«Довженко-Центр» не може оскаржувати рішення про його реорганізацію – Касаційний господарський суд
Колегія суддів Касаційного господарського суду підтримала рішення Північного апеляційного господарського суду про те, що «Довженко-Центр» не може оскаржувати рішення про його реорганізацію.
У липні Північний апеляційний господарський суд зазначив, що «Довженко-Центр» не має права оскаржувати рішення через «правові норми, що визначають підпорядкованість й ієрархію в системі державного управління», повідомляла компанія Axon Partners, яка захищає центр у суді.
Водночас тоді Північний апеляційний господарський суд не скасував рішення щодо визнання наказу про реорганізацію «Довженко-Центру» незаконним. Тепер Касаційний господарський суд підтримав рішення про те, що «Довженко-Центр» не може оскаржувати його реорганізацію.
У «Довженко-Центрі» кажуть, що суд не взяв до уваги головний мотив позову – збереження й захист культурної спадщини, що є порушенням статті 54 Конституції України.
«Оскаржуваний наказ Держкіно призвів би до втрати єдиної у своєму роді колекції українського кіномистецтва, бази знань, відкриттів й інформації, що створена за 30 років існування центру», – коментують у «Довженко-Центрі».
Крім того, Касаційний господарський суд проігнорував те, що представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій повністю підтримали застереження й вимоги центру.
Також Касаційний господарський суд відмовив «Довженко-Центру» в оскарженні рішення й залишив без змін ухвалу Північного апеляційного господарського суду.
- У 2022 році «Довженко-Центр» перейшов в підпорядкування Держкіно. Від моменту створення в 1994-му центр підпорядковувався Міністерству культури.
- Улітку 2022 року Держкіно видало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру». У центрі коментували, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву. «Довженко-Центр» подав на Держкіно до суду з вимогою скасувати реорганізацію.
- У липні 2023-го в Держкіно заявили, що наказ втратив чинність, щоб закрити судову справу. У листопаді 2023 року «Довженко-Центр» закликав Кабмін не схвалювати Стратегію розвитку кіно до 2027 року, яка фактично передбачає ліквідацію центру.
- Зокрема, реорганізацію, заборонену судом, замінили на «оптимізацію», яка передбачає перерозподіл функцій центру між групою неспроможних установ, пояснювали в «Довженко-Центрі».
- У липні Північний апеляційний господарський суд у місті Києві закрив провадження у справі про незаконність реорганізації «Довженко-Центру».