Інтерес до вінілу в Україні зростає протягом останніх п’яти років, вважає засновник магазинів «Vinyl центр» і Diskultura Андрій Северин. «Усі дуже цифровізувалися, і тепер хочуть чогось фізичного, чимось володіти. Ти не можеш володіти альбомом на Spotify», – каже засновник компанії Vinyla Юрій Каленюк.

Загалом на українському ринку близько 50 продавців вінілу, які мають мінімальний неймінг (є ще реселери в Instagram і на вторинному ринку), підрахував Forbes. Вініл продають не лише в спеціалізованих магазинах, але й у корнерах книгарень, барів і навіть на «острівцях» у торгових центрах.

Віледж зібрав добірку київських точок із вінілом, які можна відвідати, а також запитав у музичного продюсера та співзасновника дому Vertuha Всеволода Корецького (Seba Korecky), чи можна вдало купити вінілові платівки онлайн.

Навіщо взагалі купувати вініл і де краще це робити

Іноді люди хочуть придбати вінілові платівки тому, що думають: на вінілі музика буде якісніше звучати, каже Всеволод Корецький. «Хочу спростувати цей міф. Особливо коли в людини немає якісного дорогого обладнання й кімнати з правильною акустикою, вона не зможе насолодитися класною платівкою». 

Загалом Корецький каже, що розглядав би покупку вініла не як звичний шопінг онлайн, а як дигінг: «Серед платівок я завжди шукаю незвичне, те, чого немає онлайн. Коли я бачу, що люди купують на вінілі Eminem чи 50 Cent, то розумію, звісно, що вони просто прихильники, але для мене немає якоїсь переваги у якості звуку».

Починати дигінг, можна, наприклад, о 6 чи 7 ранку на Петрівці, куди з'їжджаються інші дигери та власники вінілових магазинів – там можна придбати платівки дешевше. На барахолці, як і в інтернет-магазині, немає передпрослуховування, тому вініл треба купувати «наосліп»: зацікавити, наприклад, може обкладинка чи рік видання платівки.

Купувати вініл онлайн Всеволод радить у Discogs – найбільшій музичній бібліотеці у світі. Перед купівлею варто звернути увагу на стан платівки (там вказують, наприклад, good чи very good), а також дивитися на рейтинг продавця.

Загалом при купівлі платівок онлайн варто враховувати, що опис може не завжди збігатися з якістю реального вінілу. Крім того, зазвичай треба довго чекати, поки відправлення дійде поштою. Тому найкращий варіант – усе-таки піти локал-сторами, де можна не просто купити платівку, а ще й підтримати українських підприємців, вважає Корецький (до того ж локальні стори теж часто мають інтернет-магазини).

Ось магазини, які радить Всеволод Корецький (його вподобання – фанк і диско, але тут переважно магазини з різними жанрами):

– Gram Record Store на Малій Житомирській у приміщенні 1/2 Bar;

– Closer Connections Shop на Нижньоюрківській, де, крім вінілу з електронною та клубною музикою, також продають вінтажну техніку;

– Diskultura на Чикаленка (раніше – Пушкінська). Це магазин від диджея Mavr, який працює і Києві вже близько 15 років. У жовтні 2023 року засновники також відкрили магазин з платівками Vinyl Centre біля ЦУМу.

– Vinylotheka на вулиці Ярославів Вал.

Купувати вініл також можна, стежачи за українськими лейблами або за конкретними артистами, які видають платівки.

Де шукає вініл редакція Віледжа:

 Vinyla. Магазин і видавництво Vinyla Records існують уже понад 10 років.

Магазин:

вулиця Григорія Сковороди, 5-А [на наступний день після публікації статті магазин переїхав на вулицю Петра Сагайдачного, 25/3]

Корнери:

Takava 1 і 2 (вулиця Велика Васильківська 43/16 і 1-3)

Makava Cafe у КАМА (вулиця Дмитрівська, 80)

 Instagram

 Лейбл AbyShoMzk. Діє з 2014 року, спеціалізується на випуску нової української музики, рідкісних архівних збірок, а також перевиданні музики на вінілах. Разом з Ігорем Шамичем створили магазин вінілу Surma.

Instagram

 Лейбл Shukai Records. З 2018 року видає маловідому українську музику 60–90 років.

Instagram

 Лейбл Happy Vinyl Group (видавниче відділення концертного оператора Happy Music Group). 

Instagram

 Магазин Play Vinyl

Де:

вулиця Василя Липківського, 16-Б

вулиця Хрещатик, 38 (ЦУМ)

Попапи:

ТЦ Respublika Park 

ТЦ Lavina Mall 

Дизайнер-ський простір  «Техно Їжак»

вулиця Велика Васильківська, 12

Instagram

 Шоурум і бар UnderWu

Де:

вулиця Велика Васильківська, 44-А

Instagram

 The Vinyl (розташований в одному приміщенні з баром «Однодумці»)

Де:

вулиця Олеся Гончара, 4

Instagram

 Магазин Vanilin

Де:

вулиця Рейтарська, 31/16

Instagram

 Шоурум Sound Sound

Де:

вулиця Володимира Винниченка, 7 (Львівська площа)

Instagram

 Магазин Abo Records

Де:

вулиця Кудрявська, 16-А (Львівська площа)

Instagram

 Книгарня Readeat

Де:

вулиця Антоновича, 50

Instagram

 Книгарня-кав’ярня Book.ua

Де:

вулиця Миколи Лисенка, 2/1

Instagram

 Магазин Megafantastika

Де:

95-й ряд ринку «Букініст», метро «Почайна»

Instagram

 Онлайн-магазин Vinyl Place

Instagram

Обкладинка і фото: вказані магазини платівок, редакція Віледжа