«Тривога» й «Щекавиця» від Нікіти Кадана в NAMU; фортифікації, захоплені міською природою в The Naked Room і п'ять тисяч пташок-оригамі в Музеї Києва: зібрали добірку виставок, які варто відвідати у квітні.

«Сирена Серп Супутник» 

NAMU (Національний художній музей України)

Фото: Соломія Козолуп

Як під час війни змінюються способи дивитися на мистецтво, досліджує у своїй виставці художник Нікіта Кадан. Серед робіт – графічні твори «Щекавиця» й Sinnemann, звукова інсталяція «Тривога» й робота «Проєкт із відкладеним втіленням», що описує «складні стосунки між історією модернізму в Україні та сьогоднішньою війною». Загалом представлять близько 15 нових творів, які митець створив після 2022 року.

Коли: до 18 травня

Де: вулиця Михайла Грушевського, 6

Скільки: повний – 250 гривень, пільговий – 100 гривень

Подія

«Розглядаючи нірку мурашки перед дощем»

The Stein Studio

Таку саму назву мала виставка 2021 року в Покровському історичному музеї. Там показували фото Марка Залізняка, який на початку 30-х років минулого століття був в експедиціях Дніпровими порогами під керівництвом Дмитра Яворницького. Світлини фіксували ще збережений ландшафт перед затопленням через будівництво гідроелектростанції. Будівлю музею взимку 2025 року зруйнувала армія РФ. Виставку тепер хочуть переосмислити в контексті сучасності: перед потенційною катастрофою суб’єкт стає в позицію «мурашки перед дощем», тобто трансформується не лише простір, а й можливість суб’єктності.

Коли: з 10 до 27 квітня

Де: вулиця Лютеранська, 6

Скільки: вхід вільний

Подія

«Музей невражаючих мутацій»

Мала галерея Мистецького арсеналу

Фото: Олександр Попенко

Роботи Ірини Лоскот поєднують наукові факти й теорії з вигадкою, щоб надати значення непомітним, на перший погляд, процесам. Експозиція побудована у формі музею: музейні вітрини не лише ізолюють експонати, але й відбивають у собі погляд спостерігачів, у такий спосіб запрошуючи їх до симбіозу з об’єктами й простором, описують організатори. «Війна просочується у ґрунт, розчиняється у воді й циркулює в повітрі. Довкілля змінюється – нелюдські агенти вступають у фізичну взаємодію з наслідками воєнних дій; адаптуються до них і повільно зазнають мутації», – каже Лоскот.

Коли: до 20 квітня

Де: вулиця Лаврська, 10

Скільки: вхід вільний

Подія

«Край світу. Аліса Гоц»

Dymchuk Gallery

Фото: Олександр Попенко

Мапа, схожа на настільну покрокову гру, де гравця залучають до приватної Одіссеї – так описують центральний експонат персональної виставки Аліси Гоц, засновниці літографської майстерні Lithography30. Роботи, що ввійшли до експозиції, художниця створила під час резиденції в місті Суліна в Румунії. Морські й безлюдні пейзажі та місцеві артефакти Гоц надрукувала синім і блакитним кольорами за допомогою каменя й алюмінію.

Коли: до 27 квітня

Де: вулиця Ярославська, 21

Скільки: вхід вільний

Подія

«Вихід із тіні» 

Центр сучасного мистецтва ЦСМ М17

Час дає назву переліку подій, які змінюють одна одну в просторі. Можливо, він є лише ілюзією, а людське життя – нескінченне й змінює форму та вимір у різних проєкціях, запитують художники, ставлячи під сумнів систему сприйняття світу. Майже два десятки митців, ніби науковці, долають тривимірність світу у своїх роботах.

Коли: до 6 липня

Де: вулиця Володимира Антоновича, 102-104

Скільки: 150 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

Подія

«Повзучі чагарі. Мережі самосівів» 

The Naked Room

На роботах Тараса Ковача немає людей, але їхня присутність відчутна в облишених об’єктах, конструкціях і барикадах. Також фортифікаційні споруди Києва захопила міська природа. В абстрактних силуетах вгадується (не)захищеність: щоб її передати, митець адаптує класичну техніку офорта, пояснюють кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман. 

Коли: до 27 квітня

Де: вулиця Рейтарська, 21

Скільки: вхід вільний

Подія

«Відсутність присутності» 

ЦСМ «Білий Світ»

Фото: Сергій Мазураш

Світ, у якому ми живемо, насичений інформацією, тож ми присутні водночас скрізь і ніде, кажуть у галереї, де показуватимуть роботи Юрія Денисенкова. У його роботах простір ніби розчиняється, фігури втрачають обриси, а люди – власну визначеність. Митець запитує, чи справді ми присутні у світі, чи лише є проєкціями в чиємусь сприйнятті – спогадах, тінях, відблисках і слідах.

Коли: до 13 квітня

Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21-А

Скільки: вхід вільний

Подія

«Терещенківська, 9»

Київська картинна галерея

Це перша виставка, яку відкривають в історичних інтер'єрах музею-маєтку Терещенків після подолання наслідків ракетної атаки РФ. Крім автентичних меблів, старовинних світлин та артефактів минулого й позаминулого століть, відвідувачі можуть побачити історичні пласти, які можна розчищати, як старі фрески, каже в.о. гендиректора галереї Оксана Підсуха. На виставці покажуть голоси тих, хто тут жив і працював – часом контроверсійні.

Крім того, з 11 квітня відкриють виставку скульптур і цифрових творів «Тектоніка часу» Ігоря Гречаника, а також триває експозиція «Весна священна» Тетяни Русецької.

Коли: до 18 травня

Де: вулиця Терещенківська, 9

Скільки: 200 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

Подія

«In memoriam. Реальність крізь мистецтво»

Музей Києва

Французька художниця Фанні Лешевальє накладає світлини воєнних кореспондентів на репродукції класичних творів європейського живопису, працюючи в техніці фотомонтажу. «Коли воєнні світлини поєднуються з класичними західними картинами, минуле змішується з теперішнім – Захід вступає в діалог з Україною», – вважає мисткиня. Після Києва роботи Лешевальє повезуть у Чернігів, Харків, Одесу, Миколаїв і Львів.

Крім того, фасад Музею Києва прикрасять масштабною артінсталяцією Origami for Ukraine: п'ять тисяч пташок-оригамі з металізованого паперу створив бельгійський дизайнер Шарль Кайсін, який співпрацював із Hermès, Rolls-Royce, Cartier та Ice-Watch.

Коли: до 20 квітня

Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7

Скільки: 160 гривень – повний, 80 гривень – пільговий

подія

«Сиконій»

Галерея Imagine Point 

Сиконієм називають порожнисту замкнену форму, де заховані мініатюрні квіти: лише через крихітний отвір туди потрапляє фігова оса. Ще 90 мільйонів років тому вона проникала у фігове дерево, щоб запилити цвіт усередині. Їй може трапитися й чоловічий, і жіночий сиконій – у другому випадку оса загине після запилення, не залишивши нащадків. 

Без цих безжальних випадковостей не було би інжиру, ос і мистецтва, яке свідомо уникає пасток хепі-енду. На виставці представлять роботи Андрія Підлісного, Ольги Заремби, Нікіти Цоя, Поліни Вербицької та Марії Матієнко. Тим часом у малій залі галереї триває виставка «Дуальність» Павла Македонського й Інни Пантелемонової.

Коли: з 11 квітня до 10 травня

Де: проспект Голосіївський, 86/1

Скільки: вхід вільний

подія

«Передчуття Великодня»

Музей шістдесятництва

Наймолодша з покоління шістдесятників, Аліса Забой була першою, хто створив пам’ятник на могилі Алли Горської після її вбивства. Вона також підписала лист на захист В’ячеслава Чорновола й інших політв’язнів, за що її виключили з комсомолу й інституту. Утім, скульпторка продовжила працювати під керівництвом Василя Бородая. У 90-х роках вона створила скульптурні цикли образів язичництва та християнства.

Коли: до 30 квітня

Де: вулиця Олеся Гончара, 33

Скільки: 100 гривень – повний, 50 гривень – пільговий

подія

«Залізниця та дачне життя. Подорож у минуле Дарниці»

Музей окупації Києва 

Філія Музею Києва, Музей окупації, розташований на лівому березі міста й фактично розповідає про його історію. На виставці можна дізнатися, якою була Дарниця в 19 і 20 столітті – від будівництва залізниці «Київ – Курськ» у 1867 році до інтеграції району в структуру столиці.

Коли: до 10 серпня

Де: вулиця Дениса Антипова, 49/1

Скільки: 80 гривень – повний, 40 гривень – пільговий

подія

Виставка зі сценографією до балету «Лісова пісня»

Галерея Portal 11 

Це виставка українського театрального авангарду. Сценографію до першої постановки балету «Лісова пісня» 1964 року створив Олександр Хвостенко-Хвостов, який вчився в студії авангардистки Олександри Екстер, а потім працював із Василем Єрміловим у Харкові. Учень Хвостенко-Хвостова, Анатолій Волненко, який був художником Харківської й Київської опери, створив декорації для другої постановки балету в 1958 році.

Коли: з 11 квітня до 18 травня

Де: вулиця Трьохсвятительська, 11

Скільки: вхід вільний

подія

«Деформації»

Eye Sea Gallery

Тиск обставин – вплив політичних, економічних і соціальних змін – змушує адаптуватися, і ця деформація стає частиною існування. Це не про результат, а про процес: постійний пошук нової форми дає змогу зберегти внутрішній стрижень, але не означає повернення до початкового стану. З 10 квітня в галереї показують реекспозицію виставки Романа Михайлова, яку відкрили 20 березня.

Коли: до 23 квітня

Де: вулиця Олеся Гончара, 40

Скільки: вхід вільний

подія

«Надто людське»

Галерея «РА»

Художник і військовослужбовець Богдан Сокур зображує приземлені та побутові сцени, в яких деталі не є першочерговими – має значення враження автора про мить, яку він проживає. «Коли я пишу водія – мені не цікаво, хто він і куди їде. Мені й водій не цікавий. Я пишу відчуття дороги, принаймні намагаюсь», – пояснює митець. Після початку повномасштабної війни Богдан Сокур повернувся в Україну, так і не закінчивши вивчати живопис в університеті Брно, адже приєднався як доброволець до Сил оборони.

Коли: з 18 квітня до 1 травня

Де: вулиця Богдана Хмельницького, 32

Скільки: вхід вільний

подія

 «Талісмани України»

Squat 17b

Ілюстрації Катерини Степаніщевої ви могли бачити, зокрема, у книгах видавництв «Чорні вівці», «Книголав», «Артбукс», «Ранок» чи в колабораціях із брендами Dodosocks, Megogo або Gifty. Вона не лише ілюструє книжки, але й розписує екоторби, створює колекції шовкових хустин, лляних скатертин та авторських листівок. Тепер Степаніщева переосмислює елементи вишитих рушників і сорочок, скоропису, писанок, кераміки й килимів. Як завжди, виставка благодійна – пропонують задонейтити на купівлю дронів для 3-го Луганського прикордонного загону «Помста».

Коли: до 22 квітня

Де: вулиця Терещенківська, 17-Б

Скільки: вільний донейт

подія

«Мистецтво жити»

Музей Шевченка 

Платформа Subjektiv, де вважають, що українське сучасне мистецтво не потребує тлумачень і відкрите для сприйняття, робить зріз українського арту в різних містах і започатковує місяць ультрасучасного мистецтва. Його планують проводити щороку, першу виставку відкривають у Києві. Кожну з робіт можна придбати. Квитки доступні за посиланням.

Коли: до 27 квітня

Де: бульвар Тараса Шевченка, 12

Скільки: 200 гривень

подія

«Подільський пересмішник»

Національний музей декоративного мистецтва

Музей має найбільшу в Україні збірку робіт Івана Гончара, понад дві сотні, і вперше покаже так багато його кераміки – від свищиків і свічників до багатофігурних скульптурних композицій. Його персонажі щирі та наївні, а тому й переконливі. 

Також тут триває виставка «Ремесла, що живуть», де показують пам’ятки, які належать до світової спадщини ЮНЕСКО: твори петриківського декоративного розпису, предмети з кримськотатарським орнаментом орьнек, писанки лівобережної й правобережної України та вироби косівської мальованої кераміки. 

Коли: до 2 червня

Де: вулиця Лаврська, 9

Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий

подія

«Великодній квітень»

«Хлібня» («Софія Київська»)

На святковій виставці Анни Самойлович покажуть чотири серії картин про весняне оновлення та традиції. Кілька робіт присвячені заповіднику «Софія Київська» та «спадкоємності часу».

Коли: з 11 квітня до 11 травня

Де: вулиця Володимирська, 24

Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий

подія

«Виставка сімох»

Музей української діаспори

Мистецький колектив U-233 виник у 2023 році як об’єднання українських митців, які працюють як в Україні, так і за її межами. На виставці покажуть їхні фотографії, колажі, інсталяції, графіку й інші художні практики.

Коли: з 16 квітня до 18 травня

Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б

Скільки: 150 гривень

подія