Найкращі репортажні фото 2025-го у Європі за версією World Press Photo (доповнено)
Конкурс репортажних фото World Press Photo назвав переможців 2025 року. Ми покажемо переможців у європейському регіоні. Загалом у цьому сегменті сім переможців.
Уперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні серед переможців конкурсу є росіяни. Це стало несподіванкою після перемоги українця Євгена Малолєтки у 2023-му, пояснюють в Українській асоціації професійних фотографів (УАПФ).
Фотограф Флоріан Бахмаєр із роботою Beyond the Trenches переміг у номінації Singles

На фото шестирічна Ангеліна, котра страждає від панічних атак після того, як їй довелося покинути своє село біля Куп’янська. Зараз дівчинка живе зі своєю бабусею в Борщівці, що за 95 кілометрів від міста, а її мама живе й працює в Харкові.
Так фотограф хотів показати дітей, які виросли в насильницькому оточення, однак їх дух не зламати, бо навіть так вони адаптуються до нового життя.
Фотографиня Нанна Хайтманн з роботою Underground Field Hospital стала переможницею в номінації Singles

На світлині поранений під Бахмутом солдат, який лежить у польовому шпиталі, його облаштували в підземному винзаводі. Пізніше чоловіку ампутували ліву ногу й руку. 22 лютого 2022 року солдата призвали воювати за наказом окупаційної російської адміністрації на території окупованої Донецької області.
Сама фотографиня Нанна Хайтманн народилась і виросла в Німеччині, однак зараз живе в Москві. На сайті конкурсу вказано, що останні три роки фотографиня «документувала воєнний час Росії під час повномасштабного вторгнення в Україну».
Фотограф Prins de Vos із робою Mika переміг у номінації Singles

21-однорічний Міка чекав на свою першу консультацію в гендерній клініці 22 місяці. За цей час хлопець особисто оплатив складну операцію й гормональну терапію. Люди по всьому світу дуже довго чекають на перший прийом, щоб підтвердити гендер, яким себе ідентифікують.
Фотограф намагається висвітлити ці проблеми й заохочувати до більш інклюзивного й співчутливого підходу до гендерно підтверджувальної допомоги.
Фотографка Марія Абранчес зі світлиною Maria перемогла в номінації Stories

На фото – одна з уніформ Анни-Марії. При народженні жінку назвали Утіма (з мови кімбунду це означає «серце»), а нове ім’я їй дала родина, котра привезла її в Португалію.
Життя Анни-Марії як доглядальниці й хатньої робітниці в Португалії перегукується з досвідом незліченної кількості жінок по всій Європі. Зосередившись на історії жінки, фотографка намагається заохотити до роздумів про привілеї в житті та вшанувати життя Анни-Марії й інших жінок з такою ж долею.
Фотограф Михайло Терещенко з фото Protests in Georgia теж переміг у номінації Stories

На світлині – громадяни Грузії (Сакартвело), котрі вийшли на протести в листопаді 2024-го, коли прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе призупинив переговори про вступ до ЄС. Тоді в Тбілісі під час багатотисячних демонстрацій відбулися сутички між поліцією й протестувальниками.
Зазначимо, що Терещенко – російський фотожурналіст, який висвітлює соціальні й політичні питання. З 2017-го працює штатним фотографом агенції «ТАСС». В інтервʼю для російського «ТАСС» Терещенко розказує, про свою роботу в Україні, зокрема про окупацію Маріуполя, яку називає «визволенням».

Фотограф Рафаель Гейгстер з роботою Democracy Dies in Darkness – ще один переможець у номінації Stories

Фотограф відтворив, як німецька політпартія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) проводить федеральну партійну конференцію. AfD, яка позиціює себе як «партію маленьких людей», досягла значних успіхів у 2024-му й отримала 20,8% голосів на виборах у 2025-му.
Протягом 2024-го фотограф відвідував мітинги AfD, щоб дослідити й поставити під сумнів те, як ультраправа партія презентує себе. Опоненти звинувачують AfD у посиленні дезінформації, поширенні розбрату, ненависті й загрозі демократії.
Фотографка Альона Кардаш із роботою It Smells of Smoke at Home перемогла в номінації Long-Term Projects

У цій історії Альона Кардаш розмірковує про втрату дому й про любов до людей, які вірять в іншу версію реальності, де війну називають «спецоперацією». Фотографка-документалістка народилась у Сибіру, однак зараз мешкає в німецькому Гамбурзі.
Реакція УАПФ
Представники УАПФ «здивовані результатами цьогорічного конкурсу, бо винагороджуючи російських фотографів конкурс робить видимою позицію агресора й сприяє підміні понять: замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього».
Ми також писали про найкращі фото 2025-го від Sony World Photography Awards. Серед переможців – робота українки Ірини Шкоди, яка народилась у Києві, однак навчалась і жила в Росії.