Диско в готелі «Салют». Що буде на вечірці Vertuha
Спільнота музикантів, діджеїв і колекціонерів рідкісних треків Vertuha часто влаштовує вечірки не в клубах, а обирає локації на зразок Оранжереї в Ботанічному саду імені Гришка чи історичного павільйону «Київська Троянда».
Благодійну вечірку до свого шестиріччя Vertuha проведуть у готелі «Салют» 7 грудня. Розповідаємо, що там буде й чому ця вечірка – крок до переосмислення архітектури київського модернізму.
«Більше, ніж просто вечірка»
Vertuha – «рух, що почався з одного нічного танцю й перетворився на унікальний досвід диско Києва в колі незнайомих друзів». Спільнота заявляє, що має на меті поширювати любов до музики й відкривати красу української культурної спадщини. Для цього досліджують онлайн-архіви, оцифровують рідкісні твори та створюють музичні компіляції.
Події Vertuha – це музичні експерименти від vogue-батлів під сети резидентів до виставок, попап-маркетів і співпраці з Ponchyk Boy. «Більше, ніж просто вечірки» проводять на київських локаціях із 2018 року, а з 2022 року Vertuha стали резидентами клубу Closer. Кожна подія благодійна, кажуть організатори: з початку повномасштабної війни зібрали близько 800 тисяч гривень на ЗСУ та гуманітарні потреби.
З музичної формації виріс лейбл, де представлені такі артисти, як-от Lucas Bird, Electromad і Seba Korecky. Щоб підтримувати українську андеграунд-сцену та розширювати її вплив, у 2023 році Vertuha почали проводити вечірки у фестивальному форматі, що об’єднував кілька сцен, більше гостей і різноманітних артистів. На подіях виступали Our Atlantic, Lucas Bird, Kad, Daniel Okaro, «Шановне Cumство», XXV Kadr, The Curly, Soulike, Figurat, sucilna_nevdacha.exe, Богдан Купер, August J, Semmar. Перша подія у форматі фестивалю зібрала 700 гостей.
Вечірку до шестиріччя проєкту вирішили провести в готелі «Салют». «Це місце з монументальною архітектурою та прихованою м'якістю. Ресторан зі сталевою стелею, мов дзеркалом минулого, відобразить мерехтіння диско-куль і рухи танцюючих силуетів – це буде акт відчайдушної свободи. Кожна локація дає свій настрій і вайб, і готель «Салют» надихнув нас на вечірку в стилі «Студія 54» [назва клубу в Нью-Йорку, розташованого в будівлі колишнього театру], класичного диско, італодиско та space диско», – коментують у Vertuha.
Навіщо переосмислювати готель «Салют»
Готель «Салют» – один із найяскравіших зразків київського модернізму. Як «Тарілка» Флоріана Юр’єва чи Крематорій на Байковому кладовищі, вважає авторка блогу про архітектуру Сандра Струмскас.
Готель збудований у 1984 році під керівництвом київського архітектора Авраама Мілецького. Будівля має «гармонійну композицію горизонтального стилобата й вертикального циліндричного об’єму», який називають «кукурудзою».
«Навіює американськими модерністськими хмарочосами Marina City в Чикаго. Цю «кукурудзу» пронизують вертикальні комунікації: ліфти та пандуси, які переміщують гостей із вестибюля у стилобаті до своїх номерів, розташованих по колу циліндричної форми. Архітектура фасаду дуже проста, less is more, так би мовити: будівля виглядає настільки збалансовано, що до неї нічого не хочеться ані додати, ані прибрати», – коментує Віледжу Сандра Струмскас.
Процес будівництва готелю «Салют». Архівне фото, офіційний сайт готелю
Початковий проєкт готелю передбачав 18 поверхів, але висоту скоротили до восьми, щоби будівля не конкурувала з Лаврською дзвіницею. Але тепер, коли відсутні висотні обмеження для сучасної забудови, ні «Салют», ні Лаврська дзвіниця не домінують у силуеті району, додає Сандра.
За словами авторки блоку, київський модернізм і досі перебуває в «чорному списку» для більшості мешканців міста. Свого часу цей стиль став відображення змін у суспільстві, владі й ідеології: модернізм розвивався в рамках постсталінської реформи, що почалася в 1955 році з постанови «Про усунення надмірностей у проєктуванні й будівництві».
Фото: Сергій Мирошніченко для Віледжа
Тобто модерністські будівлі й досі можуть вважати «сірою недоархітектурою» й асоціювати з типовими житловими масивами – «хрущовками»: «Але часто забувається, що їх проєктували як масове й економічно доступне житло, яке мало вирішити гостру житлову кризу тих часів. У початковому вигляді ці будівлі виглядали значно гармонійніше, ніж сьогодні, коли численні зміни, внесені мешканцями, порушили їхні пропорції та дизайн, – каже Сандра Струмскас. – Ми все більш лояльно ставимося до цієї спадщини завдяки популяризації, реновації й таким подіям, як Vertuha, які створюють нові сценарії взаємодії з будівлею й роблять їх ближче для мешканців міста на ментальному рівні».
Що буде на вечірці від Vertuha
Вечірку 21+ до Дня народження в готелі «Салют» проведуть 7 грудня. Там гратимуть резидентка дому Vertuha Alinikus, музичний продюсер і співзасновник дому Vertuha Seba Korecky, діджей і засновник лейблу Regulardisco Kadiristy, діджей і продюсер Vlad Putistin.
Також на події проведуть благодійний аукціон, де розіграють роботу Олексія Кондакова, а також картину із зображенням готелю «Салют» від Артема Прута. Крім того, буде лот від Vertuha – одна з перших афіш і вінілова платівка. Також на вечірці буде фотоавтомат.
Крім танців і музики, додали спеціальне меню від Suite13 із гайдом коктейлів вечора. Зокрема готують коктейль, який можна буде спробувати лише на вечірці. Також Vertuha вкотре об’єдналися з Ponchyk Boy та створили пончик, який уособлює спільні цінності – яскравість, відкритість, любов до музики та бажання ділитися світлом із кожним. Пончику у вигляді зірки дали ім’я Зорян, він має начинку зі згущеним молоком «Іриска» та глазур еггног [молочно-яєчна зі спеціями, із «різдвяним» смаком]. Цей пончик можна буде придбати в усіх київських закладах Ponchyk Boy до 8 грудня.
Дрескод описують як «еклектику всього, що надихає»: це можуть бути сміливі кольори, текстури й аксесуари. «Будьте особливими цього дня, дозвольте собі вийти за рамки самого себе», – кажуть у Vertuha.
Квитки на вечірку можна придбати за посиланням. Для військових вхід безоплатний за наявності посвідчення. Зібрані кошти з продажу підуть на підтримку ЗСУ через БО «Взаємодопомога» після покриття витрат на організацію події. Також на допомогу війську підуть 100% коштів із фотоавтомата, аукціону та спешл квитків-донатів («Вертунець» – 1100 гривень, «Фанкобзар» – 1300 гривень і «Дискокуля» – 1500 гривень).
Фото: надані Vertuha