Мистецтво сміливості: історія скульптури «Be Brave» біля клініки ANACOSMA
Мистецтво – це спосіб знаходити опору у важкі часи, переосмислювати виклики й черпати натхнення для руху вперед. Саме з такою ідеєю на вулиці Панаса Мирного, 17 біля клініки пластичної хірургії та медичної косметології ANACOSMA з’явилася скульптура «Be Brave».
Віледж разом з ANACOSMA розповідають, як створювався цей символ стійкості та чому він важливий для Києва.
Від ідеї до реалізації
Ще взимку 2021 року засновники клініки Оксана та Павло Денищуки замислилися над проєктом, який обʼєднає медицину, красу та мистецтво. Ідея втілити її разом із відомими українськими скульпторами Єгором і Микитою Зігурами стала відображенням філософії ANACOSMA: краса починається з внутрішньої гармонії.
Втілення цієї ідеї зупинила повномасштабна війна. Справжні мрії, однак, не зникають навіть у найтемніші часи, і цей проєкт був реалізований попри всі складнощі
– кажуть у команді ANACOSMA.
Хто стоїть за проєктом
Над проєктом працювали Єгор і Микита Зігура – відомі скульптори, чиї роботи виставлялися на міжнародних артмайданчиках (Spectrum Miami, Kölner Liste, Sculpture by the Sea, Burlington Sculpture Park), а їхні скульптури перебувають у приватних колекціях Латвії, Данії, Франції, Португалії, Великобританії, Сінгапуру, США, Японії та Китаю. Брати працюють як над спільними проєктами, так і мають окремі художні практики.
«Be Brave» є спільною роботою митців, яку вони створили у співпраці з кураторками, топменеджерками міжнародних комунікаційних агенцій в Україні Оленою Колесніковою та Дар’єю Тафінцевою. Амбіція кураторок – будувати культуру, в якій бізнеси бачать мистецькі проєкти як обовʼязкову частину своєї діяльності, потужний інструмент прояву своїх ідеалів і світогляду.
Що символізує скульптура?
«Be Brave» розповідає історію пошуку себе у важкі часи. Це не лише зовнішній символ, а й заклик до саморефлексії: центральний елемент – дзеркальна поверхня, де кожен може побачити своє відображення.
Ідея скульптури нагадує про внутрішню силу, яка допомагає долати виклики. Для ANACOSMA це символ того, що краса – це не лише про зовнішність, але й про сміливість бути собою, вірити у свої цілі та рухатися до мрій.
Чим надихалися скульптори?
Натхненні античними та єгипетськими скульптурними традиціями, автори майстерно поєднали обидві в одному творі.
Як і давньогрецька богиня перемоги Ніка, що височіє над сходами в Луврі, фігура випромінює енергію руху та спрямованості до нових вершин. Дівчина, що немовби рухається вперед, постає сміливою, сповненою рішучості й готовою протистояти будь-яким випробуванням.
З іншого боку, у скульптурі втілена й інша грань жінки в період її трансформацій – внутрішня зосередженість, як на відомому портреті Нефертіті.
Як «Be Brave» стала символом стійкості
Вирішальним етапом у роботі над проєктом стало рішення відлити скульптуру саме в Харкові – місті, що уособлює мужність і незламність. Створення «Be Brave» проходило в надзвичайних умовах: лиття з бронзи відбувалося у проміжках між обстрілами та під час вимкнень світла. Але команда митців продовжувала працювати. На фінальному етапі, вже у Києві, поряд із майстернею трапився вибух. Попри всі труднощі, скульптура знайшла своє місце в столиці.
Чому скульптура важлива для Києва
«Be Brave» – це не лише артоб’єкт, але й частина культурного пейзажу міста, який відображає дух сучасного Києва. Скульптура нагадує про те, що навіть у найскладніші часи українці здатні творити й залишатися сильними.
Цей проєкт – не перший внесок ANACOSMA у розвиток України. За час війни клініка передала вже майже вісім мільйонів гривень на підтримку Збройних Сил, що відображає її прагнення втілювати мрії та будувати майбутнє тут, вдома.
«Скульптура «Be Brave» – це внесок в культурний та естетичний ландшафт Києва. Вона підкреслює, що попри складні часи ми можемо мати сміливість втілювати мрії тут, в Україні
– підкреслюють Оксана та Павло Денищуки.
Матеріал підготовлено за підтримки