В Австралії команда художників та науковців «відродили» американського композитора Елвіна Люсьєра, який помер у 2021 році, пише Guardian.

Люсьєр відомий як один із «гігантів» експериментальної музики 20 століття. У 1965-му році він вперше використав мозкові хвилі для створення «живого звуку».

На фото Елвін Люсьєр. Amanda Lucier

Композитору запропонували участь в експериментальному проєкті Revivification («Відродження») у 2018 році. Проте він погодився здати свою кров лише в 2020-му, коли йому було 89 років і він мав хворобу Паркінсона.

Кров композитора надіслали до Гарвардської медичної школи, де його лейкоцити перепрограмували на стовбурові клітини. Потім ці клітини трансформували в тривимірні структури, що нагадують людський мозок, який розвивається. Створений «мінімозок» подає нейронні сигнали, які потім перетворюють на звук.

Стовбурові клітини, які використали для створення штучного мозку

Під час пандемії COVID-19 автори проєкту спілкувались з композитором через Zoom що два тижні, поки він не помер. Під час перших розмов він, зокрема, пропонував відправити звукові хвилі на Місяць. Автори проєкту вважають, що органоїди Люсьєра можуть не лише виробляти звук, а й сприймати його, пише Guardian.

Проєкт Revivification показують в Art Gallery of Western Australia

   

Три генетично модифіковані вовченята Ромул, Рем і Кхалісі, подібні до вовків жахливих (dire wolf), народилися в США. Для створення нових тварин вчені проаналізували ДНК вимерлого вовка жахливого зі скам’янілостей (зуба віком 13 000 років і фрагмента черепа віком 72 000 років) та змінили 20 генів у клітинах крові сучасного сірого вовка.

Фото та обкладинка: Rift Photography