Майже вдвічі зросла кількість людей, які ідентифікують себе передусім як громадяни країни
85% населення України вважають себе передусім громадянами своєї країни, свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології. Це майже вдвічі більше, ніж у 1992 (45,6%).
Серед різних соціальних категорій населення (вікових, регіональних, лінгво-етнічних, гендерних) немає суттєвої різниці за цим показником.
Опитування стосувалося ідентичності в територіальному й політичному контекстах. Мешканцем свого населеного пункту або регіону себе вважають трохи більше 6% українців. Громадянином світу або Європи себе назвали майже 4%. Близько 3% вважають себе представником етносу або нації. Громадянином колишнього Радянського Союзу себе відчуває трохи менше 1% опитаних.
Серед молоді громадянська ідентичність переважає у 85% людей. Також у цій групі нульовий показник тих, хто вважає себе громадянином колишнього СРСР.
У найстаршій групі (70 і більше років) як альтернативу громадянській ідентичності найчастіше обирали відчуття приналежності до етносу, нації (7,1%), а також до числа громадян колишнього Радянського Союзу (3,2%).
У східних регіонах України рівень переважання громадянської ідентичності зменшується до 80,7%, у західних він становить 85,6%.
Серед російськомовних українців 81% вважають себе передусім громадянами України, серед російськомовних росіян, які проживають в Україні, таких 78%.
Громадянська ідентичність українців посилювалася внаслідок революцій 2004, 2013–2014 років, а також збройній агресії РФ.
«Очікую, що відтепер і надалі, за умови сталого демократичного розвитку України, громадянська ідентичність не опуститься нижче показника в 75%», – відзначив співробітник КМІС, доктор соціологічних наук Сергій Дембіцький.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Водночас українці почали частіше визнавати, що перестали контролювати своє життя й не можуть взяти на себе відповідальність за те, що відбувається, свідчать результати опитування компанії Gradus Research. Майже вдвічі (із 28% до 48%) збільшилася кількість українців, які вважають, що не несуть жодної відповідальності за стан справ у своєму місті чи селі.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі