Гід4 градуси за Docudays UA
Гід фестивалем документальних фільмів про права людини
24 березня у Києві стартує 14-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Головний фокус цьогоріч – проблема глобального потепління.
Програма називається «4 градуси» – саме на стільки за прогнозами екологів підніметься середня температура на Землі до кінця сторіччя.
Чорнобиль, Фукусима, культура споживацтва, віртуальна реальність та музика соціалізму – програмна координаторка Ольга Бірзул розповідає про фільми позаконкурсної програми, які не варто пропускати.
Інформація про квитки та локації тут.
Docudays UA
24 – 31 БЕРЕЗНЯ
Фільм-відкриття
«The Yes Men: Згодні бунтують»
КРАЇНА: США
РЕЖИСЕР: Лора Нікс, The Yes M
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
24 березня о 19:00
Фільм про екологічних активістів – на тему, на яку як в американському, так і в українському суспільстві майже не звертають увагу. Герої – великі авантюристи. Але нині вони стоять на порозі середнього віку і їм непросто зберігати ентузіазм у своїй самовідданій справі. На фестиваль приїде один з героїв картини, який бореться зі зміною клімату.
Образ міста
Фільми про урбаністику
«Півжиття на Фукусимі»
КРАЇНА: Швейцарія
РЕЖИСЕР: Франческа Скалізі
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
29 БЕРЕЗНЯ О 18:00
Режисерка фільму Франческа Скалізі розповідає про життя японського фермера. Чоловік переїхав в радіаційну зону через п’ять років після катастрофи на електростанції. Наото бореться, щоб побудувати нове життя у «мертвій» зоні та безстрашно стоїть один на один з німою небезпекою радіації. Він оберігає минуле. Але він також є і символом потреби людства у змінах.
Після показу влаштують обговорення картини з режисеркою.
«DOCU/ЮНІСТЬ»
Фільми, на які радять привести своїх дітей
Dixie Land
КРАЇНА: Латвія, Україна, Німеччина
РЕЖИСЕР: Роман Бондарчук
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
26 березня о 19:00
Стрічка українського режисера про підлітковий джаз-бенд. На фестивалі буде одна з головних героїнь. Вона готує невеликий сюрприз для глядачів.
Програма «Майстри»
Добірні фільми вже визнаних документалістів
«Без назви»
КРАЇНА: Австрія, Німеччина
РЕЖИСЕРИ: Міхаель Ґлавоґґер, Моніка Віллі
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
25 березня 19:00
Режисера вже немає в живих. Матеріал, який він відзняв, зібрала його монтажерка Моніка Віллі – потужна фігура в австрійському кінематографі. Вона приїде на фестиваль і буде представляти стрічку особисто.
«Головна роль»
КРАЇНА: Україна
РЕЖИСЕРИ: Сергій Буковський
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
26 березня 19:00
Прем’єра фільму українського документаліста, який зняв кіно про свою маму – кіноактрису Ніну Антонову. Справжня акторська слава приходила до неї лише раз у житті. Це була головна роль у першому радянському кольоровому багатосерійному телефільмі «Варчина земля». Особиста історія про чесне й сумне життя. Про жертовність і свободу.
Покоління С.
Фільми про культуру споживацтва
«Вийшло з моди»
КРАЇНА: Естонія
РЕЖИСЕРИ: Яаак Кільмі, Леннарт Лаберенц
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 625 березня 20:00
25 березня 20:00
Фільм розповідає про естонську дизайнеру, яка вирішила дослідити шлях народження джинсів. Вона розповідає, про життя деніму перед потраплянням до наших шаф. Завдяки стрічці можна побачити, наскільки токсичне виробництво джинсів, і як їхня фарба впливає на наше здоров’я та природу.
«Три речі, які я не знаю про неї»
Програма, яка «дозволяє витягти з вух беруші патріархату» (за словами організаторів)
«Ама-Сан»
КРАЇНА: Португалія, Швейцарія, Японія
РЕЖИСЕР: Клаудія Варежау
Кінопанорама, вул. Шота Руставелі, 19
30 березня 21:00
Історія про давню японську професію пірнальниць. Вони дістають з дна Тихого океану абалони (молюски з перлинами) без використання повітряних балонів. Цій традиції вже понад 2000 років. Середній вік цих жінок — п’ятдесят років. Красиве кіно.
Docu/Хіти
Найпотужніші фільми року з програм найбільших фестивалів
«Я не твій негр»
КРАЇНА: Франція, США, Бельгія
РЕЖИСЕР: Раул Пек
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
26 березня 17:00
Увійшов в п’ятірку фільмів, що номінувалися на «Оскар» цього року. Історія американського расизму. Фільм створений за ненаписаною книжкою Джеймса Болдуіна. В цій історії є всі ключові постаті: Мартін Лютер Кінг, Малкольм Ікс, Медґар Еверс, які боролись за права темношкірих.
Doc на крижині
Традиційна географічна програма. Цього року фокус на Скандинавії
«Не розморожувати»
КРАЇНА: Ісландія
РЕЖИСЕРИ: Гульда Рос Ґуднандоттір
Кінопанорама, вул. Шота Руставелі, 19
26 березня 17:00
Історія про працівників фабричного траулера, які за 48 годин мають розвантажити корабель при температурі–35C°. Робота не для слабаків. Одна помилка може коштувати тисяч євро або й життя. Поки вони роблять неможливе, глядачі слухають історії про хороші й погані аспекти такого життя.
Homo Science
Як наука впливає на наше життя, і як ми впливаємо на науку
«О, Інтернет! Мрії цифрового світу»
КРАЇНА: США
РЕЖИСЕР: Вернер Герцоґ
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
25 березня 21:15
Герцоґ веде глядача крізь незручні розмови про віртуальний світ. Режисер перевіряє, чи працює реальний світ за законами віртуальності – від бізнесу до освіти, від космічних польотів до охорони здоров’я та, звісно, на рівні особистих стосунків між людьми.
Docu/Art
«Китайські ван гоги»
КРАЇНА: Китай, Голандія
РЕЖИСЕРИ: Юй Хайбо, Юй Тянкі Кікі
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
27 березня 21:00
Це історія про ремісників, які роблять копії картин європейських класиків, на кшталт Моне і Ван Гога. Вони малюють репродукції пачками. Майже ніхто з них не бачив оригіналів. Один із художників збирає гроші двадцять років, щоб поїхати в Амстердам і побачити на власні очі оригінали Ван Гога. Це історія про те, звідки беруться репродукції, котрі ми чіпляємо у себе в вітальнях.
Спецпокази
«Процес»
КРАЇНА: Естонія, Польша, Чехія
РЕЖИСЕР: Аскольд Куров
Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19
27 березня 21:00
Фільм про Олега Сенцова. Прем’єра стрічки про ув’язненного РФ українського режисера відбулася в Берліні. Docudays – другий фестиваль, який показує цей фільм. На фестиваль приїде сестра Олега Наталя Каплан і його адвокат Дмитро Дінзе. Окрім того буде присутній режисер картини Аскольд Куров. Це буде велика подія, де буде ще раз підняте питання страшної ситуації, яка склалась навколо Олега.
«Чорнобиль [не]видимий»
Країна: УРСР
Режисери: Леонід Автономов, Володимир Георгієнко, Олександр Косінов, Віктор Кріпченко, Володимир Тараненко
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
25 березня 13:00
Презентація DVD видання «Чорнобиль [не]видимий» центру Довженка. Це зібрання хронікальних фільмів про життя в Чорнобилі до і після аварії, які зберігались в архівах центру Довженка.
Під час показу презентують чотири історії: два фільми були створені до аварії і два – після. Можна співставити надію та віру в світле майбутнє під час будівництва АЕС та розчарування, яку екологічну катастрофу вона спричинила.
Після показу відбудеться розширене обговорення про вплив аварії на сучасну історію.
Фільм-закриття
«День звільнення»
КРАЇНА: Норвегія, Латвія
РЕЖИСЕРИ: Угіс Олте, Мортен Траавік
Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
30 березня 20:00
Laibach став першим європейським гуртом, який відіграв концерт у Північній Кореї. Гурт виступив перед аудиторією в 1,5 тисячі осіб і став ледь не першим зарубіжним гуртом, якому дозволили виступити в КНДР. Як вихідці із колишньої Югославії підкорювали країну-фортецю.