
20 виставок квітня
«Тривога» й «Щекавиця» від Нікіти Кадана в NAMU; фортифікації, захоплені міською природою в The Naked Room і п'ять тисяч пташок-оригамі в Музеї Києва: зібрали добірку виставок, які варто відвідати у квітні.
«Сирена Серп Супутник»
NAMU (Національний художній музей України)

Фото: Соломія Козолуп
Як під час війни змінюються способи дивитися на мистецтво, досліджує у своїй виставці художник Нікіта Кадан. Серед робіт – графічні твори «Щекавиця» й Sinnemann, звукова інсталяція «Тривога» й робота «Проєкт із відкладеним втіленням», що описує «складні стосунки між історією модернізму в Україні та сьогоднішньою війною». Загалом представлять близько 15 нових творів, які митець створив після 2022 року.
Коли: до 18 травня
Де: вулиця Михайла Грушевського, 6
Скільки: повний – 250 гривень, пільговий – 100 гривень
«Розглядаючи нірку мурашки перед дощем»
The Stein Studio
Таку саму назву мала виставка 2021 року в Покровському історичному музеї. Там показували фото Марка Залізняка, який на початку 30-х років минулого століття був в експедиціях Дніпровими порогами під керівництвом Дмитра Яворницького. Світлини фіксували ще збережений ландшафт перед затопленням через будівництво гідроелектростанції. Будівлю музею взимку 2025 року зруйнувала армія РФ. Виставку тепер хочуть переосмислити в контексті сучасності: перед потенційною катастрофою суб’єкт стає в позицію «мурашки перед дощем», тобто трансформується не лише простір, а й можливість суб’єктності.
Коли: з 10 до 27 квітня
Де: вулиця Лютеранська, 6
Скільки: вхід вільний
«Музей невражаючих мутацій»
Мала галерея Мистецького арсеналу

Фото: Олександр Попенко
Роботи Ірини Лоскот поєднують наукові факти й теорії з вигадкою, щоб надати значення непомітним, на перший погляд, процесам. Експозиція побудована у формі музею: музейні вітрини не лише ізолюють експонати, але й відбивають у собі погляд спостерігачів, у такий спосіб запрошуючи їх до симбіозу з об’єктами й простором, описують організатори. «Війна просочується у ґрунт, розчиняється у воді й циркулює в повітрі. Довкілля змінюється – нелюдські агенти вступають у фізичну взаємодію з наслідками воєнних дій; адаптуються до них і повільно зазнають мутації», – каже Лоскот.
Коли: до 20 квітня
Де: вулиця Лаврська, 10
Скільки: вхід вільний
«Край світу. Аліса Гоц»
Dymchuk Gallery

Фото: Олександр Попенко
Мапа, схожа на настільну покрокову гру, де гравця залучають до приватної Одіссеї – так описують центральний експонат персональної виставки Аліси Гоц, засновниці літографської майстерні Lithography30. Роботи, що ввійшли до експозиції, художниця створила під час резиденції в місті Суліна в Румунії. Морські й безлюдні пейзажі та місцеві артефакти Гоц надрукувала синім і блакитним кольорами за допомогою каменя й алюмінію.
Коли: до 27 квітня
Де: вулиця Ярославська, 21
Скільки: вхід вільний
«Вихід із тіні»
Центр сучасного мистецтва ЦСМ М17

Час дає назву переліку подій, які змінюють одна одну в просторі. Можливо, він є лише ілюзією, а людське життя – нескінченне й змінює форму та вимір у різних проєкціях, запитують художники, ставлячи під сумнів систему сприйняття світу. Майже два десятки митців, ніби науковці, долають тривимірність світу у своїх роботах.
Коли: до 6 липня
Де: вулиця Володимира Антоновича, 102-104
Скільки: 150 гривень – повний, 100 гривень – пільговий
«Повзучі чагарі. Мережі самосівів»
The Naked Room

На роботах Тараса Ковача немає людей, але їхня присутність відчутна в облишених об’єктах, конструкціях і барикадах. Також фортифікаційні споруди Києва захопила міська природа. В абстрактних силуетах вгадується (не)захищеність: щоб її передати, митець адаптує класичну техніку офорта, пояснюють кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман.
Коли: до 27 квітня
Де: вулиця Рейтарська, 21
Скільки: вхід вільний
«Відсутність присутності»
ЦСМ «Білий Світ»

Фото: Сергій Мазураш
Світ, у якому ми живемо, насичений інформацією, тож ми присутні водночас скрізь і ніде, кажуть у галереї, де показуватимуть роботи Юрія Денисенкова. У його роботах простір ніби розчиняється, фігури втрачають обриси, а люди – власну визначеність. Митець запитує, чи справді ми присутні у світі, чи лише є проєкціями в чиємусь сприйнятті – спогадах, тінях, відблисках і слідах.
Коли: до 13 квітня
Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21-А
Скільки: вхід вільний
«Терещенківська, 9»
Київська картинна галерея

Це перша виставка, яку відкривають в історичних інтер'єрах музею-маєтку Терещенків після подолання наслідків ракетної атаки РФ. Крім автентичних меблів, старовинних світлин та артефактів минулого й позаминулого століть, відвідувачі можуть побачити історичні пласти, які можна розчищати, як старі фрески, каже в.о. гендиректора галереї Оксана Підсуха. На виставці покажуть голоси тих, хто тут жив і працював – часом контроверсійні.
Крім того, з 11 квітня відкриють виставку скульптур і цифрових творів «Тектоніка часу» Ігоря Гречаника, а також триває експозиція «Весна священна» Тетяни Русецької.
Коли: до 18 травня
Де: вулиця Терещенківська, 9
Скільки: 200 гривень – повний, 100 гривень – пільговий
«In memoriam. Реальність крізь мистецтво»
Музей Києва

Французька художниця Фанні Лешевальє накладає світлини воєнних кореспондентів на репродукції класичних творів європейського живопису, працюючи в техніці фотомонтажу. «Коли воєнні світлини поєднуються з класичними західними картинами, минуле змішується з теперішнім – Захід вступає в діалог з Україною», – вважає мисткиня. Після Києва роботи Лешевальє повезуть у Чернігів, Харків, Одесу, Миколаїв і Львів.
Крім того, фасад Музею Києва прикрасять масштабною артінсталяцією Origami for Ukraine: п'ять тисяч пташок-оригамі з металізованого паперу створив бельгійський дизайнер Шарль Кайсін, який співпрацював із Hermès, Rolls-Royce, Cartier та Ice-Watch.
Коли: до 20 квітня
Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7
Скільки: 160 гривень – повний, 80 гривень – пільговий
«Сиконій»
Галерея Imagine Point

Сиконієм називають порожнисту замкнену форму, де заховані мініатюрні квіти: лише через крихітний отвір туди потрапляє фігова оса. Ще 90 мільйонів років тому вона проникала у фігове дерево, щоб запилити цвіт усередині. Їй може трапитися й чоловічий, і жіночий сиконій – у другому випадку оса загине після запилення, не залишивши нащадків.
Без цих безжальних випадковостей не було би інжиру, ос і мистецтва, яке свідомо уникає пасток хепі-енду. На виставці представлять роботи Андрія Підлісного, Ольги Заремби, Нікіти Цоя, Поліни Вербицької та Марії Матієнко. Тим часом у малій залі галереї триває виставка «Дуальність» Павла Македонського й Інни Пантелемонової.
Коли: з 11 квітня до 10 травня
Де: проспект Голосіївський, 86/1
Скільки: вхід вільний
«Передчуття Великодня»
Музей шістдесятництва

Наймолодша з покоління шістдесятників, Аліса Забой була першою, хто створив пам’ятник на могилі Алли Горської після її вбивства. Вона також підписала лист на захист В’ячеслава Чорновола й інших політв’язнів, за що її виключили з комсомолу й інституту. Утім, скульпторка продовжила працювати під керівництвом Василя Бородая. У 90-х роках вона створила скульптурні цикли образів язичництва та християнства.
Коли: до 30 квітня
Де: вулиця Олеся Гончара, 33
Скільки: 100 гривень – повний, 50 гривень – пільговий
«Залізниця та дачне життя. Подорож у минуле Дарниці»
Музей окупації Києва

Філія Музею Києва, Музей окупації, розташований на лівому березі міста й фактично розповідає про його історію. На виставці можна дізнатися, якою була Дарниця в 19 і 20 столітті – від будівництва залізниці «Київ – Курськ» у 1867 році до інтеграції району в структуру столиці.
Коли: до 10 серпня
Де: вулиця Дениса Антипова, 49/1
Скільки: 80 гривень – повний, 40 гривень – пільговий
Виставка зі сценографією до балету «Лісова пісня»
Галерея Portal 11

Це виставка українського театрального авангарду. Сценографію до першої постановки балету «Лісова пісня» 1964 року створив Олександр Хвостенко-Хвостов, який вчився в студії авангардистки Олександри Екстер, а потім працював із Василем Єрміловим у Харкові. Учень Хвостенко-Хвостова, Анатолій Волненко, який був художником Харківської й Київської опери, створив декорації для другої постановки балету в 1958 році.
Коли: з 11 квітня до 18 травня
Де: вулиця Трьохсвятительська, 11
Скільки: вхід вільний
«Деформації»
Eye Sea Gallery

Тиск обставин – вплив політичних, економічних і соціальних змін – змушує адаптуватися, і ця деформація стає частиною існування. Це не про результат, а про процес: постійний пошук нової форми дає змогу зберегти внутрішній стрижень, але не означає повернення до початкового стану. З 10 квітня в галереї показують реекспозицію виставки Романа Михайлова, яку відкрили 20 березня.
Коли: до 23 квітня
Де: вулиця Олеся Гончара, 40
Скільки: вхід вільний
«Надто людське»
Галерея «РА»

Художник і військовослужбовець Богдан Сокур зображує приземлені та побутові сцени, в яких деталі не є першочерговими – має значення враження автора про мить, яку він проживає. «Коли я пишу водія – мені не цікаво, хто він і куди їде. Мені й водій не цікавий. Я пишу відчуття дороги, принаймні намагаюсь», – пояснює митець. Після початку повномасштабної війни Богдан Сокур повернувся в Україну, так і не закінчивши вивчати живопис в університеті Брно, адже приєднався як доброволець до Сил оборони.
Коли: з 18 квітня до 1 травня
Де: вулиця Богдана Хмельницького, 32
Скільки: вхід вільний
«Талісмани України»
Squat 17b

Ілюстрації Катерини Степаніщевої ви могли бачити, зокрема, у книгах видавництв «Чорні вівці», «Книголав», «Артбукс», «Ранок» чи в колабораціях із брендами Dodosocks, Megogo або Gifty. Вона не лише ілюструє книжки, але й розписує екоторби, створює колекції шовкових хустин, лляних скатертин та авторських листівок. Тепер Степаніщева переосмислює елементи вишитих рушників і сорочок, скоропису, писанок, кераміки й килимів. Як завжди, виставка благодійна – пропонують задонейтити на купівлю дронів для 3-го Луганського прикордонного загону «Помста».
Коли: до 22 квітня
Де: вулиця Терещенківська, 17-Б
Скільки: вільний донейт
«Мистецтво жити»
Музей Шевченка

Платформа Subjektiv, де вважають, що українське сучасне мистецтво не потребує тлумачень і відкрите для сприйняття, робить зріз українського арту в різних містах і започатковує місяць ультрасучасного мистецтва. Його планують проводити щороку, першу виставку відкривають у Києві. Кожну з робіт можна придбати. Квитки доступні за посиланням.
Коли: до 27 квітня
Де: бульвар Тараса Шевченка, 12
Скільки: 200 гривень
«Подільський пересмішник»
Національний музей декоративного мистецтва

Музей має найбільшу в Україні збірку робіт Івана Гончара, понад дві сотні, і вперше покаже так багато його кераміки – від свищиків і свічників до багатофігурних скульптурних композицій. Його персонажі щирі та наївні, а тому й переконливі.
Також тут триває виставка «Ремесла, що живуть», де показують пам’ятки, які належать до світової спадщини ЮНЕСКО: твори петриківського декоративного розпису, предмети з кримськотатарським орнаментом орьнек, писанки лівобережної й правобережної України та вироби косівської мальованої кераміки.
Коли: до 2 червня
Де: вулиця Лаврська, 9
Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий
«Великодній квітень»
«Хлібня» («Софія Київська»)
На святковій виставці Анни Самойлович покажуть чотири серії картин про весняне оновлення та традиції. Кілька робіт присвячені заповіднику «Софія Київська» та «спадкоємності часу».
Коли: з 11 квітня до 11 травня
Де: вулиця Володимирська, 24
Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий
«Виставка сімох»
Музей української діаспори
Мистецький колектив U-233 виник у 2023 році як об’єднання українських митців, які працюють як в Україні, так і за її межами. На виставці покажуть їхні фотографії, колажі, інсталяції, графіку й інші художні практики.
Коли: з 16 квітня до 18 травня
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б
Скільки: 150 гривень