Кіно10 фільмів, які варто переглянути на кінофестивалі «Молодість»
Від Скандинавії до спільноти ЛГБТК у Бразилії
47-й кінофестиваль «Молодість» пройде у Києві з 27 травня по 3 червня. У програмі – 176 фільмів. На прохання The Village Україна організатори розповідають про десять стрічок, які точно не варто пропустити на кінофестивалі.
«Страшна мати»
Sashishi deda
Номінант на «Оскар» від Грузії
Манана – вірна дружина, берегиня свого чоловіка і трьох дітей, яка давно облишила мрію стати письменницею. Та у 50 років вона нарешті набирається сміливості – надовго зачиняється у кімнаті й пише. Чоловіка лякає жорстка відвертість роману, і він вимагає, щоб Манана припинила його писати. Урешті героїня дедалі глибше занурюється в темряву, аби здійснити свої найпотаємніші бажання. «Страшна мати» – дебютний повнометражний фільм грузинської режисерки Ани Урушадзе. Стрічка виграла головний приз на кінофестивалі у Сараєві, претендувала на головні нагороди в Локарно, а також її висунули на «Оскар» від Грузії.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Грузія, Вірменія
Режисерка: Ана Урушадзе
Конкурс: Основний Міжнародний конкурс повнометражних фільмів
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Тиха ніч»
Cicha noc
Сучасне польське кіно
Історія про Адама – молодого економічного мігранта. Дізнавшись про вагітність своєї дівчини, він вирішує змінити життя і відкрити компанію за кордоном. Для цього Адам вирушає до рідного міста у східній Польщі, аби переконати родичів продати їхню землю. На традиційній різдвяній вечері Адам дізнається, що муситиме заплатити значно більшу ціну, ніж очікував. «Тиха ніч» – фільм молодого польського режисера Пьотра Домалєвського. Режисер-дебютант здобув за нього Гран-прі на кінофестивалі у Гдині та десять нагород Польської кіноакадемії у 2017 році.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Польща
Режисер: Пьотр Домалєвський
Конкурс: Основний Міжнародний конкурс повнометражних фільмів
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Ворони»
Korparna
Підліткові проблеми у Швеції
70-ті роки, Швеція. Працьовитий фермер Аґне щодня бореться із суворими реаліями існування, сподіваючись, що його син-підліток Клас успадкує ферму і продовжить його справу. Своєю чергою, Клас мріє про світ, далекий від сільського життя. Це історія дорослішання, що змальовує заплутану павутину сорому, провини, божевілля і юнацьких мрій. Швед Єнс Ассур – відомий фотограф і кінорежисер, чиї короткометражні фільми вже здобули нагороди та визнання на багатьох кінофестивалях. У 2010-2014 роках Єнс створив дві сольні фотовиставки: «Африка – велика країна» і «Голод». «Ворони» – його перша повнометражна робота. Фільм отримав кілька шведських нагород і премії на кінофестивалях у Салоніках, Вільнюсі і Тбілісі.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Швеція
Режисер: Єнс Ассур
Конкурс: Основний Міжнародний конкурс повнометражних фільмів
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Дармоїди»
Gli sdraiati
Батьки і діти в Італії
Джорджо і Тіто – батько і син. Успішний журналіст і ледачий підліток, якого неможливо зрозуміти. Після низки халеп і незгод батько із сином урешті-решт порозуміються... або принаймні спробують це зробити. Франческа Аркібуджі виховувалася у родині інтелектуалів, вона вивчала акторську майстерність і кінорежисуру в Експериментальному кіноцентрі в Римі. Її вважають однією з найвидатніших молодих італійських режисерок покоління кінця 1980-х.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Італія
Режисерка: Франческа Аркібуджі
Програма: Focus Italia
Де дивитись: кінотеатр «Україна»
«Фабрика нічого»
A Fábrica de Nada
Соціальна тематика в Португалії
Однієї ночі кілька робітників дізнається, що керівництво краде обладнання з фабрики. Це знак – масове скорочення не за горами. Коли звичний світ робітників руйнується, у них з’являються нові бажання. Для португальського режисера, сценариста і продюсера Педру Пінью «Фабрика нічого» є також дебютною стрічкою. Фільм отримав нагороду Міжнародної федерації кінопреси на Каннському кінофестивалі у 2017 році.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Португалія
Режисер: Педру Пінью
Програма: «Фестиваль фестивалів»
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Вівчарі»
Карпати у віртуальній реальності
Українська природа і позачасовість у житті сучасних карпатських вівчарів. Стрічка малює портрети чоловіків, які уособлюють приклад поєднання людської душі зі світом, повсякденними турботами і працею. «Вівчарі» – це чотири документальні фільми у 360-градусній віртуальній реальності від першого українця, який отримав «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю Ігоря Стрембіцького.
Прем’єра: 2018
Виробництво: Україна
Режисер: Ігор Стрембіцький
Програма: «Українські прем’єри»
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Жорстка фарба»
Tinta bruta
ЛГБТК-тема у Бразилії
«Ховаючись за кольорами, народжується барвиста душа». Звинувачений у злочині Педро важко переживає рішення сестри переїхати якнайдалі від нього. Він розмальовує себе неоновою фарбою і танцює на веб-камеру в темряві спальні для тисяч незнайомців. Цей фільм став сенсацією нещодавнього Берлінського кінофестивалю та отримав премію «Тедді» – найстарішу в світі нагороду для ЛГБТК-стрічок на Берлінале. Режисери фільму – 30-річний Філіпе Матцембахер і 34-річний Марсіу Реолон.
Прем’єра: 2018
Виробництво: Бразилія
Режисери: Філіпе Матцембахер, Марсіу Реолон
Програма: конкурсна програма ЛГБТК-фільмів «Сонячний зайчик»
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Обскуро Бароко»
Obscuro Barroco
Призер Берлінале
Мрійлива кінопоема про Луану Муніс – трансгендерку із Бразилії. Дія розгортається в Ріо-де-Жанейро – із політичними конфліктами міста, карнавалами і трансформаціями, які більше не визнають гендерних розмежувань, на тлі. «Обскуро Бароко» – ще один кінохіт 68-го Берлінського кінофестивалю: документальна стрічка отримала приз журі «Тедді». Режисеркою фільму є гречанка Еванґеліа Краніоті. Протягом останніх десяти років майстриня представляє світлини, інсталяції та фільми на виставках в Європі, США та Японії.
Прем’єра: 2018
Виробництво: Греція, Франція
Режисерка: Еванґеліа Краніоті
Програма: конкурсна програма ЛГБТК-фільмів «Сонячний зайчик»
Де дивитись: кінотеатр «Київ»
«Вина»
Den skyldige
Призер «Санденса» із Данії
Психологічний трилер «Вина» – повнометражний дебют данця Ґустава Мьоллера. Прем’єра стрічки відбулася на найбільш престижному фестивалі незалежного кіно «Санденс», де вона отримала приз глядацьких симпатій. Окрім того, «Вину» визнали найкращою й глядачі цьогорічного Роттердамського кінофестивалю.
Прем’єра: 2018
Виробництво: Данія
Режисер: Ґустав Мьоллер
Програма: «Скандинавська програма»
Де дивитись: кінотеатр Cinema Citi у ТРЦ Ocean Plaza
«Час із користю»
Quality Time
Скандинавський дебют
Фільм представляє програму дебютів під назвою Forma. Режисером картини є Даан Баккер. Прем’єра його повнометражного дебюту «Час із користю» відбулась одразу на МКФ у Роттердамі. Там кінокартина отримала нагороду MovieZone. Зараз він працює над двома наступними фільмами.
Прем’єра: 2017
Виробництво: Нідерланди, Норвегія
Режисер: Даан Бакер
Програма: Forma
Де дивитись: кінотеатр Cinema Citi у ТРЦ Ocean Plaza
Обкладинка і фото: прес-служба кінофестивалю «Молодість»