Капітан Америка проти президента США. Що треба знати перед походом на новий фільм Marvel
Капітан Америка уперше зʼявився у коміксах у грудні 1940 року. Це час, коли почалася Друга світова війна, а Велика депресія тільки-тільки завершилася. Америці потрібен був герой – і вона його отримала. За щитом з вигаданого надстійкого вібраніума, який витримує влучання крилатої ракети, ховається солдат на імʼя Стів Роджерс. Принаймні, ховався, поки Кріса Еванса не замінив Ентоні Макі – актор, який виконував роль Сема Вілсона, або ж Сокола. Отримавши у спадок «зірковий» щит, він залишив собі соколині крила, зроблені у Ваканді. Його ж гніздо зайняв новий Сокіл – мексиканець Хоакін Торрес, напарник і найкращий друг Вілсона.
У 1960-х почалася війна у Вʼєтнамі, і тепер усередині Сполучених Штатів мало хто дякував за війська на іншому континенті. Поки тривала війна, Капітан на сторінках коміксів Marvel займався внутрішніми питаннями: расизм, бідність, корупція. Ентоні Макі у ролі Капітана Америки – це злам парадигми, який (випадково) стався майже одночасно з виступом Кендріка Ламара у перерві «Супербоула». Але Сем Вілсон – не перший чорношкірий Капітан Америка. До нього був Ісая Бредлі, якого вперше представили у 2001 році, і в «Чудесному новому світі» він грає важливу роль.
«Капітан Америка уособлює багато речей, і я не думаю, що Америка має бути однією з них», – заявив Ентоні Макі напередодні премʼєри. На його думку, це радше про людину, яка тримає своє слово, має честь і гідність. Пізніше він пояснив, що зіграти Капітана – велика для нього честь і він не хотів образити тих, що служив для захисту США. Журнал Comicbook додає, що схожі погляди висловлював і Кріс Еванс, коли тільки заступав на роль Капітана Америки. У 2011 році він заявив, що «Капітан Америка» – це не кіно про махання прапором Штатів, а «просто герой, який зʼявився у непрості часи».
Ентоні Макі також підтримав режисер Джуліус Она, заявивши, що «праворадикали» перекрутили його слова, пише Variety. «Я казав це раніше, і мені здається, що краще би цей супергерой називався Капітан Добро [...] Так сталося, що він носить синьо-червоно-білі кольори [прапору Сполучених Штатів – ред.]», – коментує режисер.
Месники + політика
«Чудесний новий світ» загострює конфлікт між Капітаном Америкою і президентом США, Тадеусом Россом, щоб показати – супергерой підкоряється силам добра, а не керівнику держави чи самій державі. Він демонструє це під час повітряного бою із японцями над океаном – це прямий референс на бомбардування Перл-Гарбор у 1941 році.
Хоч роботу над фільмом розпочали ще у 2022 році, задовго до другого президентства Дональда Трампа, «Чудесний новий світ» досліджує актуальні теми серед американців: наркотрафік і мігранти з Мексики, а також руйнування інституцій у Штатах зсередини. Це і робить Тадеус «Громовержець» Росс, який перетворюється на Червоного Галка, і знищує Білий дім.
Фільм недарма назвали на честь однойменної антиутопії Олдоса Гакслі, де світом керує соціальний поділ на основі інтелекту. Крім Червоного Галка, одним із багатьох антагоністів стає Семюел Стернс – людина-мозок, яка розраховує ймовірності не гірше за Доктора Стренджа.
Як фільм оцінюють критики
На Rotten Tomatoes стрічка має 52% «свіжості» на основі 122 рецензій критиків. Фільм критикують за непереконливих персонажів і сюжет, а також «дешеві» спецефекти. Кінокритик Кріс Паркер пише, що зацінив «трохи більш серйозний тон» історії, але додав, що стрічка все ж відчувається «пустуватою».
Але є й позитивні відгуки. Журналіст The Washington Post Герб Скрібнер похвалив кіно за послідовність і без іронії каже, що стрічка «відчувається так, ніби кіновсесвіт MCU досі важливий». Кінокритик Еммануель Нойзетт назвав кіно посереднім, але додав, що кінострічка «викинула багато політичних ударів».
Фільм виходить в український прокат 13 лютого. У ролях Ентоні Макі, Денні Рамірес, Лів Тайлер, Гаррісон Форд і Джанкарло Еспозіто. Стрічку зрежисував Джуліус Она, який також зняв горор «Парадокс Кловерфілда».