Грузинські журналісти обурені перемогою російського фотографа Михайла Терещенка на World Press Photo 2025, пише грузинське видання Sova.

Його відзначили за світлину «Протести в Грузії» (Protests in Georgia). Грузинські журналісти вважають це узаконенням російської пропаганди, ідеться в заяві, яку поширив фотожурналіст грузинського видання Pabli. 

На світлині – громадяни Грузії (Сакартвело), котрі вийшли на протести в листопаді 2024-го, коли прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе призупинив переговори про вступ до ЄС. Тоді в Тбілісі під час багатотисячних демонстрацій відбулися сутички між поліцією й протестувальниками.

Чому обурилися в Грузії

Фотограф працює на російське державне агентство ТАСС, яке поширює прокремлівські наративи, зокрема про війну в Україні й війну Росії проти Грузії (Сакартвело) у 2008 році. У своїй заяві грузинські фотожурналісти наголосили, що нагородження Терещенка є «образою» для тих, хто протестує проти російського впливу.

Як відреагували в України

Українська асоціація професійних фотографів також розкритикувала вибір журі. В УАПФ вважають, що нагородження російських журналістів робить видимою позицію агресора й сприяє поширенню пропаганди. Речник МЗС України Георгій Тихий назвав це рішення «аморальним».

Що кажуть організатори

У World Press Photo пояснили, що довіряють рішенню незалежного журі й вважають, що «навіть фотографи, які працюють у місцях з обмеженою свободою преси, можуть створювати значущі роботи».

Хто ще переміг у конкурсі

Крім Терещенка, нагороди отримали й інші російські фотографи, а також ті, хто висвітлювали війну в Україні з російського боку.

У категорії «Довготривалі проєкти» перемогла фотографка Альона Кардаш із роботою «Вдома пахне димом» (It Smells of Smoke at Home). А на конкурсі «Окремих світлин» відзначили світлину «Позаду траншей» (Beyond the Trenches) німця Флоріана Бахмаєра й «Підземний польовий шпиталь» (Underground Field Hospital) Нанни Хайтманн.

   

Ми також писали про найкращі фото 2025-го від Sony World Photography Awards. Серед переможців – робота українки Ірини Шкоди, яка народилась у Києві, однак навчалась і жила в Росії.

Обкладинка й фото: World Press Photo