У селі Нирків на Тернопільщині планують відновити костел Успіння Богородиці 17–19 століття, повідомляє ПЦУ.

Костел Успіння Богородиці є пам’яткою архітектури місцевого значення, його збудували в 1615 році коштом родини Лісецьких. Наразі він перебуває в напівзруйнованому стані, проте там збереглися старовинні фрески, прикраси й масивні колони.

Крім того, там можна бачити пам’ятну таблицю 1618 року й портрет Антонія Хржановського, за кошти якого звели прибудову до костелу. Споруду передали Українській автокефальній православній церкві у 2010 році, пише Pragmatika.

Замок побудував львівський каштелян Микола Данилович на початку 17 століття. А з 1778 року споруда перебувала у власності Кароля Понінського, який потім розібрати дві вежі й частину будівлі. Князі Любомирські бути останніми мешканцями поселення.

Споруда зазнала руйнацій через дві війни й радянську окупацію, зараз вона, як і костел, належить Тернопільській єпархії ПЦУ. Меценатами реставрації стануть Віталій, Олександр й Олег Джуринські.

 

У Національному музеї народної архітектури та побуту в Пирогові відкрили відновлений сторічний відтряк із Херсонщини. До музею вітряк привезли з селища Олександрівка на Херсонщині в 1973 році. Його планували відновити в найближчі роки, проте реставрацію почали у 2023 році за фінансової й організаційної підтримки благодійного фонду «МХП – Громаді».

Фото: Pragmatika