Це театральні вистави, на які ми чекаємо у 2025 році
Якщо у 2023 році році театри поставили вдвічі більше вистав, ніж за перший рік повномасштабної війни, то на кінець 2024 року вони вже почали на цьому заробляти. У середньому театри збільшили виторг на третину проти третього кварталу 2023 року. Найпопулярнішими стали Театр Франка й Молодий театр.
Наприклад, бродвейський мюзикл «Кабаре» в Молодому театрі показали 17 разів для більш ніж шести тисяч глядачів, що принесло більше 20 мільйонів виторгу. Редакція Віледжа запитала, які прем’єри київські театри готують на 2025 рік (вийшло більше 30 постановок).
Театр на Подолі
«П’єса про Леся Курбаса»
Бродвейський драматург Річард Нельсон, який уже поставив у Театрі на Подолі «Тускульські бесіди», знову створить виставу для камерної сцени театру. Нельсон написав п’єсу ексклюзивно для Театру на Подолі, і там її називають «п’єсою про Леся Курбаса».
Дія відбувається під час Першої світової війни, але попри це, текст про сучасних українців, кажуть у театрі. Місцем для дії стає село під Білою Церквою, де вперше зіграли українською «Макбет» Шекспіра в постановці Леся Курбаса.
Вистава буде сповнена побутових розмов, але вона не про щоденну рутину, а про те, як важливо будувати культуру, додають у театрі. Хореографкою постановки стане танцівниця однієї з найкращих у США танцювальних шкіл The Juilliard School. Репетиції планують почати зі стартом Нового року: в новорічну ніч Річард Нельсон вилетів до України.
ПРЕМʼЄРА: 7 березня
«Геда Габлер»
Постановку за Генріком Ібсеном ставить Давид Петросян. Обіцяють шекспірівські пристрасті, незвичні декорації, спецефекти й Ольгу Голдис у головній ролі (яка також зіграла Дездемону в постановці Петросяна «Отелло» в Театрі Лесі Українки). Виставу планували втілити ще у 2024 році.
«Жінка в чорному»
Тестування голографічної сітки, яку використають у виставі. Фото Іри Марконі
Якщо ви любили в дитинстві слухати страшні історії в компанії за багаттям чи лякати одне одного неймовірними небилицями, вам сподобається, кажуть у Театрі на Подолі. Виставу за романом Сьюзен Гілл ставить головний художник Австрійського фестивалю і режисер Андреас фон Шліппе. Це версія для дорослих, додають у театрі. У виставі використають голографічне обладнання, щоб «конкурувати з кіно в реалістичності, а може, навіть його перевершити».
ПРЕМʼЄРА: 11 квітня
«Мілина вугрів»
Головний режисер Театру Франка Дмитро Богомазов поставить «Мілину вугрів» Полла Вілемса. У театрі кажуть, що прем’єра буде неочікуваною, а сценографія переноситиме на берег моря, де хочеться подумати про екзистенційне.
ПРЕМʼЄРА: під кінець театрального сезону
Театр Лесі Українки
«Косметика ворога»
Це трилер, який, зокрема, досліджує, що таке тягар провини і як із ним жити, каже режисер Євген Лунченко, який ставитиме за «хльостким і правдивим» текстом Амелі Нотомб. «Бельгійська письменниця досліджує людську натуру, її найпотаємніші куточки, тож у її повісті кожен може впізнати себе: аеропорт, незнайомець і розмова. Вельми відверта розмова», – коментує Лунченко.
«Брати»
Вдова Розарія Пафнуті й четверо її синів переїздять зі злиденного Півдня Італії до індустріального Мілана, де живе п’ятий син. Щоби заробити грошей, вони беруться за будь-яку роботу – основним заробітком стає участь у підпільних боях. «Але світ, у який вони потрапляють і в якому ми живемо, суспільство, яке створили люди, перемелює своєю жорстокістю, хаосом і цинізмом, не залишаючи місця навіть для таких святих, як герой Рокко», – розповідає режисер Олександр Кобзар, який ставить постановку за мотивами творів італійського режисера театру й кіно Лукіно Вісконті.
Решту прем’єр сезону можна переглянути на сторінці театру. Серед них – «Земля» Ольги Кобилянської в постановці Івана Уривського.
Театр імені Франка
«Макбет»
Робота на «Макбетом». Фото Юлії Вебер
Класичну історію про спокусу владою й жагу, яка здатна зруйнувати все на шляху, поставить режисер Іван Уривський. Вистава за Шекспіром створить світ, де амбіції і страх стирають межу між світлом і темрявою, кажуть у Театрі Франка.
ПРЕМʼЄРА: 28 лютого – 1 березня
Крім того, у театрі імені Франка литовський режисер ставить постановку за маловідомою п’єсою Миколи Куліша.
Молодий театр
«Патетична соната»
Виставу за пʼєсою Миколи Куліша ставить директор-художній керівник Малого театру Дмитро Весельський.
ПРЕМʼЄРА: березень-квітень
«Косачки»
Пластичну виставу за пʼєсою Вʼячеслава Островцева ставитиме Ніна Змерзла, а музику для неї створив Ілля Чопоров, який також грає в «Кабаре». Користувачі тіктоку вже встигли назвати його головним крашем бродвейського мюзиклу.
ПРЕМʼЄРА: зима 2025 року
«Божевільний день, або одруження Фігаро»
Григор Мане, режисер вистави «Божевільний день, або одруження Фігаро»
Постановка за мотивами пʼєси Пʼєра Бомарше – уже друга вистава, яку для Молодого театру створить французький режисер Григор Мане («Як я залишилася сама»).
ПРЕМʼЄРА: квітень-травень
«Зрада»
Режисерка Олександра Меркулова, яка також поставила в Молодому театрі «Зілля», «Попіл», «Острів любові» й «Жагу моря», на мікросцені втілить експериментальну виставу за пʼєсою британського драматурга Гарольда Пінтера.
ПРЕМʼЄРА: червень
Також у театрі поставлять «Троє високих жінок» за драматургією Едварда Олбі.
Театр «Актор»
«Сойка»
Режисер Слава Жила створить постановку за твором Івана Франка «Сойчине крило», яка значно відрізнятиметься від хрестоматійного шкільного твору, обіцяють у театрі. Сцену оформлять у стилістиці відомої японської художниці Яйої Кусами (над сценографією працює Віра Крутиліна).
«Детектив, трилер, мелодрама, сльози, кров і секс – тут буде все, – коментує Слава Жила. – Ми з вами – залізничні пасажири, які вже довгий час рухаються в невідомому напрямку. Що допоможе врятувати нас від нудьги й забуття? Шалене кохання! Двоє франкенштейнів, двоє бідолашних створінь зі своїми святощами й прикрощами, збираються за п’ять хвилин до весни, щоби переповісти нам історію своїх непростих стосунків і поневірянь у пошуках одне одного. Сценічна оповідь про любов, що немає меж, яку неможливо вкрасти й про яку необхідно дізнатися кожному глядачу».
Коли: кінець лютого
«Наталка Полтавка»
Це музична комедійна драма про «справжню любов, яка почалася в підлітковому віці та з роками тільки зміцніла», описують у театрі. «Любов, яку не можуть зруйнувати ні злидні, ні злі язики, ні корупційні звʼязки. А ще ця вистава про те, якою може бути українська жінка», – коментує режисерка Катерина Чепура.
ПРЕМʼЄРА: вересень
Крім того, у театрі «Актор» уже в січні поставлять виставу за романом «Місто» Валер’яна Підмогильного.
Театр «Золоті ворота»
Вистава від призерки фестивалю «Митниця. Нова режисура»
Фото: Костянтин Мохнач
Акторка театру Христя Люба цьогоріч посіла друге місце у фестивалі режисерів-дебютантів «Митниця. Нова режисура» і ставитиме постановку за твором італійського реформатора театру й лауреата Нобелівської премії з літератури Луїджі Піранделло.
«Я переконана, що ми будемо рефлексувати про те, які ми маленькі у великому Всесвіті, іронізувати над самотністю серед мільярдів людей. Піранделло тонко жартує над тим, що нас усіх колись не буде. Ми відрізки часу, і все, що ми можемо робити, – це збирати глядачів для діалогу тут і зараз», – каже Христя Люба.
Театр на лівому березі
«Кавказьке крейдяне коло»
Постановку за Брехтом режисер із Грузії (Сакартвело) Дата Тавадзе поставив спочатку в латвійському Театрі Дайлес у Ризі. Тепер постановка буде й у Києві. У Театрі на лівому березі наголошують, що це не копія попередньої, а повноцінна й музично насичена вистава, яка відрізнятиметься не лише акторським складом.
Коли: до кінця червня
«Король Лір»
Вічний твір Шекспіра ставитиме Дмитро Захоженко.
ПРЕМʼЄРА: березень
«Дурень» («Дурко»)
Фото: Костянтин Мохнач
Це вистава від переможця фестивалю «Митниця. Нова режисура» Слави Юшкова за оповіданням Луїджі Піранделло.
ПРЕМʼЄРА: вересень
Крім того, в січні відбудетьсяпрем'єра «Cина». Це постановка Євгенія Резніченка за однією із частин трилогії Флоріана Зеллера (уже третій рік у Театрі на лівому березі грають виставу «Батько»). Також у жовтні традиційно проведуть фестиваль «Митниця. Нова режисура».
Дикий театр
«Худну з понеділка»
Це вистава 16+, створена на основі реальних історій: більше 200 українців поділилися досвідом під час опитування Дикого театру. За сюжетом, колишні учасниці популярного шоу про зниження ваги збираються на похорон колеги, яка померла за дивних обставин. Вони не бачилися два роки, але кожна з них отримала від покійниці лист, що змусило всіх кинути свої справи й поїхати на зустріч. У виставі з’ясують, які секрети вони дізнаються на цьому похороні й чи зможуть спілкуватися далі.
«Ми говоримо про толерантність у суспільстві, але із задоволенням коментуємо, як хтось потовстішав, не знаючи реальних причин. Ми роздаємо поради про спорт і їжу, не думаючи, що в людини може бути харчовий розлад на тлі втрати […] Досліджуючи проблему, ми виявили, що дівчата стикаються з більшим осудом і надмірною увагою не тільки до тіла, а й життя загалом. Вага часто стає причиною відмови в роботі, вступу в університет, у стосунках. А ви знаєте, як боляче, коли влітку натираються ляшки?» – каже засновниця театру Ярослава Кравченко.
ПРЕМʼЄРА: кінець січня
«Зомбі»
Зомбі-апокаліпсис накрив світ, але в українському селі Малі Піструнці досі живуть своїм життям, повним драматичних і буденних подій. Тож, коли зомбі доходять до села, мешканці не дуже дивуються їхній появі й зустрічають із традиціями. Поки що незрозуміло, хто постраждає більше – зомбі чи селяни. В апокаліптичній комедії гратимуть актори з різних київських театрів.
ПРЕМʼЄРА: 15 й 16 лютого
Театр на Печерську
«Ліниві та ніжні»
Це музично-поетичний перформанс за поезією Юрія Іздрика, який ставитиме режисерка Ольга Ларіна. За музику відповідатиме актор Денис Мартинов.
«У темряві»
Виставу за мотивами п’єси шведського драматурга Йоргена Хердта поставить Ігор Рубашкін. Дія відбуватиметься ближче до завершення Другої світової війни. Прем’єру вистави акторки театру Катерина Кістень та Олеся Власова зіграли у Швеції, коли поїхали за кордон після початку повномасштабної війни. У квітні 2023 року виставу також грали на фестивалі Bouquet Kyiv Stage у Тбілісі, а в серпні – і на фестивалі в Києві.
Крім того, у театрі працюватимуть над виставою про українського композитора Володимира Івасюка (режисер – Владислав Мамчур); хочуть відновити репетиції вистави за п’єсою Ніни Захоженко «Сім перших робіт Аліни» (режисерка – Вероніка Літкевич) і планують прем’єру за романом «дуже відомого сучасного українського письменника».
Малий театр
«Учитель»
У театрі триває сезон української класики. Режисерка Олена Щурська поставить виставу за пʼєсою Івана Франка. Це історія про рішення, які формують особистість, вибір і моральні виклики, які актуальні й сьогодні, описують у театрі.
ПРЕМʼЄРА: березень 2025 року
Вистава за романом Майка Йогансена
«Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію»: у театрі обіцяють, що вистава буде авангардною (такою, як і назва роману Йогансена). Режисером стане співзасновник незалежного харківського театру «Нафта», а також актор і перформер Артем Вусик.
ПРЕМʼЄРА: до закриття театрального сезону
Київська опера
У Київській опері планують презентувати рок-оперу «Патріот» про покоління 90-х років – «людей, які першими пішли на фронт, коли почалася повномасштабна війна».
Крім того, наприкінці січня ставитимуть «Фальстаф» – останню оперу Джузеппе Верді за Шекспіром.
Національна оперета
У театрі отримали ліцензію на постановку мюзиклу «Пітер Пен» (американська версія), розповідає в коментарі Віледжу директор і художній керівник Богдан Струтинський.
Також головна режисерка Театру на лівому березі Тамара Трунова ставитиме модерну постановку «Місяць» за німецьким композитором Карлом Орфом, яку реалізують разом із посольством Німеччини в Україні.
«Біла ворона» Максима Голенка в Національній опереті
Крім того, у театрі працюють над відновленням репертуару, зокрема хочуть повернути на сцену постановки Максима Голенка «Біла ворона» (2019 рік) й «Амадеус», яку встигли показати лише п’ять разів перед повномасштабною війною. До того ж ведуть перемовини щодо постановок із двома іноземними режисерами.
Національна опера
«Норовлива дочка»
На початку жовтня в театрі почали репетиції вистави La Fille Mal Gardee у хореографії Фредеріка Аштона. Репетиційним керівником став балетмейстер Віденського державного балету Жан Кристоф Лесаж, який також відповідав за постановку в Паризькій опері. Це спільний українсько-британський проєкт, який планували показати ще в грудні 2024 року, але перенесли з багатьох причин, кажуть в опері.
ПРЕМʼЄРА: у театральному сезоні 2024–2025 року
Театр Драматургів і Театр Ветеранів
«І в горі… і шототам»
«І в горі… і шототам». Фото Майї Максимової
Вони одружилися, коли почалася війна. В основу пʼєси, створеної в межах Театру Ветеранів, лягла драматична історія, що трапилася в особистому житті драматурга Максима Девізорова. У 2024 році вже показували ескіз вистави. Режисером став Олексо Гладушевський, який поставив у Театрі Драматургів «Зелені коридори» Наталки Ворожбит.
«Дядя Саша – мʼясник»
Родина – не лише біологічні звʼязки й сумісні спогади, закарбовані на фото, а ще й безліч проблем, конфліктів, сутичка світоглядів. Вистава вивчатиме, який вплив на формування особистості має оточення, а ще розповідатиме зростання в 90-ті, на зламі епох, коли м’ясник – авторитет, Кашпіровський – Бог, а кохання здобувають приворотом на цигарках. Варто заперечувати чи прийняти ці спогади?
Також Театр Ветеранів гастролюватиме по Україні із виставою «Військова мама» від драматургині Аліни Сарнацької і режисера Олександра «Мамая» Ткачука. Крім того, планують провести другий набір у Театр Ветеранів, де військовослужбовців вчитимуть писати п’єси.
ProEnglish Theatre
Three Years Now
Перші проби Three Years Now
За сюжетом, операторка дронів, медикиня місцевого госпіталю й закордонна журналістка опиняються в невеликому прифронтовому містечку. Вистава присвячена трьом рокам повномасштабної війни й змінам, які відбувалися у свідомості військовослужбовців і цивільних українців.
У постановці Алекса Боровенського використають усі приміщення театру, старий вініловий програвач, вірш Жадана й інтернет-меми про Олега. У виставі задіяні актори-підлітки, це постановка англійською мовою.
ПРЕМʼЄРА: 24 лютого
«Окупація»
Кастинг на «Окупацію» від DSP
Також театральна спільнота DSP покаже пластичну виставу «Окупація» за текстами Бориса Гуменюка.
ПРЕМʼЄРА: 14 березня
Театр воєнних дій
«Стусанина»
Новостворений театр, до якого залучатимуть ветеранів, військовослужбовців і членів їхніх родин, покаже оновлену виставу «Стусанина» в Національному центрі Леся Курбаса (засновник театру – Алекс Боровенський).
ПРЕМʼЄРА: 3 лютого
«Меланхолійний Вальс»
Ветеранки війни зіграють у постановці режисерки Тетяни Романової за текстом Ольги Кобилянської «Земля».
ПРЕМʼЄРА: 8 березня
«Театр між трьох колон»
У театрі поставлять історію про пошуки останніх ресурсів на Землі після світового колапсу: наступні покоління людей, що не знають, як саме стався апокаліпсис, дізнаватимуться правду про своїх предків, шукаючи їжу й воду.
Задум пʼєси народився в місці громадського харчування: замовити суші чи збігати в «Пузату хату» виявилося дешевше, ніж скупитися в супермаркеті. Автор Дмитро Ходаківський розмірковує, хто насправді володіє світом і хто призведе до ядерного колапсу на землі.
ПРЕМʼЄРА: квітень
Театр «Колесо»
Тут планують прем’єру вистави «Місячна ніч» за повістю Леопольда Захера-Мазоха, але подробиць поки не розголошують.
ФОТО: надані театрами
Обкладинка: Національна оперета