співає голосом, ніби з «Губки Боба», біти жорстко луплять по вухах – а мені весело».