Фріда Кало, Анрі Матісс, Андре Дерен. Чиї роботи стають суспільним надбанням у 2025 році
Роботи мексиканської художниці Фріди Кало, французьких художників Анрі Матісса й Андре Дерена стають суспільним надбанням у 2025 році, повідомили в The Art Newspaper.
Вони померли в 1954 році, тому їхні роботи стають суспільним надбанням у країнах, де авторське право захищають 70 років після смерті автора. Це стосується й України. Тепер кожен може перевидавати, реміксувати або переробляти твори цих авторів.
Чиї ще роботи стають суспільним надбанням
- американського композитора Чарлза Айвза;
- фоторепортера Роберта Капа;
- французької письменниці Колетт;
- винахідника Огюста Люмʼєра;
- Американської співачки Lil Green.
Крім того, у США суспільним надбанням стають книги й фільми, створені в 1929 році, серед яких роман Ернеста Гемінґвея «Прощавай, зброє!» і роман Вільяма Фолкнера «Шум і лють». Інші роботи можна переглянути за посиланням.
Як працює захист авторського права в Україні
Охороняються літературні, музичні, образотворчі твори, комп’ютерні програми, фотографії, переклади й інші творчі роботи. Захист поширюється на форму вираження, але не на ідеї чи теорії.
Майнові права діють протягом життя автора й 70 років після його смерті. Для співавторів цей термін рахують з дати смерті останнього з них. Якщо твір опублікували анонімно, під псевдонімом або вперше протягом 30 років після смерті автора, захист триває 70 років із моменту публікації.
Особисті немайнові права автора зберігаються безстроково. Для посмертно реабілітованих авторів авторське право діє 70 років після реабілітації.
- У 2024 році суспільним надбанням став персонаж Мікі Маус. Уперше він з’явився в мультфільмах «Пароплав Віллі» в 1928 році й у фільмі «Божевільний літак».
- У 2023 році суспільним надбанням стало оповідання «Книга справ Шерлока Голмса» автора Артура Конан-Дойла. Авторські права на цей твір захищали 95 років.
Фото: Nickolas Muray