Стадіону «Старт» у Шевченківському районі, де в 1942-му провели «матч смерті», можуть надати статус пам’ятки, повідомили в департаменті охорони культурної спадщини КМДА. 

Консультативна рада провела засідання 27 березня, на якому розглянула об’єкти, що претендують на внесення до реєстру нерухомих пам’яток, зокрема стадіон «Старт». Наразі рада схвалила документацію й надала відповідні рекомендації.

За словами представників ради, стадіон має отримати статус пам’ятки, бо:

  • у Шевченківському районі немає аналогічного простору, де мешканці могли б займатися спортом, гуляти з дітьми або проводити час на свіжому повітрі;
  • стадіон став символічним місцем через «легендарний матч смерті» в 1942 році, котрий став «символом незламності й мужності київських футболістів».
То що за радянський міф?

У серпні 1942 року в окупованому німцями Києві провели футбольний матч між місцевою командою «Старт» і німецькою «Флакельф», який отримав символічну назву «матч смерті». За словами радянських істориків, німці розстріляли київських футболістів, бо ті відмовилися програвати. 

Однак пізніше з’ясувалося, що німці дійсно розстріляли кількох українських футболістів, але невідомо, чому саме. Існує кілька різних версій, чому спортсменів розстріляли, однак жодна з них не стосується власне футболу.

«Це вигадка радянських письменників. Якщо взяти історію створення міфу про «матч смерті», то про страту українських футболістів уперше згадали наприкінці 1943-го. А назву матчу вигадав радянський письменник Олександр Борщагівський у 1946-му», – каже український дослідник історії футболу в роки німецької окупації й історик Володимир Гінда.

   

Стадіон «Старт» побудували наприкінці 1930-х років як стадіон оборонного заводу №304, він тоді називався «Зеніт». У 1981 році його перейменували на «Старт» на честь футбольної команди, яка 9 серпня 1942 року грала тут проти німецької команди Flakelf у так званому «матчі смерті».

У 2010 році Київрада передала землю під стадіоном для будівництва житлово-офісного комплексу. У лютому 2017 року Вищий господарський суд повернув землю до комунальної власності. Проєкт реконструкції стадіону «Старт» показали ще у 2020 році. Тоді ж планували почати роботи.

У листопаді 2021 року стадіон почали огороджувати парканом. У грудні того ж року стадіон почали реставрувати.

Фото й обкладинка: Revontulet (Wikimedia Commons)